| PalmăFabian a întrebat:

Bună, mă numesc Fabian, am 16 ani și mi-ar plăcea să încep să merg la sală, dar am 49 de kilograme și 1, 60 metri, este în regulă?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala este recomandata DUPA 20 de ani, cand ti s-a incheiat cresterea si dezvoltarea fiindca sala si lucrul cu greutatile INHIBA hormonii de crestere si nu este recomnadata deloc copiilor si adolescentilor in crstere.

Uite aici confirmarea unu medic:
https://www.facebook.com/reel/1248955382712908

Tu esti mult pare micut ca sa te interseze muschii la varsta, inaltimea si greutatea asta, in loc sa faci un sport care sa stimuleze hormonii de crestere si sa te ajute sa cresti frumos si armonios.
Recomand: inotul, baschetul, handbalul sau voleiul!
Recomnad mancarea sanatoasa si diversificata pentru a ajuta la stimularea hormonilro de crestere, care "hraneste" hormonii oferind vitamine, minerale si proteine din harna sanataosa.

| AdioTPU a răspuns:

Dacă îți permite bugetul e ok, poți începe chiar de luni. Nu are nimic că ai 49 de kg. Când vei pune masa musculara o să crești in greutate.