| Winners10 a întrebat:

Ma putei ajuta si pe mine, cei care se pricep cu un regim alimentar pentru sala, pentru crestere in masa musculara?

5 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Dormit 7,8 ore înainte de miezul nopţii.
Mâncare pe bază de legume pentru aportul zilnic de vitamine şi mienrale. Nu strică şi suplimente gen Supradyn să fie luate.
De asemenea, mâncare pe bază de proteine, carne.
Cât mai puţine sucuri şi cât mai multă apă şi apă minerală. Totodată să fie un regim sărac în calorii şi bogat în proteine cum am mai spus. Pentru cresterea masei musculare este benefică administrarea aminoacizilor inainte cu jumatate de ora de începerea antrenamentului la sală de forta (arginină, glutamină, creatină) si cu jumătate de oră dupa antrenament. Dar pentru mai multe detalii care se regăsesc şi în ce am spus eu se pare vezi https://www.slabsaugras.ro/......-2710.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonimuserr):

"Totodată să fie un regim sărac în calorii şi bogat în proteine cum am mai spus." asta e la definire.

Cand pui masa musculara trebuie sa fie bogat si in calorii ( si in carbohidrati ).

Chiar DUBLU carbohidrati fata de proteina.

In rest e ok.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Cosmin86):

Proteine multe, am postat şi un link! http://www.culturism.ro/diverse/plan-alimentar-pentru-masa-musculara.html
Dacă am greşit scuze, o zi bună!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Ai postat un link pe care nu l-ai ctiti... eu practic de 10 ori sportul asta ( am fost si la competitii ) asa ca stiu ce vorbesc.

Masa musculara: 60 % carbohidrati, 30 % proteine, 10 % grasimi. Asa arata alimentatia.

Daca tu vrie sa pui masa musculara printr-un regim " sarac in calorii ", mai bine te apuci de sah

| Anonimuserr a răspuns (pentru Cosmin86):

Bravo, înseamnă că, cunoşti foarte multe. Păi atunci fripturi, dormit 7, 8 ore, vitamine, minerale, fără sucuri gen coca cola, apă cât mai multă odihnă.Dar depidne şi de organism şi cât tragi pe zi. Maxim o oră nu eşa mult.