| iWantSmartAnswers a întrebat:

sunt baiat am 15 ani, 1.80 si 80 - 85 Kg ( nu sunt foarte, foarte gras, sunt genul de om mai solid la fel ca si tatal, bunicul meu... dar totusi am si burta destul de mare ) Oricum vreau sa ma apuc de sala am haltere si gantere reglabile, intrebarile mele sunt urmatoarele si as vrea sa raspuna doar cei care stiu despre ce vorbesc : 1. Cand te apuci de sala e bine sa fi slab sau putin grasut, pentru ca am auzit ca cei mai plinuti pun mult mai repede masa musculara, deci o sa imi fie de folos putina burta pentru a face mai repede masa musculara? 2. In cat timp o sa vad cat de cat ca se mareste pieptul si bicepsul, sau in cat timp o sa prinda cat de cat o forma frumoasa? 3. Fac impreuna cu un prieten si acesta mi-a propus sa facem o zi ridicat la piept si o zi abdomene e ok? deoarece dupa mine la abdomene slabesti si pentru masa musculara ( ce inercam noi sa facem prin ridicari de greutati ) trebuie sa mananci mult si sanatos de exemplu ( oua, lapte, branza ) trebuie sa ai multe mese pe zi asa ca nu cred ca se prea inteleg aceste doua exerciti. 4 Tinand cont nu facem un program extraordinar de dur dar totusi ne obosim foarte rau, de cate ori pe saptamana sa facem la piept? sau ce program ne-ati recomanda tiinand cont ca avem si gantere si haltere reglabile.

Răspuns Câştigător
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

1. nu conteaza cum esti, conteaza sa te apuci. grasimea nu e niciodata de folos, ai sa pui mai repede masa, dar nu ai sa fii niciodata la fel de estetic ca unul slab.
2. in primele 3 luni ai sa cresti suficient de mult cat sa te motiveze, sa continui :). Acum depinde si de antrenament, alimentatie.
3. Nu e adevarat, abdomene nu inseamna a slabi, inseamna a pune masa musculara in zona abdomenului, pentru ca si ea este o grupa de muschi ca si celelalte. Daca vrei sa slabesti, incepi cu alimentatia, la care se adauga, cardio bicicleta, alergat, coarda.
4. ca si amator, o data pe saptamana e suficient. eu spre exemplu am grupe care le lucrez si de 2 ori pe saptamana, dar mananc si ma odihnesc hardcore, si le simt ok, nu sunt obosite.
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
folositi programul de aici ca un reper, sa va faceti o idee

1 răspuns:
| vlady24 a răspuns:

1. Afirmatia aia e falsa. Conteaza ce mananci dupa antrenament ( cel mai bine ar fi lapte, oua, carne si alte alimente care contin proteine ).
2. Asta depinde si ce alimentatie ai. Ideal ar fi sa ai o dieta sau daca nu poti, macar sa te abtii sa mananci dulciuri, paine alba, paste fainoase etc. La mine de exemplu, asa ca m-am abtinut de la mancare cu multe grasimi, a inceput sa se vada ceva rezultate inca din a 3-a saptamana.
3. Ideal ar fi sa te inscrii la o sala de forta deoarece acolo poti sa-ti dezvolti mai multe grupe de muschi decat daca faci street-workout.
4. Eu ma antrenez ( la sala ) de 4 ori pe saptamana si intr-o zi fac piept, biceps si antebrat, in alta triceps si spate, in alta zi picioare ( gamba si coapsa ) si in alta zi umeri si trapez iar abdomen poti sa faci acasa in zilele in care nu te duci la sala sau daca vrei atunci cand faci umeri- trapez deoarece ii cam cel mai scurt antrenament ( eu fac la umeri 3 exerciti si la trapez 2)
Iata un site care iti va arata un program de 4 zile pentru incepatori http://www.culturism.ro/......atori.html