| eliza7943 a întrebat:

Azi am avut antrenament iar la incalzire faceam sarituri cu genunchii la piept si deodata mi-a pocnit genunchiul pe moment nu m-a durut asa tare...dar dupe 7 ore de atunci, nu pot intinde piriorul la maxim si nu pot sta pe varf si ma doare in spatele genunghiului in partea stanga, ce poate fi?

Eu m-am gandit la ceva la ligamente.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ligamentele nu pocnesc la miscare.
Dupa parerea mea, mai degraba s-a miscat rotula din locul obisnuit, "de uzura", carepoate cauza dureri si chiar imposibilitate de a sta pe picior.
In aceste cazuri, cel mai indicateste relaxarea prin atarnarea piciorului in aer (de exemplu stat pe marginea unei mese sau pe o hinta, rotind usor piciorul din genunchi stanga-dreapta. Aceasta relaxare se face timp de cateva ore, pana ce durerile trec.
Intre timp, se poate pune o compresa cu apa rece pe genunchi, schimband-o la intervale de 5-10 minute, cand se incalzesc.
Daca avem la indemana, ne putem da pe genunchiul uscat si cu ceva gel antiinflamator: Voltaren, Diclofenac, etc.

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu inca n-ai fost la doctor? Mie cand mi se intampla asa ceva, in maxim 30-40 de minute sunt la doctor.

NICIODATA nu a trecut mai mult de 1 ora, fara sa fiu la doctor.

| Paul754880338 a răspuns:

Asa cum ti s-a mai spus, nu te juca cu accidentarile astea, ca nu ai piese de schimb. Deci cel mai bun raspuns il are un medic sportiv. Fugi si viziteza-l!