| anonim_4396 a întrebat:

BCCA te ajută să crești în masă musculară?

Răspuns Câştigător
| laurentiutirei a răspuns:

BCCa contine aminoacizi si te ajuta sa pastrezi masa musculara si sa ai ceva mai multa energie, daca vrei crestere in masa musculara cumpara un gainer gen gfx-8

20 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

BCAA voiai sa spui. Nu, nu te ajuta, sunt inutile, biodisponibilitate aproape 0, mananca 2g proteine pe kg corp si te asigur ca nu vei avea nevoie de suplimente de genul asta. Mai bine iei un concentrat proteic decat BCAA.

| aXy99 a răspuns:

Adu-mi si argumente. De ce sunt ipocrit si nimernic? Doare adevarul?

| Nătărău a răspuns (pentru aXy99):

În loc să mănînci verdeața, dai verdeața la animal și apoi mănînci animalul. Nemernicie!

| aXy99 a răspuns (pentru Nătărău):

Nu avem stomacul precum rumegatoarele cu j'de mii de camere, nu transformam celuloza in proteina happy
Sa nu mai zic ca daca mananc carne, nu inseamna ca nu consum si verdeturi, fructe, legume etc.

| Nătărău a răspuns (pentru aXy99):

Mai am doar un cuvînt de zis pentru tine aici: clorofilă.

| Nătărău a răspuns:

Pentru masă musculară "în plus" trebuie să bei mai multă apă, să mănânci multe banane (dacă găsești din-acelea mici) și să-ți rupi celulele musculare alea vechi și mici ca să poată să crească de la zero nou-nouțe mai umflate cu apă. :-)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nătărău):

Banane? laughing

| Nătărău a răspuns (pentru Cosmin86):

Banane. Dacă nu îți plac bananele nu ești om. :-))

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nătărău):

Normal ca-mi plac, dar nu ajuta asa mult pentru masa musculara.
Mult mai mult (de vreo 20-30 de ori mai mult) ajuta o friptura cu o sursa de carbohidrati.

| Nătărău a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e bună deloc calea aia. Uită-te la exemple de culturiști vegetarieni. Am scris deja oricum unde e marea chichiță cu masa musculară. E vorba doar de cît efort depui ca să spargi celulele vechi (și mici) și cu cîtă apă poți umple celulele noi. Aia e toată scofala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nătărău):

"apa"? vrei sa spui PROTEINA. Proteina reface fibrele, nu apa.

Asta cu apa e o mega-cretinitate. La fel cum vegetarienii culturisti care se injecteaza non-stop si ii dai ca exemplu.

| Nătărău a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine. Continuă să îngropi mortăciuni în stomac pentru proteină atunci dacă nu vrei să înțelegi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nătărău):

Tu nu mananci "mortaciuni"? Esti vegetarian?

| Nătărău a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai îngrop pești și ouă, cu silă. pentru a fi pe aceeași frecvență (joasă) cu cei de lîngă mine și pentru a nu mă exila din egalitatea socială.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nătărău):

Poate frecventa veganilor este joasa si nu invers happy

| Nătărău a răspuns (pentru Cosmin86):

Principiul după care mă ghidez eu e că mîncarea (vegetală, normal) cea mai benefică e aceea care e cea mai aproape de soare și care e implicit și cea mai proaspătă. Pe așazișii carnivori îi provoc tot timpul să înceteze total să mănînce legume, cereale, fructe, etc. și să mănînce doar carne pentru o perioadă de doar 2 luni ca să vadă "beneficiile" unui asemenea regim. :-) E echivalentul la a bea doar sînge, aproape. N-ai vrea să ajungem toți acolo. Ține în minte că aici nu e vorba de acel așazis echilibru nutrițional. Toți aminoacizii esențiali (și foarte multe din minerale și vitamine ) de exemplu îi poți lua dintr-un singur copac numit moringa oleifera. Și nu în ultimul rînd, clorofila e baza pentru sistemul digestiv. Să m-apuc să vorbesc de dieta elefanților și a gorilelor acum? :-)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nătărău):

La elefanti si gorile tine si de genetic, hai sa-i comparam cu un T-rex care manca doar carne daca tot vrei sa compari happy

| aXy99 a răspuns (pentru Nătărău):

Vezi ca si plantele alea sunt tot fiinte VII, le omori si le mananci, la fel cum facem si noi cu animalele, nu esti mai presus de noi happy

| Nătărău a răspuns (pentru aXy99):

Aia e doar o deflexiune a mîncătorilor de kăkat/carne, cei care nu izbutesc să nu omoare "animalul din mijloc".

| aXy99 a răspuns (pentru Nătărău):

Esti ipocrit. Daca nu empatizezi cu plantele, ci doar cu animalele, daca nu le vezi/simti durerea, nu inseamna ca nu exista. Asa suntem oamenii, facuti sa supravietuim mancand alte organisme vii.