| G65 a întrebat:

Bunã, am doar o problemã incã, si acea problemã este cã vreau sã mã apuc de HandBall pentru ca imi place mult, si cu toate cã sunt al dracu de destept, percep totu din ore, daca stau atent cat de putin acolo, 40 50 % din ora inteleg lectia la perfectie, dar nu imi place scoala. Eu vreau sã mã duc pe bazã de sport ♥, pentru cã am si inclinatie spre asa ceva, sunt si foarte x 50 talentat la desen, dar nu conteazã. dar aici e problema straight face pãrintii nu mã incurajeazã deloc, ba din contrã, spun cã nu am sanse, gen 1 la un milion, si nu inteleg de ce sad stiu cã nu mai am 5 ani sã se mã incurajeze ca pe un copil mic sa nu incep sã plang, dar cand aud asta de la mama/tata ma simt inutil/groaznic straight face si le-am spus de vreo 2 ori : " Bã voi in loc sã mã incurajati vomitati si va pisati pe visele mele? straight face " Aveam nervi, vãzand ca peste tot vin incurajari de la pãrinti, eu primesc dezincurajãri. Imi dati si mie niste sfaturi? straight face sad Am nevoie, vreau sã le arãt cã pot sã ajung ceva in viata asta, farã scoalã si farã facultate, credeti-ma ca am verisori si verisoare care au terminat liceul cu 10 si facultatea cu brio, " si sunt vanzatori in 38-uri straight face " Iubesc sportul, sala si tot ce cuprinde febrã muscularã ( nu vã ganditi la prostii laughing ). Visul meu este sã ajung un handballist renumit sau un tennis-man, imi plac ambele sporturi, dar in special imi place handball-ul. Niste sfaturi de incurajare? Niste metode de atitudine, ca sã le demonstrez pãrintilor cã nu au fãcut un fraier?

2 răspunsuri:
| Crows a răspuns:

Pai, implineste-ti visul, am si eu 4-5 tovarasi cu liceul terminat si facultate, dar au ajuns sa puna pe rafturi in Cora sau Carrefour oh go on, daca nu te sustin abitioneaza-te singur, incearca sa le demonstrezi, daca iti place sportul acela incearca sa-l practici, e un joc destul de frumos si atregator, viata de sprtiv este destul de frumoasa, incearca sa faci ce vrei tu, si demonstreaza-le parintilor tai ca poti!

| Kara361DIsnOt a răspuns:

Pai, sunt mai multe solutii, acum depinde de cum vrei sa reactionezi:
1. Strange-ti bani si inscriete-te singurwinking [Asta ar fi putin cam ciudat daca nu ai +15 macar]
2. Promite-le ca indiferent de ce vei face, notele vor ramane aceleasi big grin
3. Demonstreaza-le ca chiar iti place sau chiar te pricepi [Cel mai probabil le arati cum joci ]
4. Mai intai vorbeste cu parintele mai bland pentru. ca dupa parinti se conving unii pe altii laughing))
5. I-a atitudine, Numai vorbi cu ei laughing)