| AndreiXHXHX a întrebat:

Am 15 ani,1, 67,52 kg.Am inceput sa beau foarte multa apa(3l+) si sa mananc foarte mult ca sa ma ingras(vreau sa ajung la minim 60 kg).Am inceput si un program de calistehnics. Vreau sa stiu daca e ok sa beau peste 3 l de apa, sa mananc des si sa fac si exercitii pentru abdomen si brate. Vreau sa stiu daca in cel putin 3 luni voi putea vedea rezultate...dau funda

P.Stongueoate imi dati niste sfaturi pentru ABS si pentru a pune kg in plus

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Salut! Eu zic ca la înălțimea ta, dacă chiar vrei, poți sa te îngrași, dar sa ajungi la maxim 57 kg. Eu am exact inaltimea ta, și 60 de kg, dar am 13 ani jumate și as vrea sa ajung la 55 de kg.
Daca totuși vrei sa pui câteva kg pe tine, începe cu exerciții pentru tot corpul.Scrie pe YouTube și vei primi multe variante de exerciții.
Apa mi se pare prea multa, e destul sa bei 2l pe zi.
La mâncare, încearcă sa mănânci mai mult seara, și sa fie paste/pâine, ce știi tu ca îngrașă.
Sper ca te-am ajutat!

| Anonima163333 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Dacă nu ești sportiva, e ok dacă faci 30 de minute în fiecare zi, pentru a-ți menține corpul frumos.

| AndreiXHXHX explică (pentru AnastasiaK):

Gen mananc mult pentru ca imi e foamehappyDe o bucata am o pofta destul de mare

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apa ca și mâncarea este bine să fie băută după nevoi, iar nu 3 litri, fiindcă așa a spus cineva la TV.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca fortezi organismul iti dereglezi metabolismul si s-ar putea sa o "iei" in sus cu greutatea si nu se va opri decat tot printr-u efort. Daca fortezi stomacul si mananci mai mult decat sa te simti satul, acesta isi va dezvolta volumul, astfel ca ulterior, cantitatea de mancare ingurgitata pentru a te simti satul va fi mai mare, acest lucru ducand la ingrasare si vei deveni supraponderal si apoi obez.

| AndreiXHXHX explică (pentru CodrutElian1990):

Dar nu fortez, pur si simplu simt ca imi e sete happyLa un atrenament beau undeva la un litru si ceva de apa

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AndreiXHXHX):

Apa intra, iriga si se duce. Nu se depune.

| AnastasiaK a răspuns:

Serios? Ai decis sa te iei dupa raspunsul unei fetițe de 13 ani? laughing

1. Apa bei cata simti nevoie. Eu ajung si la 4L pe zi in zilele cu 2 antrenamente. Deci 3L e ok daca atat ai tu nevoie, nu e prea mult.

2. De mancat, la fel, mananci cat simti nevoia (ma rog, trebuie sa fii in surplus caloric). Oricum tu o sa mai cresti in greutate si in inaltime ca ai doar 15 ani.

3. "Abs"-ul si kilogramele in plus nu merg impreuna. Chiar si daca ai avea tu un genetic foarte misto pe abdomen, sa poata fi vizibil si la un procent de grasime mai "maricel", tot nu o sa poti sa-l dezvolti suficient pentru asta cu exercitiile facute acasa pe podea. Deci daca vrei patratele => ai nevoie sa scapi de grasime.

4. Cu exercitii acasa ai sanse mari sa nu vezi rezultate niciodata...in 3 luni cu atat mai putin.

5. N-ai decat sa mananci mai mult seara daca ai chef sa-ti bati joc de somnul tau. Iar cu paste si paine...serios? Efectiv e o prostie atat de mare incat nu merita sa o comentez.

| Carolina1972 a răspuns:

Omg,eu vreau sa slabesc altii sa se ingrase. Nu forta corpul sa se ingrase fiindca o sa iti apara vergeturi si o sa cam areti nicicum.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Bei mult prea multă apă, îți intoxici rinichiul. Nu este bine sa bei atât de multă apă!
Legat de îngrășat: e necesar să adaugi mai multi carbohidrați in dietă

| xMAG a răspuns:

Nu forța corpul dacă te îngrași nu o sa ai un corp extraordinar.
Eu zic sa faci sport zilnic și sa mănânci normal o sa ajungi campion pentru ca faci totul curat fără proteine fără nimic chimic asculta-ma și vei avea un corp ok