| be4utyfull a întrebat:

La 13 ani beau cola de rup.Nu e buna, mai ales pentru mine care am operatie la rinichi si parintii imi zic. Dar nu ma pot abtine imi da energie.
Sunt foarte slaba, oare de la cola nu ma ingras?laughing
Daca beau numai apa minerala si ceai si mai scap cate un suc dar fac si miscare fac un corp atletic?
P:s pentru a face un corp atletic ar trebui sa consum mai multa apa minerala sau plata?
Funda.

21 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Pai ai deja un corp atletic pentru ca esti slaba... asa ai zis happy, Nu cred ca de la cola nu te ingrasi, o sa te ingrasi tu mai pe la 19 20 ani.
Pentru a face un corp atletic mai bine bea apa platawinking

| Ecou a răspuns:

Plata!

| LonelyLoner92 a răspuns:

Eu am 19 ani si beau cel putin 3-4 pahare de Pepsi Light pe zi de la 15 ani si n-am nimic laughing Sunt slab ca varga, am 56 de kg la 19 ani laughing asa ca Stai linistita ca nu ti se va intampla nimic.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Zaharul din cola are o rata mica de absorptie si mai mult se fac grasimi, mai ales daca mananci mai multe calorii de cate ai nevoie.

| Userrr a răspuns:

Cea mai buna e apa plata.Si daca vrei sa ai un corp atletic mananca multe fructe si legume.De la paine te ingrasi sa stii.

| Lucrian a răspuns:

O iau de la coada la cap. Presupun ca atunci cand te referi la apa minerala, te referi de fapt la apa carbogazoasa, pentru ca exista si apa minerala plata. Apa carbogazoasa (si nu doar apa, ci orice) nu e buna. Pentru a fi procesata, consuma din mineralele din organism. Apa plata este apa de care are nevoie organismul uman.

Atat deficitul cat si surplusul de greutate se datoreaza dezechilibrului alimentar (mancare, bautura si alte vicii... tigari etc). Acum din ce spui tu, multa cola... are cauza ei pentru care nu te ingrasi. De altfel eu am desfundat chiuveta cu cola. Nu stiu cum de rezista organismul atata timp.

Sa revin... atat timp cat n-o sa-ti echilibrezi alimentatia, sa ai o nutritie buna, apa plata din belsug, n-o sa iei in greutate.
Apropo, sa nu fiu confuz, alimentatia e ceea ce mancam, nutritia e ceea ce au nevoie celulele organismului uman.

Daca o sa continui asa cu cola, e foarte posibil sa revii la spital sa mai faci o operatie. Si corpul acesta pe care-l ai trebuie sa-l pastrezi pentru toata viata, ca n-o sa primesti altul in schimb dupa ce-l distrugi pe acesta.

Daca vrei o nutritie de calitate si sa te ingrasi si sa ai energie, iti recomand un program complet Herbalife, dar asta numai daca esti hotarata sa-ti imbunatatesti alimentatia. Pentru detalii despre diverse programe, intra pe www.nutrienti.eu

| Camyyy_5609 a răspuns:

Nuu pentru un corp atletic din cate stiu trebuie sa consumi doar apa plata.happy! pentru ca apa minerala are carbohidranti si nu prea e buna.deci ar trebui sa beii numai apla plata si nimic cu acidhappy.Mai ales ca ai probleme si cu rinichii COLa iti face mai mult raw crede.ma.ca si eu sunt la fel obsedata dupa cola incerc sa'l evit dar degeaba. asa ca de acum incearca sa bei numai apa plata sau apa de la chiuvetahappy! orice in afara de suc cu acid sau apa minerala happy succes Funda plzhappy:X

| Hirako a răspuns:

Eu stau cu cola in fata si nu imi trebuie, nu te inteleg. Daca sti ca nu iti face bine nu-l mai bea, da-o dracu' de "placere".

| alinushuorga a răspuns:

Poi cam de la aialaughing si eu am 13 ani si beau de rup cola si mai beau si cafea cateodata/.../laughing dar nu ma pot lasa si nu cred ca te poti lasa nici tu straight face funda?

| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Bunalove struck si eu beau cola de rup:Xlaughing), si nu numai eu ci si fam meahappy. Bineinteles ca nu e recomandabil sa bei asa mult, dar na noi fiind inv de mici acum nu ne putem opri.E ca un dorg de care vrei sa te lasi.
Pentru corpul`atletic recomandabil ar fi apa plata.Stii tu, 2 l pe zihappy de ce nu si mai mult.
Ar cam,trebui sa o lasam cam moale cu sucul`, dar cel putin eu nu pot, si in plus daca nu ar face bine de ce s-ar mai vinde`n magazine nu? Si.nu cred ca ingrasalaughingare 105 kcal.
Sper ca te-am ajutat :*

| DiannaDia a răspuns:

In primul rand te sfatuiesc sa pui o bucata de carne in sticla si las-o timp de 2-3 zile cand te vei uita bucata de carne va disparea.Asta se intampla si in corpul tau! In nici intr-un caz nu te ingrasi! Energie NU, Dependenta DA! nici apa minerala nu este buna! Mai ales pentru rinichi! Apa plata e mai buna! Si nu strica putina miscare! Iti garantez 100% ca vei avea un corp atletic! Dar totul depinde de tine! Funda?:*

| MissDelevingne a răspuns:

Cola/pepsi sunt o tentatie inceraca macar o luna de zile sa te abtii pentru binele tauhappy

de la cola chiar nu te ingrasisad slabesti happy crede-ma laughing

pentru corp atletic trebuie as tii regim alimentar, mananci mai putin, nu imi mananci intre mese dar nu eviti fiecare masa pentru ca e bine sa mananci de 3 ori pe zi

apa minerala nu e indicata deoarece provoaca gaze, deci 2 l de apa plata pe zi sunt numai buni! da, apa fiind sanatoasa, dar plata sa fie!

si zice si la tv pentru sanatatea dvs...bla bla bla beti cel putin 2 l de apa pe zi...

deci e bine

si incearca sa faci mult sport si sa mananci echilibrat si sa incerci sa nu mai bei cola un tim sau macar in timpul regimului tau

Bafta! Sper ca te-am ajutat!happy
Have A Nice Daybig grin

| xname23 a răspuns:

Categoric nu! dar nu ar trebui sa mai bei cola afecteaza tenul si sanatatea bineinteles. daca vrei sa capeti forme fa sport. inotul e cel mai potrivit.

| NeGaTiwE a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema cu colahappy Dar eu am facut cam asa am inceput sa beau ceva sucuri de portocale ca sa uit gustu ala de la cola si incepusem dupa cu sucu de portocale sa beau mai rar acum daca beau odata la 2 sap si incerc sa nu mai beau de locwinking si pentru chestia cu corpu ar trebui apa platawinking sper ca te-am ajutat

| Karizma a răspuns:

Eu iti zic asa: sa te opresti din a mai bea multa cola ca:
iti distruge rinchi,este cam la fel ca un drog,daca mai bei o sa ajungi la dependenta si u o sa te mai poti oprii, daca nu nu bei o sa incepi sa temuri sa nu mai poti sta in picioare si tot ce se poate(doar daca ajungi la dependenta )Daca vrei un corp atletic, fa sport(de preferat inot) bea mai multa apa si lasa dulciurile

| EduardTPU a răspuns:

Buna.Eu am 17 ani, pana acum 2 ani nu cred ca era vreo zi fara sa beau suc (nu suc natural ci din astea comerciale:coca-cola, pepsi, 7up,etc.) Practic inlocuisem apa cu sucul, acidulat in special. Daca medicii, nutritionistii recomanda minim 2l de apa pe zi, ei bine aflati de la mine ca au fost zile in care nu beam o picatura de apa in favoarea acestor lichide pline cu coloranti si inca sunt in viata(dovedid prin faptul ca iti scriu mesajul asta acum rolling on the floor Dar asta nu inseamna ca am procedat corect; nu stiu daca asta este motivul pentru care am mai putine kg decat ar fi trebuit la varsta mea.Ce s-a intamplat acum 2 ani? Ei bine am fost nevoit sa ma mut la un unchi de-al meu, o persoana cu un stil de viata foarte sanatos.In casa lor nu se consuma suc de nici o culoare, asa ca am fost nevoit sa renunt la el in favoarea apei minerale, ceea ce treptat a facut sa-mi piara "gustul pentru suc" si vorbesc foarte serios cand spun ca am descoperit cu uimire ca nu imi mai plac deloc sucurile pe care obisnuiam sa le consum.Acum rareori beau coca-cola (dar intr-o masura MULT mai mica decat inainte) si nestea. Acum la mine factorul care m-a determinat sa renunt la bauturile carbogazoase "colorate" a fost mutarea,departe de parinti care erau nevoiti sa-mi satisfaca poftele,cum aproape toti parintii o fac copiilor lor.
In cazul tau nu pot sa te sfatuiesc sa "pleci de acasa" laughing si doar sa faci trecerea de la suc la apa minerala.(iar daca deja consumi, incearca s-o faci mai des, pentru ca ai sa vezi o sa-ti potoleasca setea de suc) Succeswinking

| ILŞMM a răspuns:

Coca Cola nu e sanatos pentru copii Mai ales daca ai facut si operatie la rinichi [-x

| OanaMariaG a răspuns:

1.cola nu te ajuta la slabit
2. daca bei numai apa nu poti slabi corpul are nevoie de anumite proteine si fibre care il ajuta sa se mentina sanatos
3.cola nu-ti da energie, iti creeaza doar dependenta si ar trebuie sa incepi o dieta speciala, mai ales ca esti in starea cum esti
4. sper ca am ajutat.succeshee hee

| Lenu_3498 a răspuns:

Sa nu iti faci griji ca nu te ingrasi, nu e neaparat de la cola depinde si de organismul tau.Eu la 15 ani am 45 de kg si 1.73 mananc de toate la ori si ce ora.Din cate stiu e pentru corpul atletic trebuie sa consumi mai multa apa plata.

| Nookeq a răspuns:

Lasa-te de suc, apuca-te de mancare!

| Studiosul a răspuns:

In mod normal, de la cola te ingrasi, asa se intampla cu majoritatea persoanelor. Apa plata te poate face sa duci o viata mai sanatoasa si sa te menti, in acelasi timp! Plus ca, Cola, din cauza acidului, te baloneaza si ca atare te face sa arati mai gras! Si fara apa minerala, iti poate creea probleme, tot din cauza acidului. Deci nu e recomandat acidul!