| Mehh675 a întrebat:

Bună, am o problemă care mă frământă demult. Am înălțimea de un 1, 55 și 48 de kg, uneori mai scad până la 46, dar după puțin timp pun la loc. De 3 ani stau la aceste kg, menționez că am 13 ani. Când eram mai mică chiar eram genul de copil grăsuț, acum am mai crescut în înălțime și nu mai par chiar așa. Dar nu sunt totuși mulțumită, am burtică, nu foarte mare, dar am. Și am picioarele groase, nu am spațiul ăla dintre coapse. Îmi doresc să slăbesc, dar mi-e destul de greu. Faza e că nu mănânc chiar atât de mult, dar mănânc multe dulciuri. Și mi-e greu să mă abțin, dacă nu mănânc ceva dulce vreo 2 zile, mă simt aiurea toată ziua. Am încercat mai demult să le înlocuiesc cu fructe, dar nu prea mă ajuta, nici nu prea îmi plac fructele. Am încercat totuși să fac exerciții, mă gândeam că de ele măcar o să mă tin și mă vor ajuta. Dar dacă fac exerciții, sar, alerg. mă începe a durea capul foarte tare și burta la fel. I-am zis mamei de câteva ori că vreau să slăbesc, dar mereu mi-a zis că sunt ok așa, zice că nu vrea să ajung vreo slăbănoagă. Prietenii îmi zic că chiar am mai slăbit, că nu sunt grasă. Dar mai vreau, măcar vreo 4 kg. Îmi puteti da vă rog niște sfaturi? Cum să mă abțin de la dulciuri, dar chiar și de la mâncare, tot ar fi mai bine dacă aș mânca mai puțin.

2 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Pai daca prietenii iti spun ca ai mai slabit, mama iti spune ca esti bine asa de ce Domane iarta-ma, copila fara minte ce esti, te mai preocupa kg pe care le ai? Iti spun si eu ca este foarte bine asa cum esti. Tu vezi-ti de carte si de cum sa inveti, incearca sa adopti o alimentatie sanatoasa (fara prea multe dulciuri - asta tine doar de vointa ta, nu este o formula prin care cineva sa te faca sa renunti la dulciuri) si lasa faptul ca ai un pic de burtica. Eu la varsta ta eram prea slaba si tot aveam burtica...nu este nici capat de lume nici nu te judeca lumea dupa faptul ca asta ti-e conformatia. Bucura-te daca esti sanatoasa, ca alti copii nici macar sanatate nu au.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti doar paranoicã.