| lorena66 a întrebat:

Anul asta trec in clasa a8a (am 14 ani) si as vrea sa ma apuc de balet. Am inceput deja acasă, am luat papucii surorii mele care facea in trecut cursuri de dans (desi stiu ca nu sunt facuti pentru balet) si am inceput sa "exersez", adica sa-mi intind spatele, picioare, etc. lucrez si pentru a-mi face picioarele mai "puternice" incat sa stau pe varfuri (sau cum se numeste actiunea). Flexibila sunt, insa piciorul drept e mai putin flexibil decat cel stang ceea ce mă cam deranjeaza. Fac in fiecare zi cate 100 de exercitii (50 de picior) dimineata, amiaza si seara fiindcă consider ca am mult de recuperat. Am văzut că pantofii pointe sunt scumpi si pentru a-i lua trebuie să-i conving pe ai mei. Am mai facut si eu cursuri de dans inainte, dar nu balet. Ati avea cateva sfaturi? Orice sfat e bine venit!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| lussa a răspuns:

E foarte bine ca ti-ai gasit o pasiune la varsta ta! Trebuie sa muncesti mult ca sa poti obtine performanta. E bine ca ai inceput sa lucrezi la asta dar, pe viitor, vei avea nevoie de ajutorul unui specialist care sa invete toate tehnicile si trucurile de care ai nevoie si pe care nu ai cum sa le descoperi singura. Poti comunica cu parintii tai, aratandu-le cat de pasionata esti si mentionandu-le beneficiile pe care le are activitatea fizica in dezvoltarea ta. Cu siguranta te vor sprijini si ei. Mult succes!