Întrebare recomandată | HelauThere a întrebat:

Îmi puteți spune, vă rog, pozițiile la volei şi ce face fiecare? Dacă ați putea să mi le scrieți aşa:
Setter-
Wing Spiker-
Middle Blocker-
Libero-
Şi dacă mai e ceva va rog sa adaugati. Aceşti termeni sunt din engleza. Puteți sa îmi spuneți şi cum se traduce termenul,, Ace"? Mai am câteva chestii pe care aş vrea să mi le spuneți:
Court-
Line-
Error-
Fault-
Double contact-
Tie-break-
Substition-
Bench player-
Rotation-
Area-
Out-
Front raw-
Back row-
Attack line, three meter line-
Nine meter line-
To serve-
To receive-
To set-
Attack-
To hit, to spike-
Block-
To defend-
Dig-
One, quick-
Shoot-
Back row attack-
Pipe-
Float serve-
Jump serve-
Termenii de mai sus sunt în engleza fiindcă eu îi ştiu numai în engleză. Aş vrea să traduceți cuvintele în dreptul fiecăruia şi să îmi spuneți despre mişcarea sau poziția respectiva. V-aş ruga să nu îmi puneți link-uri la site-uri (mai ales wikipedia) fiindcă deja am căutat şi nu prea am înțeles. Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu ai scris tot textul in engleza? Era mai simplu pentru noi.

| sierra1 a răspuns:

Acu', scuză-mă dar la câte știi tu, cea am mai putea noi adăuga?

| Lule a răspuns:

Nu stiu chiar tot, dar o sa incerc sa iti explic cat stiu si eu:
Setter: se afla in linia intai si e un fel de coordonator el plaseaza minge astfel incat ca se creeze o legatura/ formatie de joc care sa aduca punctul
Wing spiker: sunt cei care incearca sa inscrie, au lovituri puternice si de obicei sunt foarte inalti ca sa poata sari
Middle blocker: nu sunt sigura ce face dar dupa nume ar fi cel care se afla in mijloc si blocheaza mingea
Libero: e imbracat diferit de ceilalti membri si poate inlocui orice pozitie de pe teren, dar numai in linia a 2 a, el apara mingea sa nu ajunga jos si pe cat posibil sa o ridice astfel incat ceilalti sa inscrie. Nu se afla in formatia initiala a echipei de pe teren.
Acum despre ceilalti termeni:
Double contact: e interzis in volei, un jucator are voie sa atinga mingea o singura data, pana ii vine iar randul
Tie-break: este atunci cand intr-un set ambele echipe au acelasi numar maxim de puncte si atunci se aplica acest tie-break care inseamna ca cele 2 echipe vor juca pana se va realiza o diferenta de 2 puncte, ca la tenis
Substition: e cand inlocuiesti pe cineva
Rotation: se aplica la fiecare nou set jucat in sensul acelor de ceas cu rotirea de o persoana (ex. Cei din prima linie sunt numerotati cu 2 cel din stanga, 3 cel din centru si 4 cel din dreapta, iar in linia 2 avem 5 in stanga, 6 centru si 1 dreapta. Numarul 4 ii ia locul lui 1, 1 lui 6, 6 lui 5 si tot asa si asta inseamna o rotatie)
Out: e minge afara si o castiga echipa care nu a dat-o afara
Front/back row: sunt prima linie( care sta in fata) si a 2 a linie(care e in spate)
Jump serve: este serviciul din saritura
Back row attack- este atacul care nu se produce la fileu, ci in a 2 a linie
Ace: este As si e lovitura celui care serveste si castiga si punctul

Sper ca am reusit putin sa te lamuresc unele lucruri

| 0idk0 a răspuns:

Setter- Strateg/ridicator, are rol sa ridice deasupra fileului mingea pentru tragator
Wing Spiker- tragator lateral
Middle Blocker- aparator central, blocheaza mingea
Libero- edoar in linea adoa, doar pe defensiva si e cel care face scoufundari pentru a prinde mingea ( adica sare cu palma lipita de pamant incat mingea sa pice pe dosul palmei si sa intre inapoi in joc, sry ca nu stiu sa explic prea bine) si este imbracat diferit de celalti.

la ultimi termeni nu ii stiu chiar pe toti dar:
Fault- fault (echipa a atins mingea de 4 ori)
Double contact- dublu contact (un jucator a atins mingea de 2 ori consecutiv)
Tie-break- egalitate (la punctaj maxim), dupa care se joaca la avantaj
Substition- substitutie ( jucatorii de pe banca)
Bench player- sinonim cu substitutie
Rotation- rotatie, dupa un punct pierdut al adversarilorin care tot ei au avut serva toti jucatori iau pozitia celui din dreapta lui
Area- locatii:Zona 1 – dreapta spate.
Zona 2 – dreapta față.
Zona 3 – față mijlocie.
Zona 4 – față stânga.
Zona 5 – spate stânga.
Zona 6 – mijlocul spatelui.
Out- out, migea a fost data in afara terenului
Front raw-rand din fata
Back row- rand din spate
Attack line, three meter line-linie de atac, linie de 3 metri ( cea din fata
Nine meter line-linie de 9 metri (de defensiva), din spate
To serve- a servi (serva se face din zona 1)
To receive- A prelua (in linia din spate dupa spike/serva
To set- A ridica/ pasa (treaba strategului)
Attack- Atac
To hit, to spike- (sionime in volley) a lovi (peste fileu)
Block- a bloca ( in momentul cand adversatul da spike sari cu mainile in su in fata lui, ca mingea sa nu treca peste fileu)
To defend- A apara ( treaba celoar din linia din spate, inseamna a prelua sau a scufunda dupa minge)
Shoot- Sinonim cu spike
Back row attack- atac din linia din spate ( in loc ca strategul sa ridice minge langa fileu pertru linea de atac, o trimite in linia din spata ca cei de acolo sa dea spike fiind "o surpriza neasteptata" pentru adversari)
Float serve- serva/serviciu plutitoare. aceasta poate sa fie de pe loc sau din saritura, dar in ambele cazuri are acelasi efect: mingea "pluteste" (nu se invarte, sta pe loc dar merge inainte), asadar rezultatul va fi o serva inprevizibila pentru adversar datorita fatului ca in loc sa se invarat se misaca usor stanga dreapta, si poate chiar si in ultimul moment sa iti faca o surpriza
Jump serve-serva/serviciu din saritur. principiul este simplu: mingea este aruncata in sus, spre inainte faci pasii de saritura care i-ai face si la lovitura normala (pas cu piciorul: 1drept, 2stang (pasi de viteza)-> 3drept (pas mare) -> 4stang (mic, putin pe laterala, pentru oprire) si dai spike peste fileu

(pentru spike=nu exisa o traducere in roamana, asa ca cei mai multi ii zic direct spike, ca sa nu zici in loc de un cuvant o definitie)

Stiu ca am raspuns putin prea tarziu, dar m-am gandit ca poate o sa ajute si alte persoane, asa ca spor la volley =)