| d3nnisbye a întrebat:

ce ciclu de steroizi imi recomandati pentru masa musculara fara grasime?

17 răspunsuri:
| oOoRubyoOo a răspuns:

Daca nu tragi de vreo 5 ani de fiare nu se merita.Si chiar si atunci s-ar merita doar daca vrei sa concurezi.

In rest cam ce au scris baietii mai sus:
proteine:oua,carne,lactate,peste
carbohidrati:orez,ovaz,cartofi, paste
grasimi:oua, peste, ulei de masline, avocado
Apoi bagi legume pentru micronutrienti(vitamine, minerale)

Nu trebuie neaparat sa ai o dieta perfecta, in caz de nu poti lua in greutate ia cam 70% din ce am scris mai sus iar restul poti baga niste mezeluri sau chiar o pizza ceva

Ciclu:
Testoplex- 2 sau 3 fiole pe saptamana
Anapolon- 1 pastila zilnic
Deca durabolin- 2 fiole pe saptamana

apoi un post ciclu:
Pregnyl - 1 fiola pe saptamana
Clomid- 1 sau 2 pastile pe zi timp de 14 zile

| Cosmin86 a răspuns:

Stii ce inseamna steroizi? Ce inseamna un ciclu PCT?

| Cosmin86 a răspuns:

Ai ajuns in stadiul de plafonare, in care chiar nu mai poti progresa? De ce nu incerci intai niste proteine de calitate?

Răspuns utilizator avertizat
| RazerAbyssus a răspuns:

Nu te risca, mai bine natural. Incet dar sigur

| d3nnisbye explică:

Cosmin86 nu am ajuns la plafonare dar am ajuns la punctul de a nu mai creste de la proteine creatina si alte suplimente

| Cosmin86 a răspuns (pentru d3nnisbye):

Ai incercat sa maresti cantitatea de proteine din alimentatie? Ai o alimentatie corespunzatoare?
De curiozitate. de cat timp faci? Si la ce inaltime/greutate ai ajuns?

| d3nnisbye explică:

Fac culturism de 2 si ceva fara pauze am pornit de la 67 de kg si am ajuns la 91 si inaltime 1.76 am marit cantitatea de proteine dar tot nimic, am 4-5 mese pe zi + shake-uri proteice

| Cosmin86 a răspuns (pentru d3nnisbye):

Dupa doar 2 ani ai ajuns maximul tau genetic? Ciudat... dar, cu 91 de kg la 1.76 nu poti participa la concursuri?

Vorbeste cu un medic sportiv, sa-ti faca un ciclu si un post ciclu, de preferinta medicul cu care ai lucrat cand faceai culturism. De asemenea sa-ti explice bine la ce sa te astepti ( efecte secundare ) si cu ce masa musculara ramai dupa, si cum sa faci sa nu te detecteze la concurs.

| d3nnisbye explică:

2 ani**

| d3nnisbye explică:

In mare parte am vorbit cu medicul dar nu mi-a recomandat steroizi, doar suplimente nutritive, poate ca o sa mai pun ceva pe mine dar cu timpu...

| Cosmin86 a răspuns (pentru d3nnisbye):

Auzi, dar raspunde si tu ca reply, ca sa primesc si eu notificare cand raspunzi.

Pai stiu ca nu ti-a recomandat... impotenta, acnee, risc de cancer, afectiuni ale ficatului si N alte probleme pe care probabil le stii. Sincer. la ce folos ai muschi daca nu poti sa fu**... si daca ai 91 de kg de muschi eu zic ca poti participa la concurs fara stres.

| d3nnisbye explică:

Cosmin86 asta asa e. uite am un prieten care face sala de un an, a luat nu stiu ce steroizi injectabil..sa facut super calumea, cat am muncit eu in 2 ani el a muncit intr-un an si e mai mare decat mine..pai atunci nu mai bine treci pe stero..lam mai intrebat de sanatate si alte cele dar inca nu are problemethinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru d3nnisbye):

"inca"... o sa aiba sigur si in plus, poate are si nu spune, l-ai dus tu la un control sa vezi?

Uite parerea unui medic sportiv, care a pregatit sute de sportivi :
http://www.doctor.info.ro/steoizii_anabolizanti.html

S-a facut super ca lumea. si cand nu mai ia ce se intampla? Cand corpul o sa treaca doar pe propria productie de testosteron?

Uite si un culturist care n-a mai avut bani sa ia :
http://www.sport.ro/......macul.html

Ok, in ultimul exemplu a facut exces, dar oricine o sa faca exces mai devreme sau mai tarziu, ca o sa se obisnuiasca corpul si o sa vrei sa iei din ce in ce mai multi.

P.S. : uita-te si cati culturisti care au folosit steroizi au murit pana in 50 de ani... exemplu concret Mike Mentzer, care a fost idolul multor culturisti.

Si de ce sa vrei intr-un an sa te faci super-masiv si nesanatos? Mai bine te faci in 3-4 ani, dar esti sanatos tun si muschii sunt de lunga durata ( la steroizi chiar scad foarte mult muschii cand nu mai iei, spre deosebire de proteine sau altele ).

Ia gandeste-te putin la asta : daca era asa bine sa treci pe stero, nu treceam toti pana acum?

Si in incheiere : daca esti foarte hotarat sa iei gaseste-ti un doctor care sa-ti faca un ciclu, NU urma un ciclu pus pe forumuri pe net

Uite un forum special pentru ce vrei tu, mai profesionist decat TPU :
http://www.culturism.ro/forum/farmacie