| AndreeaID a întrebat:

Sunt fata, am in jur de 1, 59m si 58 kg. In ultimul an m-am ingrasat vreo 4-5 kg, si acum se vad si colaceii si burtica. De luna viitoare o sa merg la sala cam de vreo 4 ori pe saptamana (in afara de o saptamana probabil, cand voi fi pe stop).
Eu nu vreau sa fiu vreo scobitoare, dar as vrea sa mai scap putin de grasime, sa am abdomenul plat si sa-mi mai subtiez putin pulpele, iar dupa asta sa ma ocup si de muschi etc.
Mai multe persoane mi-au spus lucruri diferite, X a zis ca a dat burta jos in maxim o luna-doua si nu tinea niciun fel de regim, iar Y a zis ca i-a luat vreo 6 luni numai sa dea putin burta jos, tot fara regim.
Deci, pana dau burta jos si ajung la un abdomen cat de cat plat, cam cat o sa-mi ia mie? Precizez ca-mi place sa mananc si nu vreau sa tin regim. O sa incerc totusi sa ma abtin de la sucuri si alte mancaruri care nu sunt foarte sanatoase, dar nu vreau sa ma apuc de regim.

Răspuns Câştigător
| blackart00 a răspuns:

Lasa sala, dai banii degeaba cel putin momentan. Ia-ti o pereche de adidasi buni, o geaca si un fes(e frig de acum) si apuca-te de alergat. Pe langa faptul ca nu trebuie sa inveti nu stiu ce fel de exercitii complicate, vei scapa de grasime(atentie, nu crede toti idiotii care iti spun ca poti sa scapi de grasime doar intr-o parte a corpului - grasimea e energie si cand corpul are nevoie de energie in plus sa zicem pentru alergat, arde de peste tot, nu se gandeste ca Andreea are colacei si ia doar de acolo) si ai sa vezi in vreo 2 luni : burtica se reduce, nu mai atarna, colaceii devin mai moi, mai mici, picioarele mai subtiri mai ales in partea de sus, te simti mai bine fizic si mental, mai fericita, ai mai multa energie. Cat despre mancat, mananca tot ce vrei tu dar cu bun simt(nu un castron de cartofi prajiti). Daca alergi sa zicem cate o ora de 3 ori pe saptamana nu e nevoie de regim. Incearca totusi cand iti e pofta de ceva dulce sa te duci la un fruct in loc de prajituri, alcoolul are foaarte multe calorii, paine neagra in loc de alba, fara fast food(mai mult din motive de sanatate decat pentru kg in plus), mananca legume, carne de tot felul dar fara grasime, nuci, fasole, seminte de tot felul, ai grija cu laptele, branza si alte lactate ca nu is tocmai grozave pentru sanatate. Dupa ce ai alergat o luna, du-te si fa-ti niste analize generale si vezi cum iti functioneaza corpul. In functie de ele poti sa schimbi alimentatia putin sau sa iei niste suplimente. Succes si nu te da batuta daca vezi ca nu poti sa alergi mai mult de 1 minut in continuu in prima faza. Dupa o luna de chin ai sa fii ca fulgerul!

1 răspuns:
| assasin18 a răspuns:

Daca incepi sa faci sala apuca-te de cardio si alearga seara inainte de a te culca, fa abdomene dupa ce incepi sa scapi de burta, recomand 10 serii de cate zece la inceput si dupa ce te obisnuiesti adauga mereu cate 3 la fiecare serie. Trebuie sa mananci fructe legume si in special piept de pui in fiecare zi si sa iei proteinele din aceste alimente, daca nu tii macar un pic de regim ti se vad rezultatele foarte greu.
Funda?