| anonim_4396 a întrebat:

Având în vedere că alimentația mea nu este tocmai potrivită, este bine să lucrez bicepsul și tricepsul de 2 ori pe săptămână?
Adică luni: piept cu biceps, marți: spate cu triceps și vineri biceps cu triceps.
De cât timp au nevoie aceste grupe pentru a se recupera? Antrenorul meu a zis că o grupă are nevoie de 10 zile pentru a se recupera ceea ce mi se pare absurd, iar pe un site străin am văzut că o grupă are nevoie de 36-48 de ore pentru a se recupera.
Dacă este în funcție de tipul somatic, atunci aș zice că sunt undeva între ectomorf și mezomorf, mai mult spre mezomorf.
Deci dacă lucrez de 2 ori pe săptămână aceste 2 grupe vor putea crește într-un ritm mai rapid, chiar dacă alimentația nu este chiar corespunzătoare?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca lucrezi biceps si triceps de 2 ori pe saptamana, o sa creasca MAI LENT, indiferent de alimentatie.

Mai bine antreneaza-le corect, 90 % din cei care fac sala se antreneaza prost.

De cati ani faci sala?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Pe 21 septembrie fac un an.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

E ok, cam dupa 1 an inveti sa te antrenezi.

4 răspunsuri:
| NGNPTtpu a răspuns:

Nu tocmai fiindca nu iti trebuie numai exercitii ci itai trebuie si o alinmentatie sanatoasa adica, diminteata sa mananci ce vrei tu (in afara de mancare de la fast food ) fiindca corpul tau este odihnit si nu poti sa mananci foarte mult, la pranz (intre orele 3-5) sa mananci doar un pumn de-al tau de mancare, si seara( pana la ora 7) sa mananci o supa/ciorba.
Crede-ma si eu am slabit asa. (Funda, te rog.)

| anonim_4396 explică (pentru NGNPTtpu):

Mănânc sănătos în general, mai puțin seara când mai mănânc și prăjeli, dar dimineața și după-amiaza nu mănânc deloc prăjeli.
Nu vreau să slăbesc, ci să îmi fac brațele puțin mai mari. să fie în raport cu pieptul și spatele.