| Sara2 a întrebat:

Cum să fac să măresc viteza şi rezistenţa la alergat. Urgent, mai am doar o lună la dispoziţie. De 8 luni alerg zilnic am ajuns într-un punct şi nu pot sa scad. Alerg 100 metri în aprox 26 sec, şi vreau să ajnug la 18-20 sec pe 100 m, mulţumesc

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

26 de secunde? 26? Pentru inceput, ai putea incerca sa nu dormi. Si cel mai probabil te antrenezi complet aiurea. Axeaza-te pe rezistenta si sprinturi de 20 de metri.

| JackR a răspuns:

100 de metri in 26 de secunde?! Esti ardeleanca, altfel nu se explica!
(Pentru clarificari:
Ghio, sprijinit de gard, se uita peste strada la Ion, sprijinit si el de gardul lui si il intreaba:
- Ioane, in cata vreme zici co-i traversa strada?
Dupa 10 minute, Ion ii raspunde:
- No, in fo' juma de ceas!
Si Ghio ii replica:
- Ca doara no-i fi fuljer!)

| Sara2 explică (pentru JackR):

Nu sunt ardeleancă, iar întrebarea a fost foarte sinceră sad. Înainte de astea 8 luni alergam 100 m în 1:30 (1 min jumate)

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cu spatele scoti timpul ala? Sau tu la mers ii spui alergat? Cum naiba sa te antrenezi de 8 luni si sa faci 100m in 26 de secunde? Baga sprinturi pe drum drept pana capeți putina rezistenta, după sprinturi in coastă, leaga-te cu o funie si roagă pe cineva sa tina de funie, gen sa tractezi, sau leaga greutăți de tine (dar pare ridicol).