| Xcover a întrebat:

Am 15 ani si m-am gandit sa incep sa fac sala. Vreau sa fac masa musculara, am 1.80 si 70 kg. Este recomandat sa incep sa fac sala de la aceasta varsta? Daca da imi recomandati si mie un program si cu ce greutati ar fi indicat sa lucrez?

Răspuns Câştigător
| gabitu12 a răspuns:

-majoritatea exercitiilor nu opresc cresterea
-ai putea incepe la 16 ani, dar nu este nicio problema daca incepi acum si ai suficient timp
-pentru masa musculara trebuie intai o dieta protrivita, multa odihna si apoi exercitii fizice
-greutatile nu ti le poate recomanda nimeni, in prima saptamana o sa iti dai seama tu singur greutatile care ti se potrivesc
-programe pentru incepatori sunt multe pe internet, depinde de cat de mult timp ai la dispozitie
-bafta

| SpaNu88 a răspuns (pentru gabitu12):

Ce dieta sa tina prietene? are 15 ani nu esti sanatos?
@ xcover: baga mancare multa 4-5 mese/zi. mancarea e baza!
foloseste greutati care sa iti permita sa faci 12-15 repetari. si lucreaza toate grupele. bafta

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Sala opreste cresterea in inaltime.Dar nu cred ca asta e o problema pentru tine.Ia-o usor, daca mergi la sala poate o sa ai trainer, te invata el.

| Eusicamatat a răspuns:

Eu una zic ca nu deoarece esti anca mic si nu ai corpu anca destul de dezvoltat dar daca tot vrei sa te duci ai mare grija de ce greutati apuci..parerea mea..bafta :*

| Speechless a răspuns:

Nu ridica greutati deasupra capului in rest nu are cum sa te agraveze asta, doar iti face bine.