| Zbarr a întrebat:

Buna dimineata TPU...
am si eu o mica nelamurire: care este diferenta dintre schiurile carv si cele normale?
multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Vorbesti aiurea!

Schiurile carv sunt mai noi, si au forma de clepsidra mai late spre varf si coada si mai inguste pe mijloc, pe cand schiurile normale sunt perfect drepte si mai lungi.

Nu se mai folosesc schiurile normale deoarece sunt foarte greu de manevrat. Cele carv sunt mult mai performante pentru toate nivelurile fie incepator fie avansat.

4 răspunsuri:
| FiddleStick a răspuns:

Poi schiurile normale sunt de incepator, iar schiurile carv sunt pentru schiori mai performanti.

| Zbarr explică (pentru Nickname1890):

Vad ca te pricepi in ale schiului vroia'm sa te mai intreb ce este radiusul?

| Nickname1890 a răspuns (pentru Zbarr):

Avand forma de clepsidra atunci cand il pui pe cant el practic atinge zapada in special cu varful si cu coada... partea din mijloc fiind mai ingusta nu atinge zapada si astfel tu apasand cu piciorul in el pe mijloc schiul se curbeaza, curbandu-se si alunecand prin zapada el automat va vira spre stanga sau spre dreapta. In acest viraj el practic descrie un arc de cerc. Radiusul reprezinta raza acelui cerc pe care il descrie schiul atunci cand este curbat.

Un radius mai mic inseamna ca ia virajul mai strans, si un radius mai mare inseamna ca ia virajele mai larg.

| Zbarr explică (pentru Nickname1890):

Multumesc frumos!

| Nickname1890 a răspuns (pentru FiddleStick):

Vorbesti aiurea!

Schiurile carv sunt mai noi, si au forma de clepsidra mai late spre varf si coada si mai inguste pe mijloc, pe cand schiurile normale sunt perfect drepte si mai lungi.

Nu se mai folosesc schiurile normale deoarece sunt foarte greu de manevrat. Cele carv sunt mult mai performante pentru toate nivelurile fie incepator fie avansat.