| Adina23442 a întrebat:

Bună, cum pot sa dau burta jos? Fac sport de performanta de vreo 9 ani și am abdomenul ok, se vede accentuat dar am burta jos. Adica în partea de sus arat ff bine și nu stiu cum sa scap de burta aia zău.

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ai medalii? Fara medalii NU faci sport de performanta, ci freci antrenamentele.

| Adina23442 explică (pentru Cosmin86):

Dacă ți arat medaliile și diplomele individuale leșini

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adina23442):

Nu "lesin" asa usor, cunosc sportivi care la 110kg nu au burta deloc (doar patratele si grasime sub 5%).

Cel mai simplu e sa-ti maresti masa musculara (asta accelereaza arderile) si sa bagi mai putini carbohidrati si mai multe proteine + grasimi sanatoase (un fel de keto).

| siriusblack98 a răspuns:

Cand spui sport de performanta inseamna:
-conditie fizica excelenta
-cunostinte avansate in ce priveste nutritia
-resurse de toate tipurile.Inclusiv alti sportivi mai experimentati+nutritionisti care te pot ajuta.
Astfel spus nu pot intelege cum de ai burta daca tu faci performanta la un sport si de ce ai intreba fix pe TPU cum sa scapi de burta unde isi da cu parerea pana si ''pavelGaming'' de 10 ani.

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

M-am contrazis cu ea la un moment dat cand sustinea ca daca renunti la carne ai performante mult mai bune in sport. Am lasat-o asa atunci, dar acum vazand si intrebarea asta, am avut curiozitatea sa ma uit un pic pe activitatea ei...17 ani, cere sfaturi despre micsorarea taliei, crestere in inaltime, flexibilitate...basically, orice intreaba un "non-sportiv".

Unde voiam sa ajung, de fapt: tot sportivi de performanta sunt si aia pe care nu-i stie nici macar antrenorul lor ca lumea, dar au cateva participari (nu neaparat si premii) la niste concursuri fara nume. happy Deci, daca vrei sa fii om bun, poti sa-i raspunzi, ca sunt slabe sanse sa aiba pe cine intreba la fel de informat big grin

| Adina23442 explică (pentru siriusblack98):

Când am zis ca am burta nu ma refeream ca o am cât Vasilica dar vr sa ajung sa nu am ce sa apuc înțelegi

| oz_1736 a răspuns:

Uite-te bine daca e burta/grasime sau esti slaba dar se vede ca de fapt trebuie sa stea si organele undeva. Dupa explicatia ta te referi jos la linia bikinilor. Aia nu e burta, sunt organe

| InvatamProgramare a răspuns:

Daca faci sport de performanta (si nu vorbim de sah sau Electronic Games) si ai burta este probabil de la alimentatie.

| aXy99 a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Depinde si ce sport face. Daca practica strongman/powerlifting, are o scuza.

| Adina23442 explică (pentru aXy99):

Fac handball

| DreamerINKF a răspuns:

Grasimea din jurul abdomenului in cea mai mare parte se da jos prin dieta.Si cand zic dieta nu ma refer la infometare.Descarca aplicatia Myfitnesspal, afla ti nr de calorii pe care trebuie sa le consumi pe zi pentru a slabi(e recomandat 0.5 kg/sapt, daca dai jos mai mult e posibil sa pierzi si masa musculara).In ceea ce priveste workoutul incearca hiit. Spor!