| lolista a întrebat:

Buna!
Ce tip de exercitii ar fi ok sa fac acasa? Am incercat antrenamentele de tip HIIT pe care le-am gasit pe Youtube, dar cred ca corpul meu s-a obisnuit cu ele si nu prea mai sunt eficiente, plus ca simt ca imi lucreaza mult muschii picioarelor, pe care nu vreau sa ma axez.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel mai bine e sa faci ceea ce iti place iar organismul se adapteaza mereu

Iată lista cu sporturile care sunt printre cele mai eficiente din punct de vedere al caloriilor consumate.
10. Mersul cu rolele – 548 de calorii pe oră
9. Baschet: 584 de calorii pe oră

8. Rugby: 584 de calorii pe oră

7. Tenis: 584 de calorii pe oră

6. Alergatul cu 8km/h: 606 de calorii pe oră

5. Alergatul pe scări: 657 de calorii pe oră

4. Înotul: 715 calorii pe oră

3. Taekwondo: 752 de calorii pe oră

2. Săritul cu coarda: 861 de calorii pe oră

1. Alergarea a 12, 8 kilometri într-o oră: 861 de calorii

sursa https://curiozitati-despre-orice.blogspot.com/......s%20%20%3F

| Raven a răspuns:

Caută pe Youtube cardio exercises sau cardio workout without equipment, vei găsi multe clipuri ca ăsta, pe care le poți urmări/urma în timp ce te antrenezi
https://www.youtube.com/watch?v=qWy_aOlB45Y
Se găsesc inclusiv în limba română, cu toate că limba nu contează, atâta timp cât poți vedea ce anume fac
https://www.youtube.com/watch?v=Y-cydc7vTV0
Imposibil să nu găsești ceva să ți se potrivească

| danaieladaniela a răspuns:

Sunt atatea variatii de exercitii si atatea moduri de a creste dificultatea, ca transpiri chiar daca esti mai avansata.

Ca si incepatoare, e normal sa nu iti iasa din prima unele exercitii. Important este sa nu te lasi, sa incerci sa le faci mai bine data viitoate si sa fii perseverenta.

Chiar daca reusesti sa faci doar o miscare partiala, pe jumatate, continua sa incerci deoarece iti vei dezvolta totusi forta si coordonarea suficient de mult, iar mai tarziu vei fi capabila sa faci intreg exercitiul intr-o forma corecta.

Dupa cum repetitia e mama invataturii, de fiecare data cand repeti un exercitiu corpul tau se familiarizeaza cu el.

Cu cat faci exercitiile mai des, cu atat devii mai buna.

Exercitiile cu greutatea corpului sunt foarte bune pentru a-ti pune muschii „adormiti" in miscare si a incepe sa ii simti cum lucreaza si se tonifiaza.

Pe langa faptul ca exercitiile cu greutatea corpului sunt ideale pentru incepatori, ele pot fi o alternativa foarte buna atunci cand nu ajungi la sala, cand nu ai timp de sala sau cand pur si simplu esti in concediu sau in business trip si nu ai acces la o sala de fitness.

Cel mai simplu, putin costisitor, eficient si placut mod de a-ti tonifia musculatura si a slabi este sa te folosesti de greutatea ta ( indiferent de kilogramele pe care le ai) si sa te antrenezi.

Orice antrenament incepe cu o incalzire. Asigura-te ca iti incalzesti fiecare muschi si ca iti pregatesti corpul pentru antrenamentul ce urmeaza.

O incalzire eficienta ar trebui sa dureze cel putin 5 minute si sa activeze si incalzeasca fiecare incheietura.

Exercitiile cu greutatea corpului sunt foarte multe si poti face multe combinatii, astfel incat de fiecare data sa lucrezi alte parti corporale.

Iata un program de exercitii pentru slabit, ce include doar exercitii cu greutatea corpului si il poti face acasa:
1) Sarituri Jacks X 30 repetari
2) Flotari din genunchi X 10 repetari
3) Genuflexiuni X 15 repetari
4) Triceps la scaun X 10 repetari
5) Abdomene catre tavan X 15 repetari~

bafta!