| lolista a întrebat:

Buna!
Am slabit cam 10 kg in 4 luni, iar acum doresc sa ma mentin, insa nu mai am atat de mult timp pentru sport din cauza scolii.Am 15 ani, 1 60 si 52 de kg.Cam de cate ori pe saptamana ar trebui sa fac sport? Incerc sa mananc cat de sanatos pot.As mai vrea sa mai dau jos putin, pentru ca mai am grăsime pe abdomen si solduri.Cateva sfaturi?

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Felicitari pentru cat ai slabit!
Din experienta iti spun ca mentinerea este mai grea decat slabitul in sinewinking
Incearca sa reduci numarul de carbohidrati pentru 2 saptamani, ii calculezi intr-o aplicatie zilnic - myfitnesspal sau calorii.oneden.com - adaugi alimente in meniu.
In rest daca faci 3-4 ore de sport pe saptamana e ok.
Nu uita ca grasimea de pe abdomen si solduri se duce mai greu, sunt zone greu de lucrat.
Grija la cantar, cum vezi ca ai pus >2kg ia masuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alina2k18):

Mentinerea este grea pentru cei care slabesc prin "dieta". Daca slabesti printr-un stil de viata sanatos, mentinerea vine de la sine, fara sa faci NIMIC special.

| Sonia822 a răspuns:

De 2 ori, maximum 3. O zi da, una nu, sau o zi da si 2 nu. Vine si iarna, mergi si cumpara-ti 2 ganetre, o minge pentru abdomen. si mai antrenezi ceva cande zapada mare sau nu ai mult timp. Au in Decathlon diverse