| Alexa61 a întrebat:

Sunt fata, am 19 ani si am nevoie de nişte sfaturi despre cum ar trebui sa iau suplimentele pentru sala. Fac sala de 6 luni si am avut noroc de persoane si antrenor care sa imi explice ce si cum trebuie sa lucrez. Acum as dori sa stiu cum ar trebui si cand sa combin l-carnitina cu creatina şi proteinele din zer. In ce formula sunt ok sa le cumpar(comprimate, pudra.) si cum sa le amestec, combin?

16 răspunsuri:
| Bogdann1107 a răspuns:

Buna, nu folosi creatina ca iti va distruge rinichii si ficatul.
Suplimentele se iau in functie de foarte multi factori cum ar fi:
Programul pe care il urmezi
Alimentatie
Stil de viata
Necesar/nu
Ma repet daca ti la sanatatea ta nu baga creatina, daca te lasi de sala vei ajunge cu piele lasata/grasa.
Am 6 tovarasi care au fost mari cu ajutorul creatinei si acum sunt colaci laughing+ insuficiente renale( amuzant nu)?
Proteinele le poti face shake cu diferite arome banana, ciocolata etc.
Consuma mult peste te va ajuta foarte mult.
Totul depinde de programul tau si stilul de viata.
Succes

| Alexa61 explică (pentru Bogdann1107):

Pai eu fac sala de 5 ori pe saptama sa zic asa, si ma gandeam daca e ok sa imi fac un shake proteic dimineata, si dupa sala sa mai imi fac unul+ sa iau o doza de l-carnitina. L -carnitina mi-a recomandat o un antrenor sub forma de sirop si sa o administrez dupa sala. Eu asta intreb. E ok sa iau l carnitina si proteinele împreună dupa antrenament?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogdann1107):

Serios? Ajungi cu pielea lasata daca te lasi? Creatina se gaseste si in carne, copil mic.

Cine stie ce-au mai folosit prietenii tai pe langa...

Daca nu stii NIMIC intr-un domeniu, nu-ti dai cu parerea ca ai vazut tu niste "prieteni", de care nu stii nimic ce-au facut/consumat e langa o amarata de creatina.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexa61):

L carnitina se ai inainte de antrenament... efectul este ca, corpul tau va folosi grasimile ca si sursa de energie => slabesti. Dupa antrenament, la ce sa mai foloseasca sursa de energie?

| Alexa61 explică (pentru Cosmin86):

Si ar fi ok sa iau toate aceste 3 suplimente? Proteine, l-carnitina şi creatina?
Daca da, cum ar trebui luate? L carnitina inainte de sala, proteinele dupa şi creatina? L carnitina stiu ca se ia de 3 ori pe zi. Deci trebuie luata si înainte de mese din cate am citit.

| Bogdann1107 a răspuns (pentru Cosmin86):

Salut, nu vorbesc de creatina "naturala" care se gaseste in alimente.
Daca sti sa iti programezi/cantaresti mancarea nu ai nevoie de creatina.
Citeste un pic pe internet am facut sala 12 ani si am cunoscut tot felul de dubiosi indopati.
E o diferenta intre prafuri/pastile si ce extragi natural din mancare.
Raspunde mi la intrebarea urmatoare daca ma faci copil:
De ce nu ai voie sa ieicreatina daca ai insuficienta hepatica si renala?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexa61):

Nu, creatina si carnitina se bat "cap in cap".

Creatina -> iei cand pui masa musculara
Carnitina -> cand esti in perioada de definire

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogdann1107):

Pentru ca streseaza rinichii pentru procesarea ei.
Dar nici carne nu prea ai voie... nu poti manca 3-4 kg de carne pe zi cand ai insuficienta renala, tot din cauza creatinei din carne.

Dupa 12 ani de sala e ciudat ca poti spune o asemenea CRETINITATE de genul "atarna pielea".

Cand o persoana spune asa ceva e clar ca nu are sens s-o iei in serios daca mai spune ceva happy

| Alexa61 explică (pentru Cosmin86):

Ok. Atunci eu ca fata ca sa ajung cu un corp lucrat ai bine definit, dupa cum am zis, picioare frumos conturate, abdomen, un fund rotund si ridicat. E mai ok sa iau carnitina? Eu pana acum am lucrat pentru acumulare de masa musculară. Dar as vrea sa mai dau jos din grasimea din corp dar nu sa pierd din muşchi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexa61):

Cand pui masa musculara:

- alimentatia: 60% carbo, 30% proteina, 10% grasimi sanatoase
- suplimente: creatina, gainer/izolat proteic

Cand esti la definire (slabire):
- alimentatie: proteina 60%, carbo 30% (sau chiar mai putin), grasimi 10%
- suplimente: l-carnitina (sau arzatoare de grasimi gen lipo 6, hydroxicut, etc. ) + izolat proteic (exclus gainere, batoane proteice si orice supliment care are peste 5-10% carbo ).

Răspuns utilizator avertizat