1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Nu merg, link-urile pe site, dar eu iti dau cateva recomandari.
1. Nu te atunca la 29, nu rezolvi nici o mare treaba cu ea, este foarte incomoda la carat, nici nu intra in lift daca stai la bloc si in casa ocupa mult mai mult decat una de 26';
2. este mai grea cu cel putin 1 - 1, 5 kg fata de una de 26' indiferent ce configuratii identice compari ca dotari;
3. mai mult de 3x9 nu ai nevoie, daca treci pe 2x10 sau 3x10, daca nu le iei foarte dotate ca performanta de genul XT-XTR, transmisia va face figuri chiar din primul an, depinzand pe unde te dai cu ea pentru ca tolerantele la tranasmisie sunt mult mai mici si te trezesti ca iti sare lantul de pe un pinion pe altul cand fortezi sau ca se uzeaza prematur pinioanele si mai ales foile.
4. pentru oras este mai greu de accelerat cu una de 29' decat cu una de 26' si o sa cam freci schimbatorul in draci in oras;
Daca ai avut deja 2-3 configuratii pe 26' si vrei neaparat sa incerci si una pe 29, atunci ia pe 29', altfel e doar o fita, un trend si nu unul sanatos pentru buzunar sau pentru spatiu.
Minimul sumei de dat pe o bicla decenta incepe pe la 3.500 lei, iar max nu ar trebui sa depaseasca 6.000 lei daca nu te duci la concursuri.
Principalul este sa fie usoara si ami ales cadrul, pentru ca in timp restul se poate schimba.