| beniamin1991 a întrebat:

Buna seara, am 20 de ani, 1.83 inaltime, 71 de kg.
Acum doua saptamani m-am apucat de sala,cu antrenor.
Programul e ca oricare altul,intr-o zi fac spate-piept,alta picioare,biceps triceps,protocolul de sala.

Observ ca m-am mai dezvoltat fizic,putin insa nu sunt multumit de abdomen,e la fel ca inainte,mai nimic schimbat.
La sala unde ma duc eu au aparate de abdomene fara greutati cum am vazut la marea majoritate de indoiai si picioarele si abdomenul si le uneai.
Aici,picioarele sunt sustinute si abdomenele se fac in stilul old school,te ridici si te apleci,tot asa, pana la epuizare sau ma rog 30-40, cate 4 serii,pe sistemul asta.
Fac abdomene pana crap,pana nu mai am putere sa ma ridic,dupa aceea simt durearea la burta,ceea ce e bine cand vine vorba de sala,insa dimineata cand ma trezesc nu am absolut nicio durere,nu tu febra,nimic,ca si cum nu am facut abdomene si nici nu se observa ca am facut ceva pana acum.
Nu sunt nici pueril,stiu ca rezultatele nu vor aparea foarte curand dar totusi in acelasi timp sunt si impacientat,vreau rezultate in cel mai scurt timp.
M-ati putea ajuta cu cateva sfaturi? Fac ceva gresit? Sa fie alimentatia mea nepotrivita? Sau mai precis are vreo relevanta daca vorbesc de alimentatie-abdomene si efectul acesteia asupra lor?

Alta problema,ca tot veni vorba de alimentatie.
Nu prea stiu ce sa mananc,adica ce alimente ar trebui sa consum care sa ajute dezvoltarea muschilor?
Stiti cum? Mai pe romana eu vreau inlocuitori pentru steroizi dar sa fie naturali.
Nu vreau sa iau steroizi,multivitamine sau cum le mai numiti,doar produse naturale,alimente : fructe, legume, iaurturi cu fructe(mai cumpara eu de la magazin din cand in cand).
Si problema e ca nu pot manca nici cu program sau ma rog, sa imi calculez eu caloriile si ce fel de alimente mananc asa cum fac altii.
Eu lucru de la 7 dimineata la 6 seara, 2 ore stau pe acasa, la 8 ma duc la sala si termin la 10 seara dupa aceea la 12 somn.

Dimineata mananc un iaurt natural,sana,la amiaza mancare ca tot omul si seara numai si numai fructe.
Asta incepand de ieri,inainte bagam ca romanul in mine orice,ca era mancare,dulce sau fruct,mancam si iar mancam de cate ori simteam nevoia.
Acum tot ce vreau e sa am o alimentatie sanatoasa care sa fie benefica pentru ceea ce fac eu,si anume culturismul,pentru ca imi doresc sa ma dezvolt,spatele e destul de lat si bine facut,imi raman bratele si picioarele + abdomenul,eh da problema e ca nu stiu ce sa fac ca sa-mi ating scopul.

Sper ca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi,asa ca sa vad si eu lucrurile mai clar,as aprecia foarte mult.
Am sa citesc comentariile,daca voi avea vreunul, dupa ora 22 cand vin de la sala si am sa si raspund/intreb daca am vreo nelamurire, as aprecia putin ajutor.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Salut

Faci cateva greseli.

1. Alimentatia. NU ai nevoie de fructe si legume, alea mananci tu pentru sanatate, la muschi NU te ajuta.
Pentru muschi trebuie sa mananci PROTEINE : carne, lapte, branza, oua, daca se poate mai mult de 3 mese.

Ai nevoie de 2 grame de proteine / kilogram-corp zilnic, pentru asta citesti aici continutul proteic al alimentelor :
http://www.slabire-sanatate.ro/tabel_nutritiv.php

Sau cauti altul pe net.

Apoi ai nevoie de ceva carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc. ) pentru energie, altfel corpul o sa foloseasca proteinele pentru energie, in loc sa le foloseasca pentru masa musculara.

Citeste aici principiile generale:
http://www.culturism.ro/......tatie.html

2. Programul tau e aiurea, spate + piept sunt 2 grupe mari, nu ai cum sa le lucrezi bine la un singur antrenament, eu cand fac spate stau 50 de minute la el, e cat piept + abdomen si NU mai lucrez alta grupa.

Recomand sa faci piept + umeri, spate, biceps+triceps, picioare + abdomen sau ceva de genul, in niciun caz doua grupe mari la acelasi antrenament.

3. Pentru abdomen, e aiurea sa faci repetari pana nu mai poti, cu asta faci REZISTENTA, nu masa musculara ( patratelele alea sunt tot masa musculara ). Faci abdomene TOT cu greutate, maxim 20 de repetari / serie, cand poti mai multe, maresti greutatea. Si bagi si ridicari de picioare, pentru zona inferioara a abdomenului. Il lucrezi de maxim 2 ori / saptamana.

"dimineata mananc un iaurt natural, sana, la amiaza mancare ca tot omul si seara numai si numai fructe.", sincer cu regimul asta nu pui muschi aproape deloc, doar te tonifici putin, mananca ce-am zis eu mai sus. Mai lasa fructele si iaurturile, eu am 5 mese pe zi dintre care doar la una consum fructe si atat.

| beniamin1991 explică (pentru Cosmin86):

In legatura cu programul de antrenament,m-am exprimat gresit,sau de fapt nu, ei bine, in acea zi primul exercitiu a fost pentru piept, dupa aceea am continuat cu exercitii pentru spate, asta fiindca antrenorul si-a amintit ca am facut piept acum 2 zile si noi le cam luam in urmatoarea ordine : piept,picioare,spate, umeri si in a cincea depinde ce as vrea si ce zice el, mie imi e chiar indiferent.
In legatura cu alimentatia, multumesc am sa incerc sa respect cat mai mult ceea ce mi-ai zis, numai bine.
Va multumesc tuturor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru beniamin1991):

E ok antrenamentul.

Apropo, nu baga sterozii in aceeasi categorie cu suplimentele alimentare (multivitamine, amino, concentrate proteice, etc. ). Suplimentele sunt NATURALE, steroizii NU.

Suplimente sunt extrase din mancare, sunt practic "mancare concentrata", tot natural e si cu ele, asta e mentalitate din anii 50 ca "natural e doar cu mancare", ca si ele tot din mancare sunt.
Steroizii in schimb sunt hormoni de crestere sintetici, cu totul altceva.

| beniamin1991 explică (pentru Cosmin86):

Totusi refuz sa consum, din doua motive : financiare si de sanatate.
Eu am suferit de hepatita B + antigen, am facut injectii cu interferon Pegasys alfa 2 a iar ficatul meu este mai expus decat al unui om normal care nu a avut nicio problema cu acesta.
Prin urmare,doamna doctor care ma are sub supraveghere si m-a ajutat sa trec peste aceasta boala,mi-a recomandat sa nu ma ating de acele produse indiferent de natura lor,ele pot contine substante care imi pot afecta ficatul,probabil ca de la o portie, doua nu patesc nimic, dar daca consum mai mereu mi-ar putea afecta sanatatea.
In plus sunt si scumpe, ma uitam pe internet, 200 lei + o cutie din aceea sau mai stiu eu ce preturi.
Acolo la sala, au si ei cateva produse, nu am stat sa le analizez si sa citesc ce scrie pe cutie dar daca nu ma inseala memoria, printre 6 tipuri de produse,imi amintesc doua : "milk and eggs" ceva de genul, si "creatine"/"creatina".
Am mai vazut o tipa care bea un fel de shake,de culoare roz,probabil capsuni,zmeura,il pregatea pe loc la blender,luat tot din acele cutii.

Eu imi doresc sa consum alimente ca orice om,in orice caz sunt mai scumpe decat acele produse daca e sa fac un calcul fiindca cumpar de toate,mazare,multe fructe,pui,oua,lapte,peste,fasole, ulei de masline, nuci, orez si mai stiu eu ce-mi trece prin cap, dau in jur de 100 de lei si se gata si repede,eh, dar na, nu mamanc numai eu si nu sunt singurul care aduce bani acasa.

Apropo de alimentatie si nutritie, tocmai am cumparat un blender numit Allure Russel Hobbs, putere 800 W, 11 viteze cu 230 lei (reducere 100 lei,promotie)dar nu sunt aici sa ma laud ci sa dau caracteristicile lui,asta ca sa stii ce poate aparatul si poate sa imi recomanzi si mie niste retete care mi-ar fi benefice,ca sa le fac la acel blender.
Adice ce combinatii sa incerc, fructe + legume, combinatii menite sa inlocuiasca acele produse de care vorbeam si sa-mi iau necesarul de vitamine si mai stiu eu ce substante din ele, facand un fel de shake.
Din pacate sunt cam limitat si nu-mi trece nimic altceva decat shake de banane, lapte+2banane+miere.
Ma gandeam sa mai incerc morcov cu kiwi si mar.
Tu ce zici? Ai pentru mine niste retete?
Am auzit ca culturistii mananca nuci si amigdale,sunt benefice pentru mine? Nu sunt eu culturist si nici nu voi fii,dar tind sa cresc in greutate si masa musculara.

Si in ultim rand,ai spus : "Da? cu fructe si legume pui muschi la pastele cailor, mai documenteaza-te ".
Nu stiu altii cum sunt,dar eu am crescut in brat,e mai lat, mai dur, am bila mai mare pe romana.
Poate ca as fii crescut mai mult daca ma hraneam corespunzator, dar in fine, deocamdata eu sunt multumit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru beniamin1991):

Stai putin, daca ai avut hepatita B sau alte probleme nu ma bag, in cazuri de-astea doar un medic iti poate spune ce poti si ce nu poti sa iei.

Mai, la inceput cresti oricum ca nu esti obisnuit cu efortul, dar apoi o sa plafonezi daca nu mananci corect si nu te alimentezi corect.

Cele mai bune surse de proteine sunt; carne, lapte, branza, oua. Mai sunt proteine si in legume ( aproape in toate, dar in cantitati mult mai mici - in afara de soia, acolo e un procent mare ).

Cauta pe net cum sa-ti faci batoane sau shake-uri proteice acasa, eu din pacate nu am facut niciodata asa ca nu am experienta.

Da, nucile au arginina si migdalele proteine si grasimi sanatoase.

"milk & egg" e un concentrat proteic din lapte si albus de ou, cu absorbtie lenta, se ia inainte de culcare pentru a-ti hrani muschii in timp ce dormi ( laptele in general are proteine cu absorbtie lenta ). Creatina e cu totul altceva, las-o deocamdata :)

Orientativ, uite jurnalul meu de alimentatie+antrenament :
http://www.culturism.ro/forum/jurnal-personal/jurnal-cosmin-0001.html

Poti sa-ti faci si tu un jurnal acolo, o sa primesti sfaturi de la profesionisti. Sau pe www.getfit.ro

P.S. : asta e un sport scump, nu neaparat ca sunt vreo 200 de lei proteinele alea sau alte produse, dar si sa mananci corespunzator te costa destul de mult.

Vezi si pe culturism.ro in sectiunea alimentatie, sa vezi cum sta treaba cu fructe, legume, carne, etc.

| beniamin1991 explică (pentru Cosmin86):

Nu ma mai obosesc sa postez pe culturism.ro,acelasi lucru l-am postat acolo si mi-au blocat topicul,fara avertisment,fara niciun fel de instiintare.
Nu am nevoie de sfaturi profesionale,doar de cateva pareri a unor persoane cu experienta,nu am nevoie de lucruri concrete ci o gama larga de lucruri care sa imi raspunda la intrebarile mele, asta ca sa am si eu o idee, cat de cat, despre ceea ce trebuie sa fac.
Tot ce mi-ai spus imi este util, multumesc.
Numai bine.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Inca ceva, cea mai importanta masa o servesti la 30, maxim 60 de minute dupa antrenament, bogata in proteine si carbohidrati ( ex. un piept de pui cu orez sau muschi de vita cu brocoli )

| ClaudiuAl3rx a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la sala dupamiaza de la 12 la 15 si sa iti faci un program. O zi te duci o zi nu. Iar cat despre alimentaatie iti recomand sa mananci fructe si legume cu multe minerale. Si sa bei multa apa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ClaudiuAl3rx):

Da? cu fructe si legume pui muschi la pastele cailor, mai documenteaza-te

| ClaudiuAl3rx a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu numai cu legume si fructe, dar nici fara. Si multa carne.