| ShAwDoRneYTheReal a întrebat:

Am o problema si dau funda! Cam cate sarituri cu coarda trebuie sa fac ca sa dau jos 200 de kalorii? Aceeasi intrebare si la genoflexiuni/flotari!

Răspuns Câştigător
| Ivanov27 a răspuns:

Buna, depinde mult de greutatea si metabolismul tau. Cu coarda in jur de 15-30 min. Daca faci genoflexiuni timp de 30 sec, dupa flotari timp de 30 sec, dupa faci o pauza de 30 sec, facand 5 seturi, poti arde intre 200 - 400. Nu pot spune exact pentru ca fiecare e diferit.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce nu bagi sprinturi? astea fac ca grasimea abdominala sa se pierda, apoi rata metabolica se pastreaza cateva ore

| TheCrusader a răspuns:

Calori se scrie cu 'c'.
Alergatul este mult mai eficient decat saritul sau alte exercitii.
la alergat consumi ~450 de calorii pe 12 km.

| ShAwDoRneYTheReal explică (pentru TheCrusader):

Eu intreb de sarit coarda

| TheCrusader a răspuns (pentru ShAwDoRneYTheReal):

"A sări coarda 10 minute este echivalentul unei alergări pe o lungime de 1, 5 km"

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheCrusader):

Atat de putin consumi in 12 km?

| AnastasiaK a răspuns (pentru TheCrusader):

Iar aia 12km dureaza o ora intreaga... daca sari coarda o ora arzi mai mult.

| AnastasiaK a răspuns (pentru TheCrusader):

Sursa?

| TheCrusader a răspuns (pentru AnastasiaK):

Google spune ca viteza maxima a unui om in alergare este 45km/h. Sa zicem ca un om alearga cu o viteza medie de 20km/h. Asadar per minut faci 0.3 km iar in 10 minute faci 3.3km care este mult mai mult ca 1.5km. Prin urmare, este mai beneficial sa alergi.

| TheCrusader a răspuns (pentru Cosmin86):

Da. Daca nu iti vine sa crezi, cauta si ai sa vezi.

| AnastasiaK a răspuns (pentru TheCrusader):

1. Daca nu ai alergat un minut in viata ta, ideal e sa alegi sa taci. In caz contrat (risti sa) pari foarte prost.

Viteza aia maxima se refera in mod clar la sprint. NIMENI nu-ti alearga 12km in sprint. De fapt NIMENI nu-ti alearga nici macar 1km in sprint. La alergare de rezistenta oamenii alearga in medie 1km in 4-5min(chiar si 6)...asta la cei care alearga mai des ca am vazut si cazuri de 10min/km, dar nu vreau sa le iau in calcul.

2. Click pentru femei e DEPARTE de a fi o sursa serioasa (sau macar demna de luat in considerare) cand vine vorba de sport. Pe langa asta, iti contrazice unul dintre raspunsuri. Pai, daca in 60 de minute de sarit coarda arzi 600kcal, iar 10min este echivalentul unei alergari de 1, 5km, atunci la 15km arzi tot 600kcal, nu? Iar daca tot iti plac tie calculele, poti sa vezi ca la 12km iti ies 480kcal, nu 450.

Acum sper ca ti-e clar ca am facut calculele astea doar de dragul discutiei. Trebuie sa fii paralel cu domeniul asta ca sa iti permiti sa dai valori generale legate de cate kcal arzi in timpul unei activitati avand in vedere ca in functie de diversi factori precum greutate, procentaj de grasime,...pot aparea diferente ENORME de la o persoana la alta.

| TheCrusader a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am sa raspund la argumentul tau incepand de jos.
Raspunsul acesta nu este menit sa fie luat ca o continuare la argument, ci sa fie o 'clarificare'.
1.Nu am spus ca sunt expert in domeniu (sport).
2.Incerc numai sa ajut pe TPU; daca tu iti place raspunsul meu, poti da si tu propriul tau raspuns daca vrei sa ajuti.
3.intrebarea era generala, asa ca am tinut toate calculele in general. Daca persoana dadea si alte informatii precum greutate, sex etc. era alta poveste.
4.Nu, urasc calculele; daca mi-ai da sa iti demonstrez orice matematic mi-ar placea mult mai mult decat sa stau sa calculez.
5. 10min -> 1, 5km
60 min -> 9km
Dar am inteles ideea, si primul raspuns dat este de pe alt site, nu de pe click pentru femei. (de aceea nu coincid numerele).
6. doar am cautat pe google niste numere, nu m-am obosit sa vad daca sunt si dovedite.
7.Da, am facut o mare greseala dar mi-am dat seama prea tarziu.
Asadar:
45km/h viteza maxima posibila(sprint)
+20km/h (am citit cu un rand mai sus) este viteza medie maxima posibila pe o distanta mai mare.
~8-9 km/h viteza cu care alearga un om (mediu / in medie).
Eu am un pas foarte grabit si parcurg 1km in 12 minute si 20km/h nu mi s-a parut ciudat pe moment.

| AnastasiaK a răspuns (pentru TheCrusader):

"5. 10min -> 1, 5km
60 min -> 9km"

Foarte bine punctat. Oricum ideea se pastreaza, dar imi recunosc greseala...neatentia costa presupunlaughing

| RAY a răspuns (pentru TheCrusader):

Sa stii ca saritul este mult costisitor pentru organism