| Kombatal991 a întrebat:

Buna seara TPU, vin cu o intrebare pentru cunoscatorii ai sportului. Fac sala de 10 luni si in urma antrenamentului(la cald) bratele mele masoara aprox. 36 cm,iar la rece scad foarte mult, undeva la 33.5, 34 cm. In urma unei accidentari la mana, nu am mai putut sa fac sala timp de 2 luni, timp in care am observat ca bratele mele au ajuns din nou la 36. Sunt destul de bine informat in legatura cu tot ce tine de sala,dar de chestia asta nu sunt sigur,se datoreaza oare memoriei muschiilor, altei probleme sau e normal pentru oricine? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Da, orgaismul memoreaza orice modificare. Daca in trecut ti-au trebuit 3 ani sa ajungi la o anumita forma, iar dupa te lasi pentru inca 3-4 ani de exemplu in care pierzi in totalitate ce ai castigat si te hotărăști sa te reapuci din aia 3 ani care ti-au trebuit la inceput este posibil ca acum sa-ti trebuiască doar 1 an jumate sau poate chiar mai putin sau un pic mai mult ( toate astea luand in calcul si alimentatia, antrenamentul, odihna).

| RAY a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu e adevarat asa ceva, masa musculara nu o pierzi in 3, 4 ani, in primul rand cum poti pierde masa musculara? metabolizarea proteinelor din masa musculara are loc cand suntem infometati atunci organismul dupa ce deja a apelat la grasime el apeleaza la masa musculara, se poate pierde rapid apa din masa musculara

| RAY a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Masa musculara nu are memorie, nu are creier, tu ai pierdut apa din masa musculara sau pur simplu asa a fost din x motive, dar masa musculara nu se pierde in 3, 4 luni asa ceva e imposibl, masa musculara e cel mai bine protejata de organism rar apeleaza la ea organismul doar in caz de infometare grava, dar manca mai multa carne si va fi ok

| Kombatal991 explică (pentru RAY):

Mananc undeva la 3400 cal pe zi, dar nu a zis nimeni ca am pierdut ceva din masa. Ziceam ca dupa 2 luni de pauza, muschii au revenit la forma ca in timpul unei pompari, chiar daca nu i-am antrenat

4 răspunsuri:
| Intrainforma a răspuns:

Ppate fi tesut adipos
Memorie musculara exista dar daca tu nu ai facut nimic nu prea vad c sa revina la acea dimensiune pe care o aveai cand faceai
In cel mai rau caz poate fi retentie de apa...