| lolista a întrebat:

Buna!
Am slabit 2 kg si as mai vrea sa slabesc inca vreo 4.Insa, de cand am vazut acest rezultat care m-a bucurat enorm, mi se pare ca am inceput sa trisez, adica sa mananac si lucruri mai putin sanatoase, iar la final de zi ma simt foarte vinovata.Totusi, ce ar trebui sa fac ca sa pot slabi in continuare?

Răspuns Apreciat de Editori
| Maria1300 a răspuns:

Buna! Stiu cum e sa te simti prost si sa iti reprosezi atunci cand mananci nesanatos.Am fost multa vreme in aceasta situatie si mi-am dat seama ca trebuie sa lupt. Mi-a fost foarte greu sa ma despart de ce imi erau mai dragi(dulciurile in special), insa priveam cu dispret de fiecare data cand mai vedeam "ispita". Astfel, am ajuns ca in 2 luni sa nu imi mai doresc sa mananc nesanatos, inlocuindu-le cu fructe. Desi prietenii mei ma tot "fortau" sa mananc si eu cand ei savurau cu pofta snacks-uri si alte lucruri, ma simteam tot mai mandra cand reuseam sa nu cad in plasa. O sa realizezi in timp ca faci totul pentru tine si ca nu trebuie sa te fortezi sa te abtii daca nu iti iese din prima. Poti incepe sa le consumi tot mai rar si mai rar, in final ajungand sa nu ti le mai doresti vreodata. Sper ca te am ajutat! :*

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel mai important lucru este sa scrii jos ceea ce consumi, acum rata ta metabolica e in scadere, cu fiecare kg si ea scade, vezi aici cat trebuie sa consumi https://www.calculator.net/calorie-calculator.html?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine sa slabesti mai mult de 1 kg pe saptamana. Si eu am problema asta cu simtitul vinovata dupa ce mananc mancare nesanatoasa dar m-am obisnuit. Spunea celebra nutritionista Mihaela Bilic ca trebuie sa asociem alimentele.

| Paul754880338 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata care a intrebat ni se confeseaza ca mananca si cate ceva nesanatos, care pare sa ii afecteze procesul de slabire. Cand "o celebra nutritionista " foloseste expresia asocierea alimentelor sau disocierea lor se refera la ce anume pui in farfurie la o masa, adica carne, branzeturi, legume, fructe, dar nu include si mancarea nesanatoasa. Sau mai precis nimeni nu iti va incuraja obiceiul de a indulci regula cu cat mai multe exceptii, promitandu-ti apoi un efect mai bun.
Sa dai curs unei tentatii se numeste viciu, sa i te opui se numeste virtute. Cu exceptii si scuze cred ca te-ai incadra tot in prima categorie.

| Paul754880338 a răspuns:

Sa imi dai si mie de veste daca sentimentul de vinovatie te ajuta sa slabesti, te rog:-)). Si daca ar fi asa tot mai lipseste ceva, pentru ca avem multi vinovati grasi.
Depinde de cat de mult iti doresti sa slabesti! Exceptiile nu te ajuta si nici nu au efectul dietei, chiar daca te simti vinovata. Fii consecventa! Lasa prostiile!