| Alex955 a întrebat:

Buna seara, sunt într-o situație mai complicata, am o greutate de 113 kg și oscilez de 3 4 ani între 99 de kg și 119. Tot am avut perioade de slăbire la sala de 2 luni apoi ma îngrașăm înapoi deoarece îmi pierdeam motivația. Părerea care o cer este dacă as ieși în fiecare seara la alergat as avea ceva rezultate în comparație cu banda de la sala(p. S nu prea am rezistenta la alergat, obosesc în 300 de metri aproximativ)?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu neg 100% faptul ca e profesionosta sau sportiva pentru ca nu ii cunosc viata.
Dar nu asa se abordeaza lucrurile.
Nu suport aceste aere si tentative de a fi,, cult",,, superior".
Daca are o opinie macar sa si-o exprime intr-un mod civilizat, si nu sa ma bombardeze cu viata ei, ca chiar nu ma intereseaza si nici nu are legatura cu subiectul.
Plus ca nu a dat nicio dovada ca ea chiar e sportiva profesionista.
Pe bune. Orice poate citi niste site-uri de specialitate si pe urma sa le rezume si sa fie ignorant.
Ce creduli sunteti unii, inclusiv tu, daca crezi 100% ceea ce zice un strain pe net.
Si nu, nu este pamapalau sau prostalau cel care are o opinie si si-o sustine. Se cheama om puternic.

43 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa slabesti serios si sa nu mai pui la loc, trebuie sa decizi ca vrei sa-ti schimbi viata si dieta de mancare, intr-una serioasa si sanatoasa.
Mancarea este elemententul care ingrasa, fiindca cu aer sau apa, este dovedit ca nu te ingrasi.
Asadar, folosesti numai farfurii mici si pui in farfurie putina mancare. mananci doar 3 mese pe zi la ore fixe iar intre mese, bei multa apa.
Dulciurile si carbohidratii nu au ce cauta in viata ta, se poate trai fara ele si crede-ma ca esti mult mai sanatos asa!
Caloriile pe care trebuie sa le mananci zilnic ca sa slabesti sunt 1000 pe zi (maxim 1200).
Daca alergatul nu este pentru tine, atunci fa altceva: flotari, sarituri la coarda, alergatul cu bicicleta, abdomene, plankuri dar cel putin 1 ora pe zi chiar daca faci jumatate de ora dimineata si jumatate seara.
Evident incepi progresiv de la 10 minute pe zi, aduagand la fiecare 2 zile, inca 5 minute.
Alcoolul si sucurile sunt interzise fiindca ingrasa.
Dupa ce ai atins greutatea normala poti manca OCAZIONAL dulciuri daca iti doresti asta.
Opteaza pentru 1 cub de ciocolata neagra, daca iti este pofta de dulciuri, ca-i mai sanatoasa decat orice alt dulce, ori mananca un fruct dulce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Parerea mea e ca daca esti asa,, cruda" cu el mai mult ii va pieri motivatia.
Nu sa se infometeze si sa faca repulsie de la sport, sa se chinuie pe moment apoi sa se ingrase la loc.
Nu. Asta este chinuială.
De aceea i-a tot scazut greutatea si pe urma a crescut la loc.
Pentru ca doar se chinuia o perioada scursta de timp.
Dar nu schimba nimic la stilul sau de viata pe termen lung.
Sportul trebuie facut cu moderatie (nu o pra pe zi).
Este suficient mersul pe jos, mai ales ca la greutatea sa articulatiile ii sunt puse in mare pericol.
Plus ca, daca vrei sa isi schimbe stilul de viata trebuie sa ii si placa, sa se acomodeze.
Zic din experienta, caci daca totul e prea crunt atunci prinzi repulsie de tot si te intorci la obiceiurile de dinainte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca la 1000 de calori pe zi nu te infometezi. Am trecut personal prina sa ceva la sfaturile unui profesor doctor endocrinolog de la sydney. Deci sfatul nu-mi apartine ci vine de la un medic de specialitate.
Mersul pe jos NU este suficient, asta mi s-a epxlicat si asta explic si eu mai departe. Mersul pe jos face binisor la circulatie dar nu ajuta la slabit.
Imi pare rau sa-ti spun dar nu-i vorba de repulsie aici, maia les daca tii la sanatatea ta si esti speriat de diabet si alte boli autoimune, pe care le poate declansa obezitatea.
Cat despre sport, trebuie sa urce progresiv, pana ajunge la 1 ora pe zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu i-ai spus sa,, urce progresiv" ci i-ai spus ca inceapa direct cu o ora pe zi.
Ceea ce e un soc foarte mare. Nu poti sa iti schimbi radical stilul de viata pe o zi pe alta. Nu ai cum.
Iar eu am slabit rapid de la 65 la 50 si am 170 cm cu 1200 kcal pe zi, deci crede-ma, el poate sa manance si mai mult.
Si nu il incuraja sa sara cu coarda. Isi pune in pericol articulatiile care deja duc foarte mult. Prin sarit si alergat sau alte activitati extrem de intense care ii mai si pun articulatiile in pericol mai rau face.

Cu cat cineva slabeste mai alert si mai rapid, cu atat mai nesanatos.
Mai bine slabeste incet si sanatos.
113 nu este o obezitate care sa te omoare in decursul a cateva luni. Este o obezitate mare, dar nu ceva atat de urgent incat sa slabesti asa rapid.
Mai bine slabeste incet si sanatos.
Daca slabeste alert isi face metabolismul praf si isi pierde toata masa musculara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

,,carbohidratii nu au ce cauta in viata ta!"
In primul rand, daca viata lui va dura 80 de ani, tu ii spui sa nu mai manance carbohidrati 80 de ani? Pe bune? rolling on the floor
Oare tu chiar nu mananci deloc carbohidrati?
2. Fara carbohidrati am fi morti.
Este ceva care se cheama,, totul cu masura".
Nu scriu aceste lucruri cu rea intentie (sper ca nu crezi asta).
Doar ca nu asa se pune problema cand vine vorba de slabit.
Vrem sa il ajutam sa slabeasca, nu sa il anemizam si sa ii distrugem metabolismul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mananc zahar, ducliuri si nici carbohidrati de 2-3 ani de zile si ma simt minunat fara ele.
Sfatul vine tot de la medicul endocrinolog si clar ca se poate trai fara carbs.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apoi ma îngrașăm înapoi deoarece îmi pierdeam motivația.
Indiferent ce faci, alergi sau nu, fără motivația de a face o schimbare radicală și definitivă de stil de viață, nu vei avea rezultate.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Exact!

Dar motivatia aia e sau nu e, nu ne-o dam noi, un om okey psihic, are motivatia aia de la sine acolo, nu sta sa-si puna problema ca sa o aiba sau nu, sau cum sa se motiveze.
Orice om echilibrat are de la sine motivatia sa fie sanatos si in forma.
Cand dispare asta fie si alternativ, deja e o mare problema acolo, care trebuie rezolvata de multe ori la specialist.

| Mosotti a răspuns:

Daca alergi cam cu aceiasi viteza si aceiasi distanta, nu o sa ai rez mai bune afara, o sa ai cam aceleasi rezultate.

Trebe sa ti consumul caloric sub cat arzi zilnic, ca sa mai slabesti, dar asta sti deja.
Nu conteaza ca alergi afara sau la sala.

Insa rezultate bune o sa ai doar daca va urca motivatia sus si va ramane sus, altfel nu scapi din asta.

| Dismally a răspuns:

Normal, poti slabi si alergand fara nici o banda, inca efortul poate fi mai mare asa. Daca nu poti alerga poti sa si mergi la inceput, ajuta si asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu fii crudcu tine.
Ia-o usor.
Da, la inceputl va fi greu, dar pe urma nici nu vei observa cum vei slabi (important este o faci sa fie placut, nu ca o obligatie sau ceva foarte greu de realizat).
1. Nu te infometa
Corpul tau intra pe modul de supravietuire si va depune fiecare kcal sub forma de grasime.
Da, ai nevoie de un deficit caloric, dar ai grija sa nu fie foarte drastic.
2. Fa miscare (nu neaparat sport)
Sa NU alergi, intrucat articulatiile tale sunt in pericol din cauza surplusului mare de greutate.
Cel mai bine e sa mergi.
Incorporeasa aceasta activitate in viata de zi cu zi, astfel nici nu o sa iti dai seama cat vei merge.
Ex: in loc sa iei o statie autobuzul, mergi pe jos
Innotul (chiar daca e sport) iarasi este bun, in special pentru persoanele obeze pentru ca antreneaza direct mai mylte grupe de muschi si nu pune peesiune pe articulatii.
3. Dormi bine.
Ca sa nu iti incetinesti metabolismul, dar si ca organismul tau sa nu inlocuiasca energia neprimita prin somn prin mancare.
4. Incearca (cum poti) sa renunti la alimente toxice. Cam toate din comert (fast food, dulciuri, sucuri).
Mananca ceva care sa fie satios si cu putine calorii.
Si bea multe lichide.
5. Poate cel mau important sfat, vezi cum stai cu psihicul.
Vezi daca atunci cand mananci o faci:
- ori de foame
- ori de plictiseala
- ori ca sa umpli un gol interior
Succes! happy

| Alex955 explică (pentru anonim_4396):

Apreciez răspunsurile la toți dar apropo de ce spui mai sus, am mai în început în urma cu 2 săptămâni sa slăbesc am dat jos 3 în 2 săptămâni mâncăm în jur de o 2 mese pe zi fructe și multa apa care era undeva aproximativ între 1200 și 1500 kcal dar am cedat deoarece îmi pierdeam repede motivația și nu stiu de ce am impresia ca am pierdut încrederea pe care o aveam, plus ca seara indiferent cât as manca peste zi seara ma apuca foamea de spui ca nu am mâncat nimic toată ziua. Și mulți ani am practicat fotbal și acum joc dar nu asa des, știu multe despre diete și faze cu nu mâncat după 6 sau etc dar ceva lipsește mi-am pierdut voința sau motivația și nu stiu cum sa o recapăt poate pentru unii e ceva amuzant dar sa te chinui atâta timp și sa nu reușești este foarte stresant, adică când stau și as vrea sa fac ceva gen sa ies la o piscina nu pot ca sunt gras. Dacă vreau sa îmi iau ceva haine trebuie sa aleg ceva sa nu par ca sunt cât sunt pentru cei care înțeleg ce spun. Totul cumva se rezuma la greutate și mulțumesc celor care citesc ce am scris și își fac timp sa răspunda

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

1. "Corpul tau intra pe modul de supravietuire si va depune fiecare kcal sub forma de grasime." - this is bullsh*t. Pe logica ta, cei din lagăre ar fi trebuit să fie obezi.

2. "articulatiile tale sunt in pericol din cauza surplusului mare de greutate." - bullsh*t again. Cu încălțaminte adecvată și alergare corectă nu e absolut niciun fel de pericol.

Cu restul sfaturilor n-am o problemă, dar atunci când nu stăpânim un domeniu ar fi recomandate exprimări precum "am auzit că..." și "părerea mea e că...".

| AnastasiaK a răspuns (pentru Alex955):

"Totul cumva se rezuma la greutate"

Văzusem zilele astea o abordare drăguță în legătură cu acest subiect. Era ceva gen să te gândești la persoana pe care o admiri/iubești cel mai mult, apoi să-ți imaginezi cum ar fi cu câteva kg în plus și așa realizezi cel mai bine că nu se rezumă nimic la greutate. Doar oamenii reduși judecă după asta și nu ar trebui să-ți pese ce gândesc oamenii reduși. De asemenea, am observat că există multe complexe legate de aspect și la cei slabi/cu o greutate medie, e uman să le ai. happy

Sfatul meu e să nu cauți motivație, nici nu-ți trebuie, aia vine și pleacă. Ce ai tu nevoie e să faci mici schimbări benefice pentru tine. Nu știu ce știi tu despre diete (faza cu ora 6 e un mit apropo), s-ar putea să știi și chestii greșite, așa că din punctul ăsta de vedere îți recomand să te consulți cu oameni care se pricep, dar îți recomand să nu abordezi mentalitatea de dietă, de "totul sau nimic", etc. Nu e necesar să începi de mâine să mănânci sănătos, să fii în deficit, să faci și sport și să faci totul perfect. Asta funcționează pe termen scurt de obicei. Încearcă în schimb cu baby steps, le iei pe rând, iar dacă într-o zi se întâmplă să faci ceva ce ți se pare greșit (fie că nu faci mișcare, mănânci mai mult, etc), nu te autocondamna că nu e vreo tragedie cât timp continui după să faci alegerile sănătoase.

| Alex955 explică (pentru AnastasiaK):

Înțeleg ce spui dar oricare persoana cu greutate o întrebi dacă este mulțumită de cum arata nu cred ca o sa fie cineva sa spună da, poate cei din jur ma plac nu spun nu dar dacă eu nu ma simt bine nu merge. Știam și de chestia ca faza cu ora 6 e un mit care unele persoane îl cred însă încerc din nou cu sfaturile primite de voi doar ca încerc sa pun o masa mai spre seara gen ora 9 dar tot sa fie calculata încât asta ma face sa cedez repede

| AnastasiaK a răspuns (pentru Alex955):

Există și persoane supraponderale care consideră ca arată foarte bine și se iubesc așa. Oricum, în general daca intrebi o persoana daca e multumita de cum arata (chiar și slabă, model, orice), nu prea o sa auzi un "da" ca raspuns. Dar asta nu inseamna ca te ascunzi in casa si nu mai faci nimic din ce-ti place. Ideea e sa încerci (probabil că nu e ușor) să vezi că greutatea nu e tot ce contează și sa îți trăiești viața cum îți place ție și în condițiile astea, iar în timpul ăsta să și slăbești. Adică sa nu aștepți să slăbești până să mai ieși la piscină sau unde oi vrea tu big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

De fapt sunt adevarate. Cauta pe internet daca nu ma crezi.
Cum sa fie cei din lagar obezi daca mananca 100 kcal pe zi si depun tot 100? iar pe zi consuma vreo 1000? rolling on the floor
Asta e deja chestie de IQ
Eu ma refer ca dupa ce va termina dieta organismul va fi in modul de supravietuire si va conserva energia, crezand ca nu o sa mai primeasca des.
Iar la faza cu articulatiile e CAT SE POATE DE ADEVARATA.
Stai linistita tu, stapanesc subiectul happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Daca tot intervi si zici ca ce zic eu e,, bullshit", macar da argumente logice. Sau surse sigure de informare.
Eu pot sa dau. E ok, stapamesc subiectul :)
https://doc.ro/......a-artrozei
https://www.fashionpeople.ro/......disociata/

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca "fashionpeople.ro" este o sursa sigura de informare cand vine vorba de nutritie, asa e? rolling on the floor

Cui vrei sa-i dau argumente? Ție? Care imi vii cu un articol general despre legatura dintre obezitate si artroza, cand subiectul era specific despre ALERGARE cu mențiunile CLAR făcute: "corectă" și "încălțăminte adecvată"? Păi ce să înțelegi tu din argumente? Îi explic lui dacă o să vrea. Pentru tine nu consider că e cazul să-mi pierd timpul, poți să cauți pe fashionpeople.ro în continuarewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Totusi acesta este unul din mai multe site uri care vorbeasc despre acest subiect. Si nutritionistii tot la fel zic.
Iar eu macar ti-am dat niste site-uri, tu nu dai nimic.
Si nu, dragă, incaltamintea nu are legatura cu articulatiile. Incaltamintea nu face minuni.
Tu sti macar ce sunt articulatiile?
Asa ca, daca nu ai niciun argument cu care sa vii, macar nu te mai da mare in subiecte care nu iti sunt familiare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Arara-mi tu sursele tale,, sigure" de informare care nu sunt mintea ta si care spun ca o persoana obeza poate sa faca toate acrobatiile si sa nu i se intample nimic.
Iar daca ma iei cu de-astea,, Îi explic lui" este clar ca de fapt n-ai nimic de zis, dar ai fost intrigată ca cineva ti-a dat argumente si nu a zis doar,, bullshit" la toate afirmatiile dovedite (cum ai facut tu).
Macar ai auzit de efectul yoyo?
Sau doar de bullshit?

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

"Tu sti macar ce sunt articulatiile?"

Trecând peste greșeala...de scriere, sper, de acolo: nu, după 20 de ani de sport dintre care peste 10 de performanță și documentare în domeniu în care am luat contact cu oameni cu studii (kinetoterapeuți, fizioterapeuți, medici sportivi, antrenori, inclusiv actualul prieten care are licență, master și doctorat la UNEFS și pe ale cărui cursuri le-am citit și eu), nu am nici cea mai vagă idee ce sunt articulațiile, doar știu să le clasific, numesc și descriu, dar ce sunt habar n-am. laughing

Încălțămintea nu face minuni, însă un anumit tip de încălțăminte amortizează impactul cu solul și asta, alături de o tehnică corectă de alergare, care presupune o alergare AMORTIZATĂ (știi ce-i aia? dacă nu, găsești în cam orice curs de bază de atletism...ori pe la biomecanică ori pe la școala alergării) au legătură cu modul cum va fi resimțită forța de reacție de către alergător (forțele le înțelegi dacă studiezi biomecanica și fazele alergării). Apropo, știai că există variante de alergări care se fac pentru dezvoltarea mobilității anumitor articulații? În caz că nu, tot prin cursuri de atletism găsești, la școala alergării.

Stiu, tu ai impresia că vorbești cu cineva care din lipsă de argumente îți dă cu flit. Spre ghinionul tău, vorbești cu cineva care din lipsa de chef și dorința de a nu-și irosi timpul cu oricine prin explicații ample, îți dă cu flit. După cum am zis, dacă îmi cere el sau oricine consider eu că merită mai mult timp din partea mea, îi explic cu drag. Pentru tine, în schimb, mai mult decât micul spoiler dat acum din bazele atletismului, nu consider că merită să-mi fac timp. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Tu tot repeti ca nu iti faci timp de mine (timp de care efectiv chiar nu am nevoie), dar cu toate astea imi raspunzi la tot, imi spui cu ce te ocupi tu (chiar nu ma intereseaza) si lungesti frazele la maxim pentru a parea culta si a intimida pe cel cu care vorbesti, dar cu mine nu iti merge. happy
Oricine poate folosi termeni,, complicati" ca sa para super profi si invatat.
Dar chiar nu trebuie sa imi demonstrezi nimic (ceea ce se vede de la o posta ca incerci cu disperare).
Lasa biomecanica si fazele alergarii. Pune o persoana de 200 kg sa sara sau sa alerge intr-o anumita incaltaminte, sa vezi ce bine ii va fi.
Si felicitari, mi-ai dat o groaza de timp mie ca sa imi spui ce sti tu sa faci si cu cine ai vorbit (ceea ce chiar nu am intrebat)
rolling on the floor

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu era greșeală de scriere, ci chiar nu știi* să scrii corect. happy

Vezi cum e dacă n-ai studiat sportul și educația fizică nicio secundă? Ai impresia că folosesc termeni complicați când eu am spus numai lucruri de bază acolo. Dacă voiam să fie complicat, tu nu mai înțelegeai textul citit, cam asta e diferența de cunoștințe. De asemenea, una e să dau un răspuns conversațional și alta să dau unul serios în care să explic ceva pe înțelesul tău (cel din urmă ar dura mai mult și ar fi și degeaba).

Și iar o dai în bară laughing Nu ți-am zis nicio secundă cu ce mă ocup, ți-am zis doar un detaliu despre mine din care se poate deduce că paralelă cu domeniul (să nu știu ce-s alea articulații) nu am cum să fiu.

"Lasa biomecanica" - Hai că mă faci să râd laughing Păi ȚIE să-ți aduc eu argumente când vii cu asemenea aberații? Nu mai bine te pun eu pe tine să alergi cu o formă incorectă (sau și mai ușor, îți zic să faci sprinturi cu oprire bruscă, fără sa mai adaug greșit sau corect că sigur habar n-ai care e forma corectă oricum) și să vedem după cum ai tu probleme cu articulația genunchiului fără să ai 200kg? Dar da, deșteptule, să lăsăm biomecanica laughing Vai de tine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Sincer nici nu ti am citit comentariul. Am prea multi neuroni ca sa o fac. Doar ultimele cuvinte, alea cu,, vai de tine"
Este clar ca nu ai ce face cu viata ta de esti asa disperata sa raspunzi.
Sincer eu imi pierd timpul cu tine.
Si incep sa imi pun sub semnul intrebarii varsta ta. Esti macar majora?
Doar un copil de 12 ani s-ar enerva asa ca tine.
Vai de mine? rolling on the floor
Vai de tine, am o opinie diferita de a ta, si pentru asta trebuie sa iti creasca tensiunea la cote maxime ca la ultima disperata.
Chiar iti pierzi timpul. Se vede ca nu ai ce face cu el.
Hai pa
Cu prostul n o duci la capat

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine că tu ai impresia că știința ține de opinia fiecăruia (cu atat mai mult, a fiecărui necunoscător) laughing Dar da, tu poți să crezi și că am 12 ani așa cum mai crezi tu multe alte chestii eronate. Ai grijă să nu crezi vreodată că nu există gravitație și să te arunci pe geam sau ceva asemănător, că prin păreri d-astea inteligente care neagă realitatea riști să ajungi și în pericol...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Du te si atinge niste iarba tanti.
Ca vad ca nu te poti opri odata din comentat.
Macar scrie-ti pe foaie ce ai de comentat
Ca e deranjant sa ti tot vad numele la notificari

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Realizezi ca daca n-ai mai raspunde tu, eu n-as mai avea la ce comenta, nu? Dar cand esti ca ăia mici și vrei sa ai ultimul cuvant chit ca nu mai zici nimic de fapt, cum sa-mi permit eu sa te ignor? rolling on the floor Pe tine te deranjeaza, iar eu ma amuz pe seama ta... oare care dintre noi o fi ăla prost? Nu cumva cel care rămâne într-o conversație care îl dereanjează?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

O sa iti comentez la fiecare raspuns, doar asa ca sa comentezi si tu si sa te enervezi rolling on the floor
Ca vad ca nu te poti opri. Atunci comenteaza in continuare
Hai, da i bice
Nu i ca si cum le as citi rolling on the floor

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

E drăguț că deja mă copiezi. Zic eu că răspund ca să mă amuz pe seama ta, acum brusc și tu răspunzi ca să mă enervezi pe mine, deși până acum te declarai deranjat. laughing N-am cum sa ma enervez pentru orice nimeni, stai liniștit.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Asa bravo, mai scrie ceva.
Chiar nu le citesc, dar ma amuza sa vad ca raspunzi la tot rolling on the floor

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te contrazici cu o sportiva profesionista?
E plin de prostalai pampalai pe site-ul asta...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin86):

1. "Nu suport aceste aere si tentative de a fi,, cult",,, superior"." -> cand ai o anumita experienta (si niste medalii) intr-un domeniu, automat ai alta "atitudine"...

2. Nu e chiar un "strain de pe net", s-a antrenat si la clubul lui Ciprian Sora, unde am mers si eu cativa ani (eu ca amator).

3. "Si nu, nu este pamapalau sau prostalau cel care are o opinie si si-o sustine. Se cheama om puternic." -> corect, oricine poate avea o opinie in orice domeniu, pe care sa si-o sustina fanatic (vezi pe aia care cred ca pamantul e plat... sau altii de teapa lor). Conteaza si ce experienta ai... in opinia mea, in domeniul sportiv, daca nu ai MACAR o medalie (UNA macar), nu ar trebui sa-ti dai prea mult cu parerea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Legat de 1. (Dupa notatia ta) NU, oricata experienta ai avea intr-un domeniu, aroganta sau,, atitudinea", cum le place narcisistilor s-o mascheze, e al naibii de NEnecesara si prosteasca. happy
3. Nu trebuie sa ai o medalie ca sa iti poti da cu parerea.
Asa la fel altcineva poate veni cu o alta regula:
,, cine nu a participat la jocurile olimpice nu isi poate da cu parerea"
Si na, atunci nici ea nu mai poate sa isi dea parerea.

Unii pot fi pasionati de sport, dar cu toate astea sa nu faca de performanta. Te-ai gandit la asta?
E ca si cum ai spune ca doar regizorii isi pot comenta filmele. Sau ca doar bucatarii pot spune cum li se pare mancarea.

Atunci cand cineva isi expune o opinie in mediul online trebuie sa fie constient de faptul ca opinia sa poate fi contrazisa.
Asa e viata, nu poate fi toata lumea de acord cu tine.
Sa intelegi acest aspect da dovada de maturitate.
Maturitate de care ea nu a dat dovada, facand o asa drama dintr-un c*cat de discutie.
Si nu-mi zi mie ca,, nu a facut scandal" ca nu sti ce mi-a facut dupa. Primeam notificare dupa notificare rolling on the floor
Si da, toata lumea are dreptul la opinie, atata timp cat e exprimata cu respect.

Si nu o da exemplu pe aia cu,, pamantul e plat" ca opiniile mele sunt relevante.
Poti sa ma contrazici daca vrei. Vezi?
Nu ma supar.
Insa ea s-a suparat.
Si ce scandal a facut rolling on the floor
Acum intelegi?
Opiniile sunt subiective si pot fi contrazise, cine accepta asta da dovada de inteligenta si maturitate si cine nu, de prostie, imaturitate si frustrare.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu are rost să-ți bați capul. M-am uitat până la urmă din curiozitate la întrebările ei să văd cu cine vorbesc...e o fetiță de 14-15 ani. Nu mai zic ce mesaj kilometric mi-a dat în privat. Au luat copilașii vacanță și au timp să aibă păreri big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da, am vazut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti un copil mic, nu ar trebui sa ai o parere.
Si gata, nu stau sa ma contrazic cu un copil mic si firav laughing

Fugi la mami, ca se raceste ciorbita!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai inceput sa ma jignesti desi nu sti nimic despre mine sau despre varsta ta.
,, nu ar trebui sa ai o parere"
Cum iti permiti? Tu macar iti dai seama ce tocmai ai scris?
Si tu iei cuiva dreptul la opinie, ceea ce este imoral si destul de ilegal.
Nu mai suntem pe vremea dictaturii, unde cei cu opinii diferite erau anihilati.
Fii suficient de matur sa intelegi toate astea, nu jigni lumea doar pentru ca nu ai argumente.
Ma intreb daca o sa le iei copiilor tai dreptul la opinie doar pentru ca nu esti de acord cu ei happy
Vezi ca nu esti dictator.
As vorbi mai mult despre toate principiile morale incalcate si lipsa ta de argumente care se vede de la o posta, dar si despre ipocrizia ta, insa era treaba parintilor tai sa te educe, nu e a mea.
Succes intr-o societate in care oamenii, daca nu stiai, au opinii diferite, iar tu trebuie sa vii cu argumente, nu sa ii jignesti din ura si frustrare. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si de cand oamenii, din cauza varstei lor, nu au voie sa aiba pareri?
Tu asa inchizi gura cuiva, ca esti mai batran de vreo 5 ori decat acea persoana?
Trist.
Ma intreb daca asa o sa procedezi si cu copii tai.
Sper sa nu faci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu neg 100% faptul ca e profesionosta sau sportiva pentru ca nu ii cunosc viata.
Dar nu asa se abordeaza lucrurile.
Nu suport aceste aere si tentative de a fi,, cult",,, superior".
Daca are o opinie macar sa si-o exprime intr-un mod civilizat, si nu sa ma bombardeze cu viata ei, ca chiar nu ma intereseaza si nici nu are legatura cu subiectul.
Plus ca nu a dat nicio dovada ca ea chiar e sportiva profesionista.
Pe bune. Orice poate citi niste site-uri de specialitate si pe urma sa le rezume si sa fie ignorant.
Ce creduli sunteti unii, inclusiv tu, daca crezi 100% ceea ce zice un strain pe net.
Si nu, nu este pamapalau sau prostalau cel care are o opinie si si-o sustine. Se cheama om puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si inca ceva:
Nu ii asculta pe cretinii ca hurin.
Un frustrat dobitoc care se ia de toata lumea fara niciun motiv.
Are la frustrari omul, nenumartate.
Si observ ca are ceva in particular cu oamenii grasi.
De parca nu mai are el loc de grasimea altora.
Ma intreb el cate 20 de kg are cu frigiderul in spate.

| CassiusAlexander a răspuns:

Ai nevoie de deficit caloric. Și nu, nu consuma 1000kcal cum a zis cineva pe aici. 1000kcal e puțin și pentru o fată de 50kg. Pentru tine probabil și 2500kcal ar fi destul încât să fii în deficit. Nu te duce în extreme. Nu te-ai îngrășat peste noapte, la fel nu vei slăbi peste noapte. Eu zic că ar fi foarte bine ca tot procesul să se întindă pe câteva luni bune, 6 sau chiar 12. Deficitul caloric se poate obține atât prin consum mai mic, cât și ardere mai mare, sau ambele. Dar vând în vedere lipsa de rezistență, alergarea pentru tine va face o diferență infimă. Dieta este baza, și odată ce slăbești și poți alerga mai lesne, va conta și alergatul într-o mai mare măsură.

Nu uita, mănânci ca să trăiești, nu trăiești ca să mănânci.

| Hurin a răspuns:

Nu cred ca ai auzit de dieta pana acum. laughing
Mananci ca un porc si te plangi ca plange cantarul dupa tine?

| Mosotti a răspuns (pentru Hurin):

Problema nu e asta. Are o problema psihologica cumva, ii dispare motivatia de a mai face sport si a se mentine in forma.
Nu mananca ca un porc ca vrea el, are niste stari de il face sa faca asta.

A auzit de dieta dar nu o poate tine. Ca trebuie ca de la sine sa nu mai simti nevoia sa mananci mult si prost, nu sa te abtii.

Daca nu si nu, sa apeleze la un psiholog, odata rezolvate problemele, de la sine motivatia va fi sus mereu, si nu va mai simti nevoia de la sine sa manance idiotenii.
Altfel nu merge. Deci omu are o problema.