| Hasss a întrebat:

Buna seara TPU
de ieri am decis sa ma apuc de flotari si abdomene
am 16 ani 1.68 si 50 kg ++(nu stiu sigur)
pentru inceput fac 100 de flotari in 5 seri a cate 20 de flotari pe serie
si 100 de abdomene in 2 seri a cate 50 de abdomene pe serie...
in legatura cu mancarea
am decis sa fac asa
dimineata cand ma trezesc inainte sa plec la scoala
o felie de dulceata...
apoi cand vin de la scoala mananc mancare...(de orez, de cartof, ciorba depinde ce am big grinlaughing )
apoi ma culc vreo 2 ore
aaaa... si am uitat sa precizez dorm 6-7 ore pe noapte
dupa ce ma trezesc
incep sa-mi fac exercitiile big grin
dupa ce termin imi prepar un ou prajit
cu branza si niste carne

apoi poate mai beau niste ceai dar nu mereu big grin

deci ce ziceti de felul in care am decis sa fac masa musculara
si de felul cum m-am organizat sa mananc?

spuneti-mi daca mai trebuie sa mai adaug ceva sau sa scot ceva
ca sa fie totul in regula big grin

dau funda promit!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

"Numarul mare de repetari nu este determinat de forta! Cu alte cuvinte, forta musculara nu are nimic de a face cu numarul de repetari!"

Exact ce spuneam si eu, multe repetari = rezistenta happy

"Apoi, cand poti executa 8-12 repetari corecte, poti trece la urmatorul nivel schimband stilul cu unul mai greu, adaugand benzi, lanturi sau vesta cu greutati."

EXACT ce spuneam, maresti greutatea. Mereu trebuie sa maresti greutatea daca vrei muschi.

Dar sincer, eu prefer mereu impinsul la piept, nu am mai facut flotari de ani de zile si am pieptul mai dezvoltat decat toti care fac flotari happy

Ala zice ca sunt mai eficiente decat impinsul la piept din cauza ca intra si alte grupe, dar eu lucrez acele grupe cu exercitii separate, spre ex. pentru intarirea core-ului fac indreptari in ziua de antrenament al spatelui happy

P.S. : nu te astepta sa faci bile cu flotari, sunt pentru piept si triceps, atat.

24 răspunsuri:
| MaTrIx8378 a răspuns:

Hmm nu stiu ce sa zic, daca vrei un abdomen, ar trebui sa renunti la prajeli ( ou prajit ), incearca sa mananci cat mai sanatos si cat mai mult, incearca sa mananci multe fruce, incearca sa mananci mancaruri care contine proteine, este bine ca ai ales sa mananci orez, in loc de o felie cu dulceata, poti fierbe in fiecare dimineata cate 2-3-4 oua, cu niste feliute de branza si poti sa-ti faci deja masa de dimineata, in oua sunt multe proteine, dar tine cont doar cele fierte, nu prajite, in rest este bine cu programul, incearca dupa o saptamana - 2, sa maresti programul, fa 200 de abdomene a cate 4 serii cu 50, fa 120 de flotari a cate 5 serii, si tot asa, sau poti face 4 serii de flotari a cate 21-22 pe serie, in fiecare zi incearca sa mai adaugi o flotare in plus, la fel si la abdomen, bafta frate

| Hasss explică (pentru MaTrIx8378):

Multumesc pentru raspuns...

dar am auzit ca daca mananci oul crud are mai multe proteine decat cel fiert sau prajit laughing asa-i?

| Pufffx a răspuns:

E un fel destul de sanatos de a manca incearca sa incorporezi foarte multa carne de vita in proteinele pe care le recomanda celor care fac sala se gaseste anumite vitamine si fibre care se gasesc in carnea de vita, Si incearca carnea sa o mananci facuta in aburi adica nu prajita in ulei in loc de ulei pui apa.Bafta.

| Hasss explică (pentru Pufffx):

Stai ca vine craciunu laughing sa vezi care cat mananc laughingrolling on the floor

| Pufffx a răspuns (pentru Hasss):

Cat te chini sa slabesti pui inapoi? auuuu nasolll.

| Hasss explică (pentru Pufffx):

Glumeam nu sunt genu care sa mananc ca spartu...

| Cosmin86 a răspuns:

1. cu flotari si abdomene nu face nimeni masa musculara, doar putina tonifiere la piept si abdomen, atat happy

2. ar trebui sa lucrezi si celelalte grupe ( umeri, biceps, triceps, antebrat, spate, lombari, picioare, gambe )

3. exercitiile nu se fac pe stomacul gol, decat daca vrei sa progresezi si mai lent, se fac dupa o masa care contine carbohidrati ( 2 ore dupa )

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Hmm dar am un prieten care cu flotari si abdomene a facut bile la maini si abdomen de invidiat... si pe langa asta mai si fumeaza...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hasss):

Bile la maini? De la ce naiba, ca la flotari nici macar nu lucreaza bicepsii.

flotari = piept ( 70 % ) si putin triceps + umar anterior ( 30 % )
abdomene = partea de sus a abdomenului ( nici macar tot abdomenul )

Si ce treaba are fumatul?

Pentru muschi adevarati ai nevoie :

- mancare bogata in proteine, CEL MAI IMPORTANT
- un antrenament corect, care sa implice TOATE grupele is maxim 10 repetari / serie, cand poti mai multe maresti greutatea ( NU numarul de repetari, cu sute de flotari faci REZISTENTA, nu muschi si forta, decat foarte foarte putin ).

Daca era asa simplu cu abdomene si flotari, nu crezi ca ar fi dat toate salile faliment? Si toti nutritionistii si alti specialisti in alimentatie la fel? happy

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Uite am citit cv despre flotari si vreau sa-mi spui daca tot ce spune acest site este adevarat

http://antrenorulmeupersonal.ro/......musculara/

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Hmm dar cv pentru bile nu sti? spune-mi dar daca se poate fara gantere ca deocamdata n-am dar voi face rost curand sper...
dar pana atunci daca stii cv pentru bile spune-mi si mie big grin please big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hasss):

Tractiuni cu priza supinatie si bratele la nivelul umerilor.

Dar totusi, ai suficiente proteine in alimentatie? ca altfel tragi degeaba happy

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Pai oua carne branza cv fructe... si mancare (orez, pireu, ciorba mancare de cartofi) cam astea...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hasss):

Mai mult de 3 mese pe zi, evident, nu? happy

P.S. : ciorba, piureul si mancarea de cartofi nu prea te ajuta

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Pai piureul am inteles ca are cv carbohidranti... si ciorba ma gandesc ca imi da cv vitamine doar e facuta din legume...

si pe zi mananc de vreo 4 ori...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hasss):

"carbohidranti"? happy

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Carbohidrati lolz scuze laughing mi-a venit somn tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hasss):

Mda happy
Vitamine = fructe si legume crude, nu fierte. La cat fierbe o ciroba se duc naibii toate vitaminele.

Iar pentru vitamine mai poti consuma miere de tara, oua, etc., au mai multe decat fructele.

Si sa ai proteine la fiecare masa, in cantitati mari.

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Multumesc o sa manac cat mai multe alimente care contin proteine big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hasss):

"Numarul mare de repetari nu este determinat de forta! Cu alte cuvinte, forta musculara nu are nimic de a face cu numarul de repetari!"

Exact ce spuneam si eu, multe repetari = rezistenta happy

"Apoi, cand poti executa 8-12 repetari corecte, poti trece la urmatorul nivel schimband stilul cu unul mai greu, adaugand benzi, lanturi sau vesta cu greutati."

EXACT ce spuneam, maresti greutatea. Mereu trebuie sa maresti greutatea daca vrei muschi.

Dar sincer, eu prefer mereu impinsul la piept, nu am mai facut flotari de ani de zile si am pieptul mai dezvoltat decat toti care fac flotari happy

Ala zice ca sunt mai eficiente decat impinsul la piept din cauza ca intra si alte grupe, dar eu lucrez acele grupe cu exercitii separate, spre ex. pentru intarirea core-ului fac indreptari in ziua de antrenament al spatelui happy

P.S. : nu te astepta sa faci bile cu flotari, sunt pentru piept si triceps, atat.

| LolaLoVeCrazy a răspuns:

E perfect! laughing

| Dany_Daniel_1998 a răspuns:

Nu prea e bine iti trebuie energie care o poti lua din ciocolata neagra proteine din muschi de vita si piept de pui consuma cat mai mult lichid muschi sunt facuti din 60 la suta apa deci incearca asta in proportie de cat poti si financiar

| Hasss explică (pentru Dany_Daniel_1998):

Energie pentru? eu simt destula energie in mine dupa un somn bun happy

| farukko a răspuns:

Ma Pai sfatul meu este
ca iti trebuie proteine stiai ca daca nu mananci proteine corpul incepe sa slabeasca
adica cand mananci proteine corpul stocheaza proteinele si daca nu Ii dai priteine corpul si le ia singur din muschi daca nu intelegi sa tio spun alfel
cand nu ai proteine in corp iti ia din muschi dar muschi nu se fac mai mici doar ca iti slabeste puterea din maini
adica ca sa te menti in proteine trebuie sa mananci cum ar fi:
peste. carne. si multe ce contin proteine ca daca nu Ii dai proteine corpului tau o sa fi mai slab ca ceilalti
eu nu ma refeream la slab fizic ce la putere adica muschi tai o sa aiba tot aceeasi dimensiune doar ca o sa fi mai slab la putere deci ma intelegi

| kevindebruyne96 a răspuns:

Precizez ca am exact datele tale(16 ani...) laughing si cred ca progrmul de antrenament este acceptabil dar alimentatia este foarte importanta; deci... mananca mai mult ca sa inlocuiesti caloriile consumate la antrenament, dormi minim 8 ore pe zi. Dupa ce faci un efort foarte mare manaca fructe, ca si bananele, ciocolata.etc. happy