| Ionut2143 a întrebat:

Buna,

As vrea sa dau admitere la pompieri doar ca ma opreste ceva: tractiunile.

La traseul aplicativ cerut se cere executarea a 3 tractiuni corecte (bratele intinse + barbia peste bara). Problema mea este ca nu le pot face. Pot face doar una singura, si aia cu greu.

Cum as putea sa fac forta in brate sa ma ridic pentru a executa cele 3 tractiuni? Examenul este in 18 martie (mai este o luna si o saptamana). Credeti ca pot face 3 tractiuni pana atunci?

Multumesc!

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fa antrenament, flotări, lucrează bratele cu niste gantere, dar nu mari. Și tracțiuni la bara ca să îți formezi brațele și poziția care ți se cere. La anii tai, făceam 10, lejer, doar cu o mână. Dar jucam volei, nu stăteam pe Facebook, că nu era pe atunci. Dă-i bătaie, succes!

| Ionut2143 explică (pentru darrio2007):

Nici eu nu am stat doar pe telefon. Fac sport (sala), ridic greutati, dar recunosc ca tractiuni nu am facut si acum am constatat ca nu pot face nici macar o tractiune completa

| darrio2007 a răspuns (pentru Ionut2143):

Tractiunile la bara fac parte din majoritatea exercitiilor facute la sala. Pentru dezvoltarea musculaturii bratelor, spatelui etc. Apuca-te de ele cat mai repede.

| sierra1 a răspuns:

Câte kile și ce inălțime ai?

| Ionut2143 explică (pentru sierra1):

Am 76 kg si 1.71m

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă faci zilnic tracțiuni, poți.

| Ionut2143 explică (pentru sadrian46):

Pai incerc sa fac zilnic. Dar tinand cont ca abia pot una, nici aia completa, nu stiu ce progres as avea in a avea forta in maini sa ma ridic. Mentionez ca am 76kg

| Cosmin86 a răspuns:

La tractiuni intra 70% spate si 30% brate, tu n-ai spate. Trebuie sa faci mai multe tipuri de ramat si tractiuni asistate (aparat, benzi, ce ai).

| Ionut2143 explică (pentru Cosmin86):

Inteleg, sala fac. Nu sunt uscat, doar ca nu am forta necesara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionut2143):

Stai ca vad doua greseli:

1. "Pai incerc sa fac zilnic" -> muschii se dezvolta in zilele de pauza. Facand zilnic, cresti MAI LENT si MAI PROST

2. Ce alimentatie ai? Au suficiente proteine? Cate fripturi mananci pe zi?

| Ionut2143 explică (pentru Cosmin86):

Am o alimentatie normala. Mananc de toate, oricand si de cate ori imi este foame. Am arderile bune. Am 75kg la 1.71m

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionut2143):

Si vrei sa faci sala (si sa pui muschi si forta) cu o alimentatie normala? Ce amuzant esti laughing

| lpavel a răspuns:

Binenteles! Trebuie doar sa faci tractiuni cum poti tu: 1 zi da, 1 zi nu, si de fiecare data sa incerci sa le faci cat mai corecte pana reusesti! Trebuie sa ti cont si de alimentatie, doar asa iti creste puterea! ar fi bine sa mananci carne o data pe zi sau cel putin o data la 2 zile! Alimentatia si odihna(8 ore pe noapte) e la fel de importanta, sa nu uiti asta! Daca te tii de astea, sigur vei reusi! Bafta!

| Ionut2143 explică (pentru lpavel):

Si cum pot progresa tinand cont ca abia pot face una, nici aia completa. Sa fac 1 zi da, 1 zi nu cate una nici aia completa? Sau ce alte exercitii mai pot face de forta. Multumesc mult!

| lpavel a răspuns (pentru Ionut2143):

Faci cate 1 de 10- 12, pauza sa nu fie mai mare de 2-3 minute, apoi ziua urmatoare faci pauza! dupa 2 saptamani incerci sa faci 2 si asa mai departe!

| AnastasiaK a răspuns:

Faci tracțiunea aia pe care poți s-o faci. Iei pauză, mai faci una și tot așa. Când nu mai poți, ai aici cateva moduri in care te poti antrena:

1. Tractiuni negative - te ridici cu ajutor (fie folosesti un scaun, fie te impinge cineva) si te lasi in jos cat mai incet posibil.

2. Izometrie - te ridici in acelasi mod ca la 1, dar in loc sa cobori, mentii pozitia cat mai mult posibil.

3. Tractiuni asistate - exista aparate pentru asa ceva, dar daca nu ai acces la niciunul sunt la fel de utile benzile elastice. Ai aici exemplu: https://youtu.be/RKLLh8dHRhg

4. Ramat invers - il poti face la orice bara, la paralele sau la inele, depinde de care dispui.

Nu te antrenezi zilnic, lasi zile de odihnă. Teoretic ar trebui să poți face 3 tracțiuni într-o lună.

| Ionut2143 explică (pentru AnastasiaK):

Da, asta incerc sa fac, dar nu prea vad roadele. Fac asta de aproximativ 5 zile. In plus ce aparate as putea face sa am forta in brate? Si care dintre tractiuni sunt mai usoare: cu priza pentru spate, sau cu palmele spre tine unde folosesti bicepsul? Multumesc!