| Pufulinna a întrebat:

In ultimul timp m-am ingrasat foarte tare la burta si sus la picioare. Vreau ca pana in august sa dau jos burta! Doar la burta si sus la picioare as vrea rezultate, caci in rest sunt foarte slaba, am pus cam 5 kilograme in ultima luna si as vrea sa stiu daca e posibil ca pana in august sa dau aceste 5 kg jos. Ce sa fac? La sala nu vreau sa merg caci in orasul meu sunt 2 sali si nu prea imi place acolo, as putea alerga, sari coarda + un regim? Orice sfat il voi primi. Dar prima intreba: pot slabi 5 kg pana in august? Pur si simplu nu mai stiu ce sa fac, de 3 zile nu mai mananc nimic! Fundita

Răspuns Câştigător
| MioaraParalescu a răspuns:

Buna seara pufulino.
Da!
Pana in luna august,daca faci sport(alergi, sari coarda, mergi cu bicicleta, mai faci niste abdomene) si tii un regim alimentar strict, iti garantez ca poti slabi si mai mult de 5 kg.
Trebuie doar sa te tii de treaba si sa ai un regim bazat pe proteine si sarac in carbohidrati si grasimi.
Hai bafta la slabit! laughing

1 răspuns:
| raluk27 a răspuns:

Da, poti slabi pana in august, sau chiar intr-o luna, o luna jumatate, daca te tii serios de treaba. Nu te infometa, ca mai rau te ingrasi. Metabolismul devine lenes. Obligatoriu trebuie sa ai 3 mese pe zi, de preferat la ore fixe. (de exemplu la 8.30, la 13.30 si la 18.30). Dupa 18.30 nu mai consumi nimic, chit ca te tavalesti de foame. Tot ce mananci dupa ora asta ti se pune pe fund, pentru ca seara organismul se pregateste de repaos, iar arderile nu mai sunt atat de intense. Cat priveste alimentatia: cat mai putini carbohidrati (paine- maximum o felie pe zi si dimineata, cartofi- doar unul, fiert/la cuptor, nu prajit, carne de pui, peste, vita- maximum 250-300g/zi). Ideea este sa ai un regim alimentar de 800-900 cal/zi. Daca ai chef de "prostii" (prajituri, pizza, shaorma), numai dimineata sau la pranz si sa inlocuiasca o masa. Adica la pranz mananci o felie de tort si atat, nu si felul 1 si 2. Iar daca ai mancat ceva mai consistent la pranz, seara alege o salata, ca sa echilibrezi balanta. Daca ti-e foame intre mese: un mar/un morcov/un grapefruit/un iaurt mic degresat. Ti-as recomanda, daca poti sa renunti la ulei. Eu l-am exclus de vreo 2 ani, si crede-ma ca se vede. Deci prepara mancarea la cuptor, la gratar, la aburi sau fiarta. E si mai usor de gatit. Apoi, obligatoriu miscare minimum o ora zilnic. Cardio, mult cardio, sa curga apele de pe tine. Daca nu iti place la sala (nici mie nu imi place, dar totusi ma duc), fa jogging in aer liber, sau mergi pe bicicleta. Mai poti gasi pe you tube clipuri cu exercitii.