| EdyFcsb a întrebat:

Bun...deci m-am apucat de MMA la un nivel mai inalt si as vrea sa duc mai departe spre o cariera poate...ce as putea face, daca este posibil, sa mi intaresc rezistanta..adica sa nu intru in colaps dupa cateva lovituri in cap.

8 răspunsuri:
| HLucian a răspuns:

Salut. Am practicat MMA timp de 7 luni, pana la un meci cand am primit o lovitura in partea dreapta a capului. Totul normal pana a doua zi dimineata cand se rotea camera cu tot cu mine, dureri de cap si incapacitate de concentrare. Am mers la doctori, la neurologi, cica mi-a fost afectata urechea interna. Am avut aceste ameteli timp de 4 luni, a trecut de la sine. Iti recomand sa ai grija cu loviturile la cap, in general nu iti poti creste rezistenta la nivelul capului, cum e constructia ta pur si simplu, asa ramai. Bafta!

| EdyFcsb explică (pentru HLucian):

Am inteles ca activitatea fizica cresc numarul de celule in creier care dau o rezistenta mai mare.

| HLucian a răspuns (pentru EdyFcsb):

O rezistenta mai mare nu neaparat, insa o capacitate de recuperare mai mare de la lovituri.da.

| EdyFcsb explică (pentru HLucian):

Pai si capacitatea de recuperare mai mare te poate salva de moarte prin lovituri repetate?

| HLucian a răspuns (pentru EdyFcsb):

Cresc sansele sa te recuperezi mai repede dupa impact..insa daca lovitura e mult prea puternica..nu are de-a face cu rezistenta. E vorba de acel impact initial...care iti poate rupe sau da peste cap ceva in interior

| EdyFcsb explică (pentru HLucian):

Luptatorii gen fratii Diaz incaseaza atat de mult si nu am auzit niciodata vreo complicatie sau ceva de genul... ceea ce ma uimeste si nu mi dau seama cum este posibil asa ceva

| HLucian a răspuns (pentru EdyFcsb):

Tine foarte mult de genetic, de modul in care au fost crescuti in copilarie, cum au fost hraniti, cum s-au dezvoltat..etc. Nu e simplu sa ajungi un luptator rezistent,trebuie sa mergi putin si pe noroc, nu ai de unde sa stii daca tu esti mai predispus sau nu la hemoragie interna decat celalalt, trebuie sa testezi, iar asta implica riscuri destul de mari. Oricum stai linistit, la o varsta anume isi vor face simtita prezenta anumite simptome de pe urma carierei lor in lupte.

| EdyFcsb explică (pentru HLucian):

Ca vor avea de suferit este clar, dar e impresionant ce rezistenta au...
Adica nu stiu eu daca is mai bine facut as putea avea o rezistenta mai mare?