| testosica11 a întrebat:

As vrea sa slabesc 6 kg in urmatoarele 2 luni, dar intr-un mod sanatos. As vrea ceva sugestii de la persoane care au reusit sa slabeasca, videoclipuri cu exercitii(de facut acasa), recomandari in materie de mancare, retete de smoothie-uri etc. Nu prea am timp de mers la sala si as prefera ceva exercitii care se pot face acasa, echipament minim, sa le pot incadra in putinul timp liber pe care il am inainte de a merge la munca sau seara. Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

I mod sanatos slabesti daca nu maninci laughing asta e tot secretu.Nu exista alte secrete, ca zic unia combinate cu exercitii, aia e vraja marii sa te duci la ei ca na nu trebuie sa traiasca si ei laughing deci slabesti fara sa faci absolut nici o miscare macar.
Maninci putin, nu am zis deloc, dar maninci putin si asa slabesti. Oamenii se ingrasa pentru ca mananca mai mult decat consuma.Adica fac efort f putin, dar maninca foarte mult.Redu masa la jumate decat manainci acum si intr-o luna o sa vezi cum o sa ararti.Nu mai bea sucuri, bea numai apa de care o fi, manainca mancaruri normale dar jumate din ce maninci acum.
Sa mergi la sala te ajuta numai sa iti mentii muschii asa mai in forma, sala nu te ajuta sa slabesti.Mnacarea e aia care te ingrasa, deci tot mancare e aia care te si slabeste, daca consumi putin.Restu is basme

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

"Restu is basme"? Eu am slabit 4 kg in ultimele 2 luni facand kickboxing, fara sa fac schimbari in alimentatie.

"Is basme"? Esti de la tara cumva?

| relian a răspuns (pentru Cosmin86):

Vorbesti din auzite, ti se pare te asigur. Daca tu ai mentinut alimentatia de dinate sa faci ce spui si ai slabit cum spui eu ma fac popa laughing nu veni frate la mine cu povesti de astea.Cand faci sport si ai alimentatie bogata te faci mai mare, nicidecum nu slabesti. Poate sa faci sport din ala greu, adica efort urias, adica efortul cel depui sa depaseasca ce consumi.Aia da, dar tu vad incurci aviaonele cu submarinele, te bagi in discutie fara sa stii exact ce am spus.Al care a intrebat a spus ca nu are timp de sala, desi ma indoiesc ca daca sar duce la sala ar face el efort asa de mare. Daca tu ai facut asa asta nu inseamna ca toti depun efort urias la un sport.Doara sa te uiti la sportivi, la fotbalisti la mai stiu eu care, dar in general otti sportivii indiferent ce sprt fac pun pe ei nu slabesc.Si asta cu o alimentatie supravegheata ca altfel daca ar manca ce vor ei s-ar face cat tancu.Deci nu stiu despre ce anume vorbesti tu. Daca esti din varful muntelui e problema ta,e mai bine sa fiu de la tara,cel outin eu gandesc, dar la tine acolo sus de tot probabil tia cam inghetat si mintea laughing numai bine si ocoleste-ma, nu-s curis de astia ca tine, in loc sa intri frumos sa spui ceva normal, deja treci direct la jigniri, tipic romanesc.Ce era daca spuneai doar prima fraza fara aia cu tara? Parca suna adiscutie intre oameni civilizati nu crezi? Hai mergi si canta la alta masa eu nu-s curios de hahalere ca tine.Bafta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

Auzite? Fac sala de la 16 ani si acum am 31 + participari la concursuri.

Sportul, trasul de fiare mai exact, iti accelereaza metabolismul in primul rand. In al doilea rand, muschiul are nevoie de 48-72 de ore sa se refaca, timp in care corpul tau consuma mai multe calorii decat in mod normal.

Si da, fac efort foarte mare, la sfarsit arat de parca as fi facut dus + de multe ori tremur la sfarsitul antrenamentului big grin

p.s.: vorbim de slabit grasime si pus masa musculara.

p.p.s.: cand o sa ai si tu macar 10 ani experienta, atunci iti dai cu parerea la mine.

| relian a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta cu parerea de dat, cred ca este valabil pentru tine.Nu eu am fost cel care s-a bagat peste tine, tu ai intervenit si ai comentata la raspunsul meu. Daca doara comentai nu era nimic, dar a trebuie sa jignesti, asta arata cat te duce sau ce ai in capu ala.Nu sunt eu curuos de experienta nimanui
Si afla ce am spus eu este mult mai economic decat ce spui tu. Odata sa mergi la sala trebuie sa platesti corect? Apoi manainci mai stiu eu ce mancaruri alti bani,alta distractie.
Ce am spus eu sa manince jumate din cat manainc acum,deja a facut economie la mancare la jumate,unde pui ca nu se duce la sala,deci nu plateste nimic,asa slabeste garantat.
Omu a intrebat de salbit,ai priceput? Deci despre lucru asta era vorba SLABIT nu de pus masa musculare sau sali sau sa traga de fiare sa vina acasa lesinat laughing.Si pana la urma este exact cum am spus eu tu faci efort mai mult decat consumi,asta i-am spus si lui,ca face face efort prea putin la cat consuma,iar sa nu se complice cu sali si rahaturi de genu asta poate sa reduca manacarea,slabeste si la revedere,dupa ce slabeste la cat vrea,atunci poate merge la sala sau acasa, nici nu ai nevoie de sala, poti f bine alerrga sa iti mentii muschii tonifiati.
Omu nu a zis ca vrea sa fie taur cu ceafa lata laughing sa pocneasca muschii pe el, a spus vrea sa slabeasca.
Ce nu iti este tie clar? Ok mergi la sala ta, nu mai te baga in discutie, ca apoi sa vii sa spui ca eu nu trebuie sa vin sa imi dau cu parerea de tine laughing cand de fapt tu esti cel care s-a bagat in discutie.Numa bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

De ce te simti asa jignit de intrebarea "esti de la tara"?

| SMH a răspuns:

Poti face asta fara exercitii. Doar cu ajutorul unei diete si unei aplicatii de numarat calorii.

Dieta se numeste Intermittent fasting. Poti sa cauti pe net.

4 ore inainte de culcare nu mananci
8 ore somn
4 ore dupa ce te trezesti nu mananci

Ei bine in astea 4+8+4 ore, daca nu mananci nimic, corpul tau trece de la depozitat de grasime, la ars.
Imediat ce ai mancat ceva, iti creste insulina si treci din nou la faza de depozitare a grasimii.

Eu iti recomand ca in fereastra de 8 ore in care ai voie sa mananci, sa mananci ce mancare gatita vrei. (deci fara fastfood, chipsuri, dulciuri etc.) De remarcat este faptul ca painea, cartofii, orezul trebuie mancate cu moderatie pentru ca au multi carbohidrati.
Mananca mai multa carne de pui/curcan/vita si pune-ti mai putina garnitura.
Lactatele sunt si ele ok.

Ia-ti aplicatia My Fitness Pal, seteaza-ti un tel (sa pierd 0, 75kg pe saptamana).
Apoi incepi sa-ti numeri caloriile. Introduci mancarea in aplicatie, si ea iti spune cat mai ai voie sa mananci ca sa iti atingi targetul pe zi.
Bafta!