| Viitorulapropiat a întrebat:

eu sunt sportiv de perfomanta, practic MMA cam de 4 luni, in trecut am facut si Karate si lupte libere. Am inceput sa ma antrenez si in afara antrenamentelor de la sala, mai exact sa ies la alergat. Problema mea este ca nu vreau sa slabesc, ci vreau sa pun in kg si masa musculara. Daca alerg nu slabesc?

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Daca esti in surplus de calorii, nu.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Daca faci sport un anumit timp si dupa aceea te lasi, asta nu inseamna ca esti sportiv de performanta, un sportiv de performanta este acela care face un sport de multi ani si care are rezultate foarte bune la sportul/sporturile pe care le practica. Daca alergi o sa slabesti, dar nu foarte mult, pentru ca dupa un timp corpul o sa se obisnuiasca si nu o sa se mai solicite la fel de mult cum se solicita la inceput ( doar daca incepi sa alergi cate 3-4 ore pe zi ) si daca tii dieta stricta. Daca ai fi sportiv de performanta ai stii chestiile astea si nu ne-ai mai intreba pe noi.

| AnastasiaK a răspuns (pentru AlexElektro1987):

Actually, ca sa fii sportiv de performanta trebuie sa practici sport cu scopul de a face performanta. Destul de simplu, nu? E irelevant daca practici de un an sau de zece, cat timp participi la competitii oficiale sau te antrenezi in acest scop, deja te incadrezi la ideea de sportiv de performanta.

Mai exact: "Sport de performanta - activitate de maximizare a capacitatii de performanta si valorificare a acesteia in competitii de mare anvergura, concretizata in recorduri si cucerirea de titluri, medalii si locuri in clasamentele oficiale."

Modul in care ai incercat sa definesti tu sportul de performanta se duce deja in zona sportului de elita.

De asemenea, te inseli groaznic daca tu chiar ai impresia ca orice sportiv de performanta este bine informat cand vine vorba de sport. In general, informatiile in domeniu asta le dobandesti antrenadu-te singur. Atunci cand ai un antrenor nu prea te obosesti sa afli anumite chestii.

Plus, slabitul se realizeaza doar pe baza deficitului caloric. Daca nu esti in deficit caloric, nu slabesti (cu sau fara alergat).

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ai mare dreptate. Un sportiv de performanta nici nu stie exercitiile pe care le executa, le face, asa, ca ii spune antrenorul ca il ajuta. Un sportiv trebuie sa stie ce sa manance, cand sa manance si in ce cantitate sa manance, trebuie sa stie pentru ce il ajuta un exercitiu pe care antrenorul il pune sa il faca, cand sa il faca si in ce masura sa il faca. ( daca tu cand te duci sa practici un sport nu te interesaza cu ce te ajuta exercitiile pe care le faci acolo este fix probelma ta, dar normal este sa stii pentru ce te ajuta un anumit lucru cand te apuci de el, sa stii daca te ajuta sa iti cresti masa musculara, sa ai conditie fizica foarte buna, sa ai o mobilitate foarte buna ). Si ce spui tu, ca atat timp cat participi la competitii poti fi numit sportiv de performanta, este o greseala grava ( sa zicem ca faci performanta daca cand te duci la o competitie tu esti cel mai bun, dar nu esti incadrat la sportiv de performanta ). Si eu am facut arte martiale 3 ani si dupa cateva luni de antrenament puteam sa ma duc sa particip la competitii, iar dupa ce spui tu asta inseamna ca deja eu sunt sportiv de performanta, nu?
Chiar tu prin definitia pe care ai dat-o ai spus ca este o activitate de maximizare a capacitatii ( tu daca esti la inceput, nu ai cum sa executi un exercitiu la capacitate maxima, decat daca te referi la nivelul la care esti in acel moment, desi nu are nici o treaba, pentru ca tu nu iti atingi din prima performantele tale maxime, decat la acel nivel )
si participarea in competitii e mare anvergura ( adica competitii in care sa iti poata fi recunoscuta acea performanta ) si sa primesti medalii si locuri in clasamente oficiale ( oficiale, adica trebuie sa ajungi la un nivel foarte mare, de exemplu clasamentul ATP sau WTA (astea sunt clasamente oficiale, care sunt recunoscute la nivel global ), nu ca ai participat tu la primul concurs din viata ta si castigi locul I si gata, esti sportiv de performanta ).