| CalinMocanu a întrebat:

BUNA SEARA TPU! Vreau sa ma apuc de sala, si vreau sa va intreb pe voi cei care va tineti de sala, in cam cat timp sar vedea pieptul si patratelele si restul. Tin sa mentionez ca am 15 ani si vreo 72 kg. Si joc foarte mult fotbal adica fug.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai depinde.

Cand faci patratele, pierzi din muschi ( si din piept ). Cand maresti pieptul si alti muschi, pierzi patratelele.

Hotaraste-te ce vrei. Sa le ai pe amandoua, necesita cativa ani de ciclizare a perioadelor ( masa si definire ).

| CalinMocanu explică (pentru Cosmin86):

Ok mersi, l-as patretelele deoparte, macar sa nu mai am burta, asta sa inteleg ca se poate nu? laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru CalinMocanu):

"las" se scrie legat, doar analfabetii idioti scriu "l-as".

da, fa-ti o alimentatie bogata in proteine, consuma carbohidrati doar inainte si dupa antrenament, atat.

antrenamentul de masa musculara sa dureze cam 45 de minute si cel de cardio de dupa vreo 20-30 de minute.

4 răspunsuri:
| AndyLoren1310 a răspuns:

Daca te apuci de la 15 ani, poti risca sa iti opresti / incetinesti cresterea naturala ceea ce nu e ok. mai asteapta pana la 17-18 ani cand corpul tau e in faza finala de dezvoltare apoi apuca-te de sala. rezultatele se vad dupa munca depusa, nu exista un tipar (fac 3 serii cu 80 la piept si in 3 luni am 100cm)... Bafta!

| JohnnyBi a răspuns (pentru AndyLoren1310):

Fii atent aici: NUMAI GENETICUL OPRESTE CRESTEREA. ATAT. nu sala, nu rahat, nimic altceva. problema cu sala si varsta mica este dpdv al dezvoltarii incheieturilor, capacitatea corpului de a produce testosteron si alti hormoni, alte probleme medicale, nu cresterea.