| Rafaelr3 a întrebat:

As vrea sa ma apuc de sala si m-am gandit sa cumpar si proteine. Eu am 65 de kilograme, cum calculez cate proteine trebuie sa iau pe zi prafuri si din alimente?

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Nici nu mai imi racesc gura de pomana incercand sa explic ca n-ai nevoie macar de prafuri cand esti la inceput si habar n-ai sa te antrenezi si sa mananci.Ca sa iti raspund strict la intrebare, corpul tau are nevoie de 2g de proteina per kg (Minim).In felul asta iti calculezi doza de proteine necesara zilnic.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Ai nevoie de 1, 5g - 2g / kg ( în cazul tău, 65*2 = 130g de proteine zilnic ). Suplimentele le folosești doar în cazul în care nu reusești să-ți atingi necesarul proteic din alimenație altfel dai banii degeaba pe ele pentru că surplusul de proteine va fi eliminat prin funcțiile de excreție.