| r0jeer2k a întrebat:

am o problema, in ultima vreme nu mai am rezistenta la alergare. daca as incepe sa alerg in fiecare zi 1-2 km credeti ca as reusi sa imi revin? multumesc!

6 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Si normal. Si nu trebuie sa sari direct la 2 km daca spui ca nu mai ai rezistență. Ii dai pana nu poti si atunci mai tragi de tine si spui : Mai am puțin, mai am puțin. Si pe urmă ai să vezi ca usor usor iti recapeti rezistența.

| Lola05 a răspuns:

Sigur că da. Important e să începi cu cât poți tu, dar să fii consecvent.
Și eu când am început să alerg nu făceam mai mult de 2 ture de stadion laughing) Asta însemnând sub 1 km. Am ajuns după vreo lună să alerg câte 5 ture de stadion legate, apoi luam pauză și mai alergam 5. Din păcate am renunțat și nu am mai evoluat, dar sigur aș fi alergat din ce în ce mai mult. Totuși, nu prea îmi place mie sportul ăsta, prefer alte activități, de aia m-am lăsat.
Cel mai important e să te ții de treabă și să nu sari peste "antrenamente". Propune-ți să ieși la alergat o zi da, una nu și în fiecare zi să alergi cu (spre exemplu) 500 m mai mult decât în ziua precedentă, cu pauză sau fără.
Mult succes!

| nirocino a răspuns:

Cu siguranţă că dacă ai alerga zilnic 1-2 km ai fi pregătit să alergi și la un maraton! happy Baftă!

| GabrieL98KiDD a răspuns:

Logic daca nu ai mai facut exercitii, nu mai esti la fel de rezistent.
Alearga 1 2km cum zisasi si tu si o sa-ti revi dar incearca sa nu te fortezi prea mult.

| Costi_Savu_1998 a răspuns:

Pentru inceput dimineata 1 ora de alergat apoi 2 ore stat iar pe serara iar 1 ora alergat sa vezi dupa cum esti

| Keszeg_Attila_Oszkár_2001 a răspuns:

Da! Fiecare zi 1km minim in timp de o saptamana si o sa vezi schimbari.