| Nico_Bogdi_1997 a întrebat:

Buna fetelor. As vrea sa mi dati un raspuns, pentru ca vreau sa slăbesc si in orice mod as încerca nu reușesc. Am 64 de kilograme. Vreau sa ajung din nou la 53.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca cand vrei sa slabesti e o decizie pe viata,degeaba slabesti cateva kg apoi le pui pe tine,daca vrei sa duci o viata sanatoasa e ceva pe viata, manca cat mai multa carne si legume mai multe, renunta la zahar de tot, manci alimente cat mai bogate in proteine carne, oua, cascaval etc

plus cardio macar de 3 ori pe saptamana, e imposibil sa te ingrasi daca mannci putin

| Violleta2022 a răspuns:

Taie painea, injumatateste portiile de mancare si nu manca nimic dupa ora 6 seara.

| Ririru a răspuns:

Hai te rog nu-mi spune ca te-ai pus pe sport, ca faci exercitii, ca alergi, ca ai grija sa mananci SANATOS( atentie! sanatos! Nu sa tii diete care iti distrug ficatul gen dukan ) si nu reusesti sa slabesti?

Nu folosi cuvinte prea mari de genul "In orice mod as incerca nu reusesc".

| nugasescusernameliber a răspuns:

Dar ce ai incercat si nu a dat rezultate? trebuie sa ai rabdare, nu te-ai ingrasat peste noapte deci nu vei slabi peste noapte.
Redu la o portie pe zi tot ce inseamna carbohidrati(paine, paste, orez, cartofi) astfel organismul tau isi va lua din rezervele depuse. Iar acea portie pe zi sa fie varianta sanatoasa, bogata in fibre(paine secara, orez brun, paste integrale, cartofi dulci).
Baza alimentatiei sa fie proteine(carne slaba fara piele, lactate, leguminoase-fasole, linte, mazare, nuci si seminte crude si nesarate, ciuperci) si legume cat de multe. Legumele sunt pline de apa, vitamine si minerale, iti umplu stomacul fara sa-ti aduca mii de calorii dar sa ai senzatia ca ai mancat copios. Fructele pe stomacul gol si ca gustare(asta inseamna un mar, nu un kg).
Zaharul eliminat total, prajelile...stii si tu.
Incearca si putin sport, incepe cu 20 minute, treptat adauga cate 5 minute, si fa-l din placere, va deveni ca o rutina placuta.