| d0areu a întrebat:

Cum sa fac sa imi măresc rezistenta in regim de viteza? Eu alerg cam 30-40 de minute pe zi, dar nu alerg in asa fel incat sa fiu "rupt" dupa antrenament. Mai demult puteam alerga mai mult, dar am fost bolnav si am stat o luna in casa, fara sa fac efort, iar acum o sa imi ia ceva pana ma obisnuiesc iar. Ce credeti ca ar trebui sa fac?

1 răspuns:
| TudyCFR a răspuns:

Sa continui sa alergi in ritmul cat mai constant si timpul cat mai lung pana obosesti si sa alergi de maxim 3 ori pe saptamana asa de rezistenta iar in rest sa te odihnesti. Cand alergi in ziua dupa care urmeaza 2 zile libere sa tragi mai tare pentru ca in cele 2 zile muschii se refac si nu iti suprasolicita corpul.