| EdyFcsb a întrebat:

Bun deci vreau sa fac o cariera in MMA deja practic de ceva timp, si as vrea sa stiu toate riscurile (in afara de moarte) si cum as putea sa ma feresc de brain damage si alte pericole asupra creierului. Funda

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Simplu. Nu poti.
La fel ca in orice sport de contact, daca il practici iti asumi riscurile. Adica riscul sa mori in orice moment sau sa te alegi cu sechele grave.

| EdyFcsb explică (pentru CuriousStuff):

Stiu ca exista riscul de moarte in orice clipa dar as vrea sa stiu daca e posibil sa il menti mai scazut.

| CuriousStuff a răspuns (pentru EdyFcsb):

Te feresti de lovituri. Daca nu te loveste nimeni nu e niciun risc. Dar poti sa te feresti de toate? Nici macar de jumate.
Altcumva nu ai cum sa le mentii scazute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aparent e un studiu asupra fraților Diaz, și anume de ce nu-și iau knockout niciodată, s-a dovedit că antrenamentul intens pe care-l au emană o anumită substanță în creier, și lipsa stresului îi creează un mediu propice, și dacă au substanța aia nu mai își iau ko. Și cred că toți cei care se uită la mma știu cât de lipsiți de stres sunt ăștia doi, adică fumează la greu.
Eu mă bazez pe bjj, axează-te și tu pe asta, cu puține tehnici în wrestling și bjj o să îi strici pe toți big grin

| EdyFcsb explică (pentru anonim_4396):

Bjj-ul nu te fereste de lovituri la cap...dar oricum fratii Diaz nu stiu e de neinteles cum pot duce atatea lovituri pe picioare.