| Roxana066701 a întrebat:

Bună!
Am 18ani, 1, 75 și 73kg.
De mulți ani incerc să ajung măcar la 60, am incercat toate dietele posibile,cu rezultate unele, dar nu in de ajuns.
Ce imi recomandati?
(Dieta, exercitii)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Stilgar a răspuns:

Salut, regim clasic hiperproteic hipocaloric cu consumul de carbohidrati maxim dimineata si de grasimi nesaturate seara. Proteina la fiecare masa. Evita carbohidrtii din fainoase si zaharuri. Ia-ti carbo din ovaz, orez si eventual cartifi fierti sau copti. Proteina din peste, piept de pui, albusuri de ou, fasole, soia. Grasimi nesaturate din seminte. Ca antrenament...3 antrenamente in regim aerob si 3 anaerob pe saptamana, cu o zi pauza. Subiectul e foarte vast, am zis in linii mari.

2 răspunsuri:
| hopeklaus a răspuns:

Mânâncă mai sănătos. Fă-ți un program de mâncat. Ai grijă la cantitaţi. Degeaba ți diete dacă revii la stilul de viaţă anterior. Cât despre exerciții, eu nu sunt fan alergat. Dar dar coarda in fiecare dimineaţă, timp de 30 de minute și fac abdomene

| RAY a răspuns:

Trebuie sa intelegi cum functioneaza metabolismul, daca in prezent ai o rata metabolice de x calori in viitor cand vei slabi rata va scadea, astfel te vei ingrasa din nou, asa patesc 99% din cei care fac diete, solutia este schimbarea stilului de viata incepand cu alimentatia, activitatea fizica, somnul