| Horea36 a întrebat:

Cat metri patrati are un teren de fotbal (stiu ca in latime sunt 45m si in lungime 90). Cat ar costa sa cumpar un teren pe care sa construiesc un teren de fotbal?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acelea sunt dimensiunile minime, de fapt latimea poate fi intre 45-90 m iar lungimea 90-120 m. Pentru meciurile oficiale conditiile sunt mai restrictive, lungimea poate fi doar intre 100-110 m si latimea intre 64-75 m. Asa fiind, pentru un teren regulamentar, pe care sa se poata juca si meciuri oficiale, dimensiunea minima este de 100 x 64 m si suprafata de 6.400 mp. Costul ar fi foarte diferit, in functie de localitate, situarea terenului in cadrul localitatii(mai ales exista mari diferente intre intravilan si extravilan) si categoria terenului, asa ca pretul ar putea fi, sa spunem, de la 1 euro/mp pana la 3.000 euro/mp. Numai bine!