| Denisa3444 a întrebat:

Bună! Am o nelămurire. Am adus la începutul anului școlar scutire medicală, fiindcă am probleme medicale și nu îl pot face. Însă profesorul meu de sport îmi pune absențe, deși stau în clasă. Se vor motiva la sfârșitul anului din moment ce am adus deja scutire medicală?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, absentele le va motiva diriginta cu acest document medical legal.
In orice caz, primesti absenta nu pentru ca nu participi la ora de sport, ci pentru ca nu esti prezenta in sala de sport.

| sierra1 a răspuns:

" Însă profesorul meu de sport îmi pune absențe, deși stau în clasă"

de fapt, el e foarte CORECT. Ar trebui să fii cu colegii și să nu faci sport ci să te zgâiești la ei cum fac. Ințelegi?

| sierra1 a răspuns:

Deni mamă, ce ai ințeles tu din toată discuția asta? Așa, ca o concluzie...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chiar dacă ești scutită, trebuie să mergi la oră, să fii la prezență.
Scutirea înseamnă că nu iei note, dar absențele se pun.

| Lioana a răspuns:

Trebuie sa fii prezenta in sala de sport chiar daca stai pe margine si nu faci. Scutirea iti da dreptul sa nu faci sport, nu sa si lipsesti de la ore. Din pacate acele absente se vor motiva numai prin bunavointa si intelegerea profesorului sau a dirigintei.
Dar tine cont ca daca ai peste 50% absente la o materie, chiar daca sunt motivate, repeti clasa.

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

"in pacate daca se vor motiva sau nu..."

Lioara mamă, legislatia (e mai sus) e foarte CLARĂ, nu ințeleg de ce trebuie rescrisă - de tine - cu o amprentă personală?

| Tatiana2af a răspuns:

Ar trebui sa se motiveze la sfârșit.
P.S nu o baga in seama pe Sierra1, doar caută motiv de ceartă

| sierra1 a răspuns (pentru Tatiana2af):

Mami, iar ești pe lângă subiect și din nou minți userul furnizând răspunsuri eronate!
Du-te dom'le și te odihnește că ai obosit de la răspunsul dat

| sierra1 a răspuns (pentru Tatiana2af):

Sterge-ți singur postarea minicinosă!
... după ce te-ai odihnit și ai cititi art 14 pct b și e

https://lege5.ro/......etodologie

apoi iți ceri scuze de la user că l-ai mințit si pe el!

| Tatiana2af a răspuns (pentru sierra1):

Tu sai răspunsuri eronate! Dacă ți-ai rupe piciorul, nu ai putea participa, nu? Ea are probleme medicale

| Tatiana2af a răspuns (pentru Tatiana2af):

Citeste întrebarea

| sierra1 a răspuns (pentru Tatiana2af):

I-ai cerut scuze pentru minicunile tale?

| Tatiana2af a răspuns (pentru sierra1):

Care minciuni? Tu minți nu eu

| Salontanul a răspuns (pentru Tatiana2af):

Sierra1 are dreptate! Ea nu trebuie sa stea in clasa ci la sala sau pe terenul de sport. Redau litera e):
elevii inapţi total, scutiţi medical de la orele sau lecţiile de educaţie fizică şi sport, au obligaţia de a fi prezenţi la acestea în ţinuta vestimentară pe care o doresc, având încălţăminte adecvată lecţiilor desfăşurate în sală; absenţele lor de la aceste ore se consemnează în catalog şi generează efectele prevăzute de legislaţia în vigoare;
Deci nu are ce cauta in clasa! Orele de sport nu se tin in clasa, ci in sala sau pe teren!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru sierra1):

Ce faci, te certi cu copii?
probabil atat ea cat si cea care a pus intrebarea fac parte din aceeasi generatie si ii da drepate. Poate pentru funda.
In liceu am avut profesor de educatie fizica si eram doar fete.Ni se permitea sa nu faceam sport cand eram pe stop, dar eram prezente fizic la ore.Cand facam la sala de sport trebuia sa fim in echipamnet adecvact.Trebuia sa spunem ca,, ne doare capul''. Fiind barbat nu avea cum sa verifice, dar nu cred ca i-a trecut cuiva vreodata sa pacaleasca profesorul.

| sierra1 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dragă fată (a munților) nu fi tristă!

ce-ar fi să NU dăm răspunsuri care convin sau plac intrebătorului ci acelea care sunt corecte?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru sierra1):

Sa dam raspunsuri corecte, asa este!
Probabil se vor convinge!
Denisa poate nu a stiut.
Ar trebuit sa vorbeasca cu parintii, iar dirigintele / profesorul de sport sa ii informeze!
Seara frumosa!

| sierra1 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Noi să fim sănătoși!

| bbb0 a răspuns:

Teoretic da, vorbește cu profesorul și spune-i ca ai adus scutire medicală