| lolista a întrebat:

Buna!
Imi doresc sa slabesc 4 kg, insa nu stiu ce fel de antrenament sa mai fac.Este ok sa fac antrenament pe intervale(hiit)? Sau mai bine sa ma apuc de alergat? Am facut hiit pana acum, insa am pus si masa musculara in zona picioarelor, coapselor mai exact, si eu vreau sa mi se subtieze picioarele, nu sa se ingroase.Sunt in deficit caloric.voi ce ma sfatuiti? credeti ca mi se vor subtia picioarele si nu numai daca continui cu acest tip de antrenament?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este perfect normal sa dam si masa musculara cand slabim,pana la urma ce inseamna slabire? inseamna ceva faptul ca organismul se consuma pe el insati, asa ca apeleaaza la orice grasimi,masa musculara, slabirea se face DOAR prin deficit caloric, slabirea determina apoi o rata metabolica mai mica, adica nu merge faza cu slabesc apoi revin la vechea dieta ca te ingrasi, recomand culturismul pentru persoanele care nu au afectiuni cu coloana

| kurinkita a răspuns:

Daca faci doar cardio, vei ajunge sa dai jos si din masa musculara, mai ales daca esti pe deficit caloric (in special proteine).

| Stefanggg121 a răspuns:

Dupa parerea mea, faci calculul kg x 2.2 x 14/15/16 si iti da un rezultat, dupa care scazi 500 sau pui 500, depinde cum vrei, deficit sau surplus, rezultatul calculului e in kcal, sper ca te-am facut sa intelegi, 80% alimentatie, 20% antrenament, (andu preda)