| MăăăăDăăăă a întrebat:

Deci... am aproape 15 ani, 53 kg, 1.65 m. Am facut 3 ani tennis de camp de performanta insa m-am lasat acum 2 ani de el. Niciodata nu am fost grasa, nici acum nu sunt insa am luat cateva kg in plus si asta se vede pe burta, fund si picioare. As vrea sa slabesc macar 3 kg dar corect adica sa scand din grasime nu din masa musculara. La sala nu am cum sa merg deci este exclus sa am un antrenor. Acasa beneficiez de coarda, cercuri, mingii, bicicleta, role, masa de tennis si teren de batmington (nu stiu cum se scrie exact nu ma judecati). De mancat mi se pare ca mananc destul de mult insa nu manac fast-food si nici sucuri nu beau. Mananc numai mancare gatita si multe legume deoarece parintii mei planteaza cate putin din fiecare leguma. Deci cine imi poate spune un program zilnic pe care sa il respect cu exercitii fizice, mese si alte chestii? Vreau sa vorbiti doar in consecinta de caz. Dau funda celui mai bun si mai rapid raspuns.

4 răspunsuri:
| AlexandruHS a răspuns:

Buna.
Din cate am citit am observat ca esti o persoana activa.
Uite aici un program.

6:20 – 7:20 (trezire şi alte chestii... gen mic dejun, pregătit pentru şcoală etc.)
8:00 – 14:00 (şcoală, activitati)
14:30 – 15:30 (odihnă, masă de prânz etc.)
15:30 – 17:00 (lecţii, lecturi)
17:00 – 18:00 (sport)
18:00 – 20:00 (cina şi alte chestii?)
20:00 – 21:00 (calculator, net & stuff)
21:00 – 22:00 (citit şi pregătit de culcare)

Sper ca te-am ajutat.

| MăăăăDăăăă explică (pentru AlexandruHS):

Problema este ca eu sunt la scoala dupa amiaza si plec la 11:30 si vin acasa la 18:30 deci sar peste o masa.

| argebit a răspuns:

Mada, impresia mea este ca esti pe drumul bun, cred ca intelegi mecanismul. Ca sa slabesti iti trebuie proteina slaba cu aport calori de 70-75% din necesarul zilnic. Atentie la mancarea gatita, poate sa te pacaleasca. Atentie la caloriile ascunse prin ce rontai zi de zi. Intra si pe www.SlabescUsor.ro pentru solutii reale utilizate de sportivi profesionisti

| AlexandruHS a răspuns (pentru MăăăăDăăăă):

Atunci iti poti creea tu un program in functie de stilul de viata pe care il ai.