| ovidiugiurgiu18 a întrebat:

Buna TPU, am o intrebare serioasa legata de sanatate.
Fac sala cam de vreo 7 luni, in aceste 7 luni nu m-am accidentat deloc, la scoala inainte de ultima ora din ziua de luni (acum 7 zile) mi-am testat,, forta" adica avem o catedra mare din lemn masiv, cred ca catedra singura are vreo 20-30 kg, dar nu asta e problema, eu am incercat sa ridic catedra cu 3 persoane pe ea (am reusit) unul avea 50 kg, altul iarasi 50 kg (2 slabanogi) si unul de 95 de kg (care face si el sala si e facut) in momentul in care am ridicat catedra am simtit ca si cum mi-ar fi bagat cineva cutitul in spate. Am fost la doctor si am nevralgie, asta a fost acum 7 zile, lunea trecuta, a spus ca sa iau 2 saptamani pauza de la sala, acum dupa 1 saptamana ma simt ok,inca simt aceea durere, dar e pasiva, am intrebat-o azi daca saptamana viitoare pot sa revin la sala si mi-a spus ca luna asta sa nu ma mai duc, prima oara imi zice 2 saptamani apoi ca nu ma mai duc luna asta, ideea e ca nu ma mai doare aproape deloc si cred ca dupa inca 7 zile nu o sa ma mai doara deloc si nu vreau sa fac o pauza atat de mare deoarece o sa imi ies din forma foarte mult si o sa scad ft mult. Pot sa revin de saptamana viitoare si sa incep cu greutati mai usoare,purtand centura? Cat de grava este acesta nevralgie? Va mai trece durerea asta vreodata? Cat de tare se poate agrava? Nu as vrea sa fac o pauza atat de lunga, dar nu e un doctor specialist, era doctorul,, scolii" care mi-a spus sa nu iau proteine ca ajung cu ficatul in bucati, stiind ca proteinele se iau din mancare, asta inseamna sa nu mai mananc mancare nu-i asa? Si mi-a spus ca nu e bine sa fac sala la varsta asta ca imi opreste cresterea etc, am 1, 85 85 kg (am avut 64 kg acum 7 luni) si 16 ani, sunt destul de inalt, iar faza cu cresterea este nu mit, inaltimea este determinata 99% genetic, deci ce parere aveti? Ma scuzati pentru textul lung pe care l-am scris, o sa postez la sectiunea sport, ca daca postez la sanatate o sa fie unii care o sa imi spuna sa nu iau proteine ca mor laughing)))

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Proteina o poti lau din CARNE, care-i hrana sanatoas asi organica, fiind procesata compled e organism.
Toate chimicalele care le bagi in corp la ansiorii astia iti vor afecta iremediabil sanatatea.
La 16 ani NU este recomandata sala si nici rdicarea greutatilor, cum deja ai facut. Practica un sportd e echipa care iti stimuleaza hormonii de crestere si dezvoltare armonioasa a corpului, ca sa te dezvolti frumos si sanatos.
Cat priveste spatele tau rupt, nu m-ar mira sa fii facut o mica hernie de disc, si sper ca medicul sa nu se fii inselat cu nevralgia aia.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Hei, nu e un spate rupt. E doar o nevralgie. Dovada ca i-a trecut aproape. De erau probleme serioase (cum zici tu de hernie de disc), nu ii trecea.
Si inca ceva: ridicarea greutatilor chiar dezvolta corpul armonios si sanatos. Eu cit am fost doi ani la sala si am tras de fiare (tot in tinerete), am avut perioada cea mai buna din punct de vedere al sanatatii. Eram fizic mereu in forma, indiferent de stare (obosit, stresat, etc)

| ovidiugiurgiu18 explică (pentru cristi202):

Oare sa revin de luni la sala, sau sa mai stau o saptamana, adica inca 7 zile de luni?

| ovidiugiurgiu18 explică (pentru cristi202):

Mai mult de inca o saptamana nu vreau sa mai stau, pana acum am facut constant serios cu alimentatie, am investit multi bani si timp, a inceput sa mi se faca dor sa ma duc la sala, facea parte din mine

| cristi202 a răspuns (pentru ovidiugiurgiu18):

Poti sa revii, dar sa nu tragi de tine. Lucreaza usor, si urmareste cum reacționează corpul. Daca nu te doare spatele, lucrează din ce in ce mai greu. Daca apare durere, te opresti.

| cristi202 a răspuns (pentru ovidiugiurgiu18):

Stiu prea bine senzația. Si pe mine ma lua dorul de lipseam. happy

| Mirel4412 a răspuns:

Nu suntem in masura sa-ti dam sfaturi care pot sa-ti puna serios viata in pericol. Ia pauza o luna doua sa se refaca ce "ai deranjat"(nerv), si dupa incepe iar cu greutati mici. Nu vreau sa spun prostii, du-te la medic ca el e in masura sa-ti spuna cand esti sanatos.