| anonim_4396 a întrebat:

fac sala de ceva timp si sunt multumit de rezultatele obtinute pana acum, de cam 3 saptamani am inceput sa mananc mai multe calorii decat mancam inainte (in 4-6 mese pe zi) pestele (somonul) nu lipseste din alimentatia mea, la fel si alte surse principale de proteine. Intrebarea mea este, cat de mult ar trebui sa ma ingras intr-o saptamana, si ce fel de carbohidrati imi recomandati (si cat) pe zi. Credeti ca in perioada de,, bulking`` se va depunde mult strat adipos pe abdomen?
Dabea au inceput sa mi se formeze patratelele.
Multumescwinking

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1, proteinele sunt metablizate mai greu desi se ard destule cam 30%, nu stiu cum ai 4-6 mese si manci carne eu daca manc un gratar numai am foame si 8, 9 ore, manca si porc, pui, vita etc daca manci dulciuri e clar, in mod normal foamea vine in 6 ore de la ultima masa ce simti tu nu e foame, deloc nu rebie sa te ingrasi in grasime ca nu e sanatoasa nu vezi cate boli sunt in ziua de azi din cauza ei trebuie sa faci culturism si sa pui masa musculara, recomand legumele low carb rosi, brocoli, salate etc

| SSJGohan3 a răspuns:

In perioada de bulking se depune strat adipos pe tot corpul inclusiv pe abdomen, ca sa pui cat mai putina grasime trebuie sa iei cat mai putine calorii peste cat mananci tu(sa zicem corpul tau consuma 3000 kcal tu iei 3200kcal) dar asta inseamna sa cresti greu, in principal in bulking te axezi pe cresterea totala a corpului foarte mult masa musculara cu orice adaos de grasime iar in perioada de definire acolo te axezi pe mentinerea muschiilor si scaparea de grasime

| RAY a răspuns (pentru SSJGohan3):

Consumul bazal e 2000 de calori, depinde de inaltimea lui /greutatea lui, nu toti ardem la fel