| fier a întrebat:

Buna,am 17 ani, 52 kg, 1, 70 inaltime, si as vrea sa iau niste proteine.Un prieten care ia si el asa ceva mia comandat astazi si ajunge maine.La el se vede rezultatul foarte bine,si de fiecare data cand ia acele pastile,ia si o pastila numita esentiale forte care protejeaza ficatul, si asa mi-a zis sa iau si eu si o sa am rezultate foarte bune.El le comanda de pe un site din alta tara nu sunt romanesti.Intrebarea mea este, cat de mult voi creste la varsta mea de la ele? Dau funda la cel mai bun raspuns, si detalii.

27 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Ai ma lasa-ma, manca carne si invata ceva nustritie, chesti elementare, gen macronutrienti (printre care si proteinele) care le poti lua bine mersi din alimentatie. Daca nu sunt romanesti sunt mai superioare? Daca nu faci sport si nu mananci cum "ar trebui" nu ajungi "mare" dar normal ca atat timp cat ai bani ai dreptul sa ii cheltuiesti cum vrea **** ta.

| DAnc3 a răspuns (pentru ubox7007):

Spre exemplu mult indragitul gfx8 al vostru are euri pe langa ca e plin de zahar si in comparatie cu alte suplimente este slab.

| ubox7007 a răspuns (pentru DAnc3):

Am zis eu ceva de gfx8?

| DAnc3 a răspuns (pentru ubox7007):

Ai spus ca da nu sunt romanesti sunt mai superioare, pronutrition are in general produse slabe si nu numai gfx8.

| JustDeedee a răspuns:

Nu ti.as recomanda sa iei acele proteine. Nu sunt atat de sanatoase pe cat crezi. Informeaza.te.

| JohnnyBi a răspuns (pentru JustDeedee):

Bun sfat. informeaza-te si tu ca esti pe langa

| DAnc3 a răspuns:

Daca ia protecor de ficat acele "proteine" sunt probabil steroizi, nu sti cum le spune sau macar cum arata acele pastile?

| DAnc3 a răspuns (pentru DAnc3):

Protector*

| JohnnyBi a răspuns (pentru DAnc3):

Cap de creta ce esti. steroizii sunt una, proteinele sunt alta. nu mai comparati dacia logan cu lamborghini.

| DAnc3 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Cel care a pus intrebarea nu stie ce e proteina si ce e steroidul, cap de creta esti tu desteptule, el n-a luat in viata lui supliment deci nu stie care e diferenta, si cretuta in forma de pastile se gaseste doar creatina, aminoazici, multivitamine si am spus probabil deoarece tipu ala ia si protector mai bine taci din gura daca nu te afli in treaba.

| ubox7007 a răspuns (pentru DAnc3):

Serios? In primul rand steroizi sunt scumpi, un ciclu costa vreo 5000 de dolari si sunt ilegali. Multi nu prea au multe in cap, nici eu nu sunt mai destept ca o testoasa, dar pot sa iti zic ca e unul dintra aia care ia dupa ureche, nu conteaza la el ca poate are un caca de biceps si nici macar nu face picioare, unde e el poate aia e "mare" si face dupa ce aude pe cestio ce site-uri care incurca lumea

| JohnnyBi a răspuns (pentru DAnc3):

Si unde dai tu comanda legala de steroizi pe net ma?

| DAnc3 a răspuns (pentru ubox7007):

In primul rand el nu ia ciclu ok? In al doilea rand steroizi gasesti la toate preturile exemplu danabol pastile e 60 de lei iti dau si linkuri testoasa.

| DAnc3 a răspuns (pentru JohnnyBi):

laughingGasesti pe multe siteuri poti doar sa scrii steroizi pe google si gasesti.

| ubox7007 a răspuns (pentru DAnc3):

Ba, aia sunt pisu mic eu ma refer la "marfa" de calitate, vorbesti fara sa stii

| DAnc3 a răspuns (pentru ubox7007):

Eu ma refer la ce vrea asta sa ia.

| JohnnyBi a răspuns (pentru DAnc3):

Am intrebat LEGAL.

| fier explică (pentru DAnc3):

Sunt steroizi, Mi-a spus ca ce o comandat el o sami ajunga 2 luni, iar dupa ce le termin trebuie sa fac pauza la ele.

| DAnc3 a răspuns (pentru fier):

Deci pana la urma sunt steroizi nu suplimente, ei bine sa nu te puna naiba sa iei asa ceva alea sunt droguri daca vrei sa cresti in masa iti recomand un gainer precum http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-5-4-kg/ si daca ai mai avea niste banuti ceva creatina http://www.megaproteine.ro/Creatina/Muscle-Line-Creatine-Monohydrate-200-g/ si aminoacizi http://www.megaproteine.ro/Aminoacizi/MusclePharm-Amino-1/.

| florynmondialul a răspuns:

Daca a zis de protector de ficat si la el se vede rezultate foarte bune de la pastile e clar ca sunt steroizi! mai asteapta 2-3 ani pana esti in clar cu cresterea si dezvoltarea si dupa aia fa ce vrei! fi atent ca steroizii te fac mare si frumos dar au si efecte adverse unele mai mari altele mai mici, depinde de persoana!

| Marian_Alin_1992 a răspuns:

Fii atent la ceea ce iei, orienteaza-te pe suplimentele lichide sunt mai scumpe dar cele mai bune. Scitec Nutrition, Pro Nutrition incearca aceste doua firme, cere ajutorul culturistilor sau al unui antrenor. Aceste suplimente nu se iau doar asa..."hai sa iau si eu..."

| remus99 a răspuns:

Toate sunt aproximativ la fel crede-ma, si toate orice ai lua pe langa, absolut toate iti afecteaza ficatul 100% intro oarecare masura ( mai mica sau mai mare in functie de supliment ). Si produsele " romanesti " unele dintre ele sunt tot din import.
Daca stii ca te tii de sala, incepe cu 1 luna creatina la 3kg, ( o termini intro luna daca mergi de 4 ori pe saptamana la sala ) dupa care ia proteine si amino, si luna a 3-a daca iti permiti ia o cutie de 2, 4 kg de NOX ( e o cutie rosie ). Dupa care o luna pauza fara nimic....si apoi din nou. O sa vezi rezultate crede-ma dupa jumatate de an.
Chestia ca afecteaza ficatul e in cazul in care le iei in exces si faci abuz de ele pentru a creste cat mai repede dar daca le iei cu cap nu o sa ai probleme. Acuma depinde de la persoana la persoana cat de sensibil esti si tu si cum de sensibil tie corpul. Eu am luat aproximativ ce ti-am scris mai sus 2 ani de zile exceptand NOX care l-am luat doar dupa primul an de sala. La inceput am luat carbohidrati a 3-a luna si alte suplimente pentru masa pe baza de creatina, dar eu mergeam 5 zile pe saptamana la sala, uneori si de sambata.
Bafta, si daca mai ai nelamuriri just ask.

| DAnc3 a răspuns (pentru remus99):

Cum sa termini 3 kg de creatina intr-o luna? Macar faci culturism? Probabil esti doar un pusti care se mai uita la suplimente pe net nici nu stii ca o portie de creatina e de 5g, 200 de gr ar trebui sa te tina cel putin 1 luna si jumatate oricat de multa sala ai face.

| fier explică (pentru DAnc3):

Asa zic si eu ca ma tine mai mult de 1 luna.El mi-a zis ca sunt un fel de pastile, 100 sunt intro cutie..Pe el il tine 2 luni.

| remus99 a răspuns (pentru fier):

DAnc3 - desteptule eu nu m-am referit la proteina pura, m-am referit la suplimente pentru masa musculara pe baza de proteina. Daca o sa cauti pe siturile din Romania la toate produsele ( gigant sau orice alt nume urmat de PRO MASS ) o sa vezi ca scrie ca se adauga 2 sau 3 masuri inainte de antrenament si la unele chiar dupa antrenament. O masura normala are 90 de grame deci 180 de grame X 2 pe zi = 360 de grame. De aici reiese 1 kg pe saptamana daca mergi de 3 ori pe saptamana. Intro luna cum am zis eu termini u cutie. La mine la sala sunt baieti care termina 5 kg de gigant pro mass intro luna, dar ei vin in fiecare zi si iau 2 masuri mereu una dupa si una inainte de antrenament.
Repet: NU MAM REFERIT LA CREATINA PURA.ci la suplimente pe baza de creatina.

| DAnc3 a răspuns (pentru remus99):

Citez "incepe cu 1 luna creatina la 3kg" Cum sa spui pe baza de creatina?laughing Ma copile tu stii ce vorbesti? Nu exista creatina pura si nepura ci monohidrata,micronizata,CEE,alcalina,fosfata,Tri- si Di-,citrat,efervescenta, si lichida, si oricum acele prostii de la pronutrition sunt de aruncat daca vrei ceva de calitate iei de la optimum nutrition, bsn, dymatize.

| DAnc3 a răspuns (pentru fier):

Intreaba-l direct daca sunt steroizi, apropo ce pret au?