| StaiCaTrag a întrebat:

Sunt baiat si am 16 ani si m-am apucat recent de sala cam de o luna si vreau sa stiu daca ar fi bine sa iau proteine sau nu si vreau daca se poate sa imi ziceti si pretul si un site de pe care pot sa cumpar si un program mai bun adica ce sa fac la sala... merg de 3 ori pe saptamana... ar trebui mai mult? Multumesc. Cel mai bun ia fundita happy

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate

Minim 4 mese pe zi bogate in alea, fara mancare muschii o sa creasca foarte putin.

Legat de suplimente : www.megaproteine.ro

Dar ca sa-ti recomande cineva ceva, trebuie sa spui inaltime/greutate si planul tau de alimentatie ( nu are rost sa iei suplimente daca le ai deja din mancare, spre ex. proteine, glutamina, creatina, etc. )

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa vorbesti mai intai cu un medic nutritionist.

| StaiCaTrag explică (pentru Salontanul):

Nici nu stiu unde este un astfel de medic... aici

| Salontanul a răspuns (pentru StaiCaTrag):

Daca esti intr-o localitate mica s-ar putea sa nu gasesti dar daca cauti pe net poti gasi. De unde esti?

| cristiiiiiii a răspuns:

Este bine...Proteinele vandute de cei de la salile de forta sunt cam scumpe dar am inteles ca sunt destul de bune

| Flaviia16 a răspuns:

Eu zic sa nu iei proteine...am un prieten care a luat un timp si apoi a intrerupt pentru ca nu mai avea bani si s-a dus tot si abdomen si tot oh go on mai bine faci ce vrei sa faci lucrand mai mult

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flaviia16):

Esti pe langa si tu, proteinele se gasesc si in mancare

| xstrstsarstasrsr a răspuns:

Mananca mult, trage la sala corect si cu siguranta o sa te dezvolti! A si nu uita de odihna.

| Florin_3801 a răspuns:

Auzi ma nu iti lua proteine dupa ce la intrerupi toti muschi se transforma in grasime happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florin_3801):

Esti IDIOT? E IMPOSIBIL ca o celula sa se transforme in alt tip de celula.

Oricine are cunostinte MINIME de anatomie stie ca e IMPOSIBIL sa se transforme muschii in grasime.

Si proteinele se gasesc si in mancare INAPTULE, adica SI TU IEI PROTEINE.

Copil mic paralel cu sportul

| Florin_3801 a răspuns:

Bai tampitule m-am referit la cele din magazin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florin_3801):

Cand icneva zice "muschii se transforma in grasime" e clar ca e un HANDICAPAT REDUS MINTAL, punct.

Si bai tampitule ( care nici macar nu stii sa dai reply la un mesaj ), si alea TOT DIN MANCARE sunt facute.

Nu ai citit o carte de nutritie in viata ta, nu?

Daca nu ai nicio treaba cu sportul asta, nu mai comenta ca un handicapat.

| Florin_3801 a răspuns (pentru Cosmin86):

Handicapat esti laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florin_3801):

Dar nu spun aberatii ca tine. Cand o sa participi si tu la peste 100 de seminarii de nutritie sau sa ai cativa ani in care ai citit carti si reviste de nutritie, atunci sa comentezi.

Deocmdata ai experienta zero in sportul asta, probabil esti un copil firav sau gras frustrat.

| StaiCaTrag explică (pentru Cosmin86):

laughing)))) ma da nu va mai certati atata laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru StaiCaTrag):

Pai nu, ca i-am dat ignore, e doar un copil mic paralel cu sportul