| GEMENIantonio a întrebat:

Buna seara all, am si eu o intrebare referitoare la exercitiile fizice(ma refer cum si cu ce exerciti pot sa fac mai multi muschi in zona pieptului si a abdomenului:dau fundahee hee

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai cele mai bune exercitii pentru zonele respective.

piept :

- impins cu haltera/gantere, plan orizontal si inclinat
- fluturari cu gantere sau la scripeti, peck decks, etc.

abdomen :

- abdomene la banca inclinata
- abdomene la scripeti
- crunch la aparat
- ridicari de picioare din atarnat

| GEMENIantonio explică (pentru Cosmin86):

Mersi de ajutor

| Cosmin86 a răspuns (pentru GEMENIantonio):

Cu placere, mai poti vedea :

http://www.getfit.ro/......piept.html

Si dai click pe un exercitiu, si iti arata cum se face.

Ca regula generala, pieptul are 2 zone ( superioara si inferioara ), fa un exercitiu de baza pentru fiecare, si abia apoi te muti la exercitiile de izolare.

Apoi cel putin 3-4 zile de odihna dupa un antrenament intens.

La abdomen e ok ce ti-am zis, nu ai nevoie de alte exercitii.

10 răspunsuri:
| altrix a răspuns:

Pentru piept : incearca flotari cu mainile apropiate
abdomen: te pui pe marginea patului si faci abdomene

| Cosmin86 a răspuns (pentru altrix):

Flotarile cu mainile apropiate lucreaza mai mult triceps.

Si oricum, cu flotari cam pierzi vremea.

| altrix a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu cred ca e pierdere de vreme atata timp cat faci totul corectwinking
atat timp cat respiri corect in timp ce le faci, atata timp cat le faci la interval de timp corect nu cred ca e pierdere de vreme.
daca faci 50 si iti ti respiratie si le faci in cateva secunde, e normal sa nu te ajute cu nimic.
eu faceam flotari la antrenament si am crescut in piept si brate. dar acum ca m-am lasat nu se mai vede asa mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru altrix):

Eu nu am mai facut flotari de ani de zile, si am pieptul si bratele ( si restul grupelor, ca nu sunt un cocalar prost sa ma intereseze doar piept si brate ) mult mai dezvoltate decat atunci cand faceam flotari.

Flotarile niciodata nu o sa se compare cu sala.

P.S. : brat = biceps, triceps, antebrat, cu flotari faci doar triceps, trebuiesc marite si restul ( sa nu mai zic de umeri )

| altrix a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu ziceam ca daca nu te duci la sala tongue
eu faceam antrenamente la kickbox si acolo nu aveam fiare tongue
P.S si eu stiu ce grupe musculare se afla in brat. dar daca ai fiare. trage de fiare cat mai multe grupe.

| Cosmin86 a răspuns (pentru altrix):

Trag pentru toate grupele in mod egal, evident.

Am vazut ca multe cluburi de kickboxing au si fiare, ca trebuie sa faci si forta, spre ex. la ciprian sora am vazut pe site-ul lor o gramada de aparate cu greutati.

| altrix a răspuns (pentru Cosmin86):

Acum la sala unde am fost eu au bagat si fiare. dar inainte nu aveau tongue