| Moarcas_Cosmin-Ionut_1995 a întrebat:

Am 15 ani si m-am apucat de curand de sala. Ma tot gandesc sa imi cumpar proteine insa nu stiu ce sa iau. Un coleg mi-a spus ca este foarte bun milk and egg. Mai tarziu am auzit ca nu e asa bun si ca poate duce la cancer. Un alt prieten mi-a zis sa iau cretina. As dori sa aflu daca aceste proteine sunt bune pentru organism deoarece nu as vrea sa imi stric sanatatea dintr-o porstie. Si daca se poate sa-mi recomandati ceva bun care sa ma ajute.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu recomand proteine chimice pentru ca au atata de multe efecte secundare care iti afecteaza direct sistemul endocrin.
Creatina - sub nici o forma la copii mici.
O pot lua profesionistii si oamenii in toata firea, dupa 25 de ani.

Recomand proteina naturala si oragnica din carne (porc, vita, pui, curcan, gasca, pasare, ficat, oua, ham).
Mananca pe saturate CARNE cu salata si iti vor creste muschii la fel ca proteina sintetica, diferenta fiind ca nu-ti afecteaza sisstemul endocrin, cresterea si dezvoltarea sanatoasa.

| Eduard619 a răspuns:

E cam devreme pentru proteine chiar si pentru sala la varsta ta.
Dar daca totusi vrei sa continui ti-as recomanda sa te limitezi doar la o alimtentatie echilibrata la varsta ta.

| AndreiWeisz a răspuns:

Lasa proteinele la varsta ta, nu are rost sa iei proteine dupa cateva saptamani de sala. Dupa un an eventual, atunci putem vorbi.

| Moarcas_Cosmin-Ionut_1995 explică (pentru AndreiWeisz):

Va multumesc pentru sfat. happy

| FitMan a răspuns (pentru AndreiWeisz):

De ce nu are rost sa ia "proteine"? Tu consumi proteine?

| AnastasiaK a răspuns (pentru FitMan):

Well, nu am nicio legatura cu utilizatorul caruia i-ai pus intrebarea, insa pana iti raspunde el, cred ca iti pot spune o scurta parere: La 15 ani si mai ales cand abia te apuci de sala nu se pune problema sa ai nevoie de o cantitate atat de mare de proteine incat sa nu o poti lua din alimentatie. Deci, de ce ai lua suplimente in cazul asta?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru FitMan):

Da, dar eu fac powerliting de cativa ani, el abia s-a apucat de sala. Vezi o diferenta?

| FitMan a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Ce importanta are sportul practicat? Poate sa fie si inotator. Atata timp cat are nevoie de un aport marit de proteina pe care nu il poate atinge prin alimentatie, ce e rau in a folosi un concentrat proteic pentru a-si atinge targetul zilnic de proteina? Nu are importanta daca face de o luna sau 10 ani. Banuiesc ca te-ai referit la faptul ca mai bine isi asigura necesarul din alimentatie, dar ce te faci cand nu poti asigura asta din diverse motive?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru FitMan):

De ce ar avea nevoie de un aport proteic crescut el, daca abia a inceput sa mearga la sala? Asa poate sa inceapa direct cu o alimentatie ca a mea, 8000 de calorii pe zi si gata, ce diferenta este de cand faci acest sport? laughing Cu o alimentatie mai bine pusa la punct, deja va avea un aport proteic crescut. Cu timpul, sigur, daca se tine de sala, va ajunge si la proteine. Mai are si 15 ani baiatul, nu cred ca e cazul sa ia proteine asa de tanar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FitMan):

"are nevoie de un aport marit de proteina pe care nu il poate atinge prin alimentatie".

El nu a ajuns inca in punctul ala... el nici macar nu stie ce alimentatie sa-si faca happy

Cand ajunge in punctul ala, poate lua suplimente.

| FitMan a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru a construi masa musculara, are nevoie de un aport proteic marit, indiferent de punctul in care se afla cu alimentatia.

| FitMan a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Nu te contrazic aici. Eu ma refeream stric la modul in care il poate ajuta un supliment proteic. Nu sunt de acord ca suplimentele sa fie baza fata de alimentatie dar nici nu cred ca ar trebui evitate. Daca nu reuseste sa aiba o alimentatie chiar asa bine pusa la punct?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru FitMan):

Nasol atunci, proteinele trebuie sa fie ceva in plus fata de alimentatie, nu sa compenseze pentru o alimentatie proasta.

| farmacist15 a răspuns:

Buna. Cel mai bine este sa incerci un regim alimentar proteic, carne, orez insa nu sub forma de prajeli, ci gratare. Nu lua nimic de genul acela. Nu exista "cretina", probabil prietenul acela se referea la l-carnitina, insa nu este recomandat, mai ales la 15 ani sa iei astfel de produse. Daca vei merge la sala incearca sa vorbesti cu un antrenor sa iti explice ce exercitii ai voie sa faci pentru ca la varsta ta corpul.este in plina dezvoltare. Nu incerca exercitii pentru ca ai vazut la alte persoane, iti poti face rau, vei avea suficient timp sa mergi la sala pe la 20 de ani.